DSC05888

W ubiegły piątek 16 marca GOK Pępowo zorganizował już po raz czwarty warsztaty rękodzieła świątecznego. Dotąd ozdabiane były bombki i pisanki. Na ostatnich bożonarodzeniowych zajęciach pracowano na tworzywie ze szkła - kielichach. Także tym razem niezastąpiona instruktor - pani Monika Rolnik - zaproponowała, by przyozdabiać gładkie talerze oraz drewniane podstawki do jajek. Warsztaty planowo miały rozpocząć się o godzinie 19, ale wiele uczestniczek przybyłych przed czasem, rozpoczęło swe prace wcześniej - szczególnie te, które już po raz kolejny brały udział w zajęciach i wiedziały, jakie jest następstwo zadań. Tym razem suszenia było mniej, gdyż ozdobna warstwa składała się ze świątecznej serwetki i papieru ryżowego. Pani Monika zaproponowała także specjalny preparat, po użyciu którego zaistniała możliwość mycia wykonanego talerzyka w zmywarce bez uszczerbku na dekoracji!

               Do warsztatów organizowanych przez GOK przystąpiła maksymalna liczba uczestników - 70 osób (w tym jeden mężczyzna). Takie zajęcia to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która łączy stany i pokolenia. Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat, ale przybyły też uczennice ze szkoły podstawowej i gimnazjum, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz emerytki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie, które pojawiły się choć raz na zajęciach z rękodzieła z przyjemnością biorą udział w kolejnych edycjach, zabierając ze sobą koleżanki czy rodzinę. Korzyści z udziału w świątecznych warsztatach jest mnóstwo.  Oprócz walorów edukacyjnych (początkowo niewiele osób znało technikę decoupage'u - dziś mieszkanki gminy Pępowo na własną rękę zakupują potrzebne materiały, by pracować w domowych warunkach),  można liczyć na ciepły napój i poczęstunek. Tym razem uczestniczki miały do wyboru ciasto francuskie, rozetki i kruche ciastka przygotowane przez piekarnię GS Pępowo. Ważne jest też to, że choć zajęcia rękodzieła są bezpłatne to wszystkie przyozdobione materiały panie otrzymują do domu, by dekoracje zdobiły świąteczne stoły.

               Tegoroczna edycja warsztatów rękodzieła świątecznego przepięknie wpisała się w niedzielny kiermasz wielkanocny organizowany przez Stowarzyszenie ,,Ziołowieś" i GOK Pępowo, na którym podobne wyroby można kupić. Zachęcamy do odwiedzania stoisk już dzisiaj 18 marca w godzinach 9:00 - 15:00. Z okazji dziesięciolecia można liczyć na słodkie upominki! Do zobaczenia!

 

DSC05829

                W sobotę 10 marca o godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się Dzień Kobiet. Zainteresowanie koncertem było tak duże, że w przeciągu dwóch dni zostały rozprowadzone wszystkie bezpłatne bilety. Na sali pojawiła się maksymalna liczba widzów – 330 osób, nie tylko pań. U wejścia uczestnicy koncertu zostali poczęstowani słodkim upominkiem zasponsorowanym przez panią sołtys Marię Grzesiak oraz Pępowską Radę Sołecką. Jeszcze przed koncertem dyrektor GOK, Leszek Żelazny, złożył życzenia wszystkim paniom z okazji ich święta. Do życzeń dołączył się także przewodniczący rady, Zenon Rogala. Wśród widowni zasiadł także włodarz gminy Stanisław Krysicki z małżonką oraz zastępca wójta – Katarzyna Kmiecik-Rosa.

                W tym roku z okazji Dnia Kobiet GOK zorganizował koncert operetkowy. Zaprosiliśmy gości z Koluszek – Śpiewającą Rodzinę Kaczmarków. Synowie, Adam i Wojtek, zaprezentowali się w 9 edycji ,,MAM TALENT”, podbijając serca milionów widzów. Ich występy mają ponad 10 milionów wyświetleń na YouTube i mnóstwo pozytywnych komentarzy. W sobotni wieczór występowali wraz z rodzicami, którzy śpiewem zajmują się zawodowo. Pani Iwona, sopran dramatyczno-liryczny, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi i od 2006 roku współpracuje z Filharmonią Łódzką. Pan Piotr, tenor dramatyczny, także jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2000 roku współpracuje z Reprezentacyjnym Zespołem Wojska Polskiego w Warszawie. Wojtek, urodzony 25 lutego 1999 roku oprócz cudownego głosu barytona trenuje karate i inne sztuki walki oraz gra w klubie piłkarskim KKS Koluszki. Uczęszcza do klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach. Adaś, urodzony 9 lutego 2003 roku, uczy się w Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. W swym dorobku mają już kilka płyt. Na pępowskiej scenie zaprezentowali przepiękne znane operetkowe utwory. Prowadzeniem zajęła się pani Iwona. Niedosyt wywołał najmłodszy syn, który ze względu na mutację nie mógł wykonać ,,Delilah”, prezentowaną przed Chylińską, Egurreolą i Foremniak. Urzekł jednak publiczność wykonaniem ,,Granady”. Mieszkańcy gminy mogli poza tym usłyszeć śpiewane w duecie przez panią Iwonę i pana Piotra m. in.:  ,,Księżniczka Czardasza”, ,,Tłumy fraków”, ,,Usta milczą, dusza śpiewa”, ,,Bo w Barcelonie”,  ,,Co się dzieje, oszaleję”.  Wojtek wykonał oczekiwany ,,Can’t help falling in love” oraz ,,Gdybym był bogaczem”, ,,Kiss me quick”, ,,Surrender”. Adam zaprezentował ,,Mamma” z dedykacją dla wszystkich mam, a w trójkę panowie wykonali ,,Brunetki, blondynki”. Na zakończenie cała rodzina wykonała wiązankę włoską. Po półtoragodzinnym koncercie oczywiście nie obyło się bez bisów. Po koncercie można było zdobyć autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymać widokówkę z Wojtkiem, Adasiem lub całą śpiewającą rodziną.

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania:

- pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów na placu Cyryla Ratajskiego w Pępowie za przepiękne udekorowanie i efektowny wystrój sceny na Dzień Kobiet

- dziewczynom Kindze i Wanessie za pomoc w rozdawaniu słodkości

- OSP Pępowo za czuwanie nad porządkiem imprezy

- panom zajmującym się nagłośnieniem i oświetleniem koncertu

oraz wszystkim przybyłym za ogromne zainteresowanie, gorące przyjęcie wykonawców i dobrą zabawę.

                Natomiast miłośników biesiady śląskiej zapraszamy na koncert ZESPOŁU DUET KARO, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20:00. Zachęcamy do szybkiego nabywania biletów w cenie 20 zł, gdyż zainteresowanie jest spore.

DSC05743

W ostatnią sobotę ferii, 24 lutego, jak każdego roku, GOK zorganizował Mistrzostwa Gminy w tenisie stołowym. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10, choć wielu uczestników przybyło przed czasem, by się jeszcze rozgrzać. Dawniej w ping-ponga grywali wszyscy. Dziś jest to sport nieco zapomniany, odstawiony do lamusa, kultywowany tylko w niektórych rodzinach. Do zawodów przystąpiło niewielu uczestników, ale rozgrywki były rzeczywiście zacięte i na wysokim poziomie. Mistrzostwa przebiegły szybko, gdyż tenisiści mieli do dyspozycji aż cztery stoły. W samo południe nastąpiło wręczenie nagród ufundowanych przez GOK. Osoby, które zajęły miejsce pierwsze otrzymały kubki termiczne, miejsca drugie: głośniczki bezprzewodowe, a trzecie słuchawki. Turniej został rozegrany w czterech kategoriach. Poza tym wszyscy zawodnicy stojący na podium otrzymali puchary. Poniżej prezentujemy wyniki:


Kategoria kobiet (bez ograniczeń wiekowych):
1. Wiktoria Nowak
2. Klaudia Lewandowska
3. Lidia Domaniecka

Chłopcy (rocznik do 2005)
1. Albert Betowski
2. Artur Kamieniarz
3. Mateusz Łyszczak

Mężczyźni (roczniki 2001-1998)
1. Bartek Ptak
2. Kasper Grzywaczyk
3. Przemysław Matuszewski

Mężczyźni (roczniki 1997 i starsi)
1. Mateusz Kołodziejczak
2. Ireneusz Lewandowski
3. Jakub Nowak

konkurs na pisankę

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie
na wielkanocną pisankę!
Wystarczy wykonać świąteczne jajko
i dostarczyć do GOK-u do 25 marca.
Konkurs dla wszystkich mieszkańców gminy!
Regulamin tutaj.

DSC05706

W środę 21 lutego GOK Pępowo zorganizował spektakl teatralny zapraszając do współpracy STUDIO KRAK-ART z Krakowa. Przedstawienie pt. ,,Zima u Kubusia” przyciągnęło na widownię około stu dzieci z opiekunami. Spektakl rozpoczął się punktualnie o 14:00 i trwał godzinkę. Dzieci mogły spotkać Kubusia Puchatka, Prosiaczka, Królika, Kłapouchego i Tygryska. Uczestnicy spektaklu kilkukrotnie zostali zachęceni do wspólnych zabawach ruchowych z bohaterami Stumilowego Lasu. Na moment także na scenie pojawiła się Pani Zima z uwagami i przestrogami na ferie. Uczestnicy przedstawienia wzięli udział w wędrówce do ogródka Królika, spacerowali po lesie, ale także pomogli odkopać dojście do schowka z marchewkami. Najmłodsi dowiedzieli się dzięki spektaklowi, jakie ptaszki zostają w Polsce na zimę i co można zrobić, by o nie zadbać. Dzięki dorosłej ochotniczce z publiczności Kłapouchy odzyskał ogon, ku uciesze dzieci. Udział w przedstawieniu był bezpłatny i gwarantował najmłodszym świetną zabawę w rytm muzyki i w towarzystwie przyjaciół Kubusia Puchatka.

DSC05671

W sobotę 17 lutego już po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury zorganizował TURNIEJ FIFY 18 na xbox-ie one, który jest dostępny na co dzień w ,,Klubie na piętrze”. W tym roku do zawodów przystąpiło 24 uczestników z gminy Pępowo. Poziom trudności był zaawansowany i ambitny, gdyż chętni gracze są rzeczywiście miłośnikami FIFY i prawie każdego dnia rozgrywają domowe turnieje. Choć w ubiegłym roku przystąpiło do turnieju więcej graczy, bo 32, właśnie ten rok obfitował w mnóstwo sensacyjnych sytuacji. Stad też na ekranie siedmiokrotnie zobaczyliśmy żółte kartki, a aż w dwóch meczach zawodnicy zostali wyrzuceni z boiska za poważne przewinienie. Trzy razy chłopcy musieli rozegrać mecz poprzez dogrywki, a raz nawet zdarzyły się rzuty karne. Turniej rozpoczął się o godzinie 12, choć z małym poślizgiem, gdyż pierwszy gracz zaspał. Najstarszy zawodnik, który wziął udział w rozgrywkach miał 26 lat, najmłodszy natomiast 10. Nie oznaczało to jednak, że młodsze pokolenie dało się łatwo pokonać. Bywały mecze, w których młodszy uczestnik wygrał z szesnastolatkiem sześcioma golami do zera, ale rekord padł, gdy wynik meczu pozostał 7:0. W związku z tym, że turniej rozegrany został systemem pucharowym (knock-out), już podczas piątkowego losowania okazało się, że w rundzie eliminacyjnej  odpadnie jeden z ubiegłorocznych finalistów.  Panowie z pierwszym i drugim miejscem z ubiegłego roku musieli stoczyć ze sobą walkę już na pierwszym etapie. Stąd turniej zakończył się o godzinie 18 wynikiem:


I miejsce – Paweł Sobuś
II miejsce – Bartek Ptak
III miejsce – Kajtek Hojny.

Chłopcy otrzymali w nagrodę dyplomy, akcesoria sportowe oraz gry planszowe ufundowane przez GOK. Poza tym każdy uczestnik otrzymał w ramach pocieszenia słodki upominek. Już dziś zapraszamy w najbliższą sobotę 24 lutego na kolejny turniej z narodami, tym razem w sali sportowej GOK rozegrane zostaną mecze tenisa stołowego. Zapisy w dniu turnieju o godzinie 10!

DSC05646

W piątek 16 lutego z okazji ferii GOK zaprosił mieszkańców Pępowa na pokaz magii i czarów. Na scenie punktualnie o godzinie 13:00 pojawił się gość – Roman Roszyk z Poznania, który swymi iluzjonistycznymi pokazami oczarował nie tylko najmłodszych, przybyłych najliczniej, ale także ich rodziców. Pokaz trwał godzinę z kwadransem i skorzystało z niego około 130 osób. Warto zauważyć, że iluzjonista ma bardzo dobry kontakt z widownią i często wybiera pomocników do współpracy. Stąd też w magiczny sposób zniknął zegarek chętnego uczestnika, natomiast inny chłopiec wyczarował jajko. Przedmioty za sprawą zaklęć lewitowały po sali, a punktem kulminacyjnym było przecięcie samego prestidigitatora. Dotąd uczestnicy spektaklu zachodzą w głowę jak z trzech sznurków pojawił się jeden, w jaki sposób sześć obręczy stworzyło całościowe koło oraz gdzie znikają karty. Iluzjonista swym występem oczarował całe Pępowo. We wakacje będzie można spotkać pana Romana ze swoim przedstawieniem w pobliskiej Miejskiej Górce.

Już jutro zapraszamy młodzież na rozgrywki FIFY 18, które rozpoczną się o godz. 12:00 w ,,Klubie na piętrze”. Natomiast na kolejny bezpłatny spektakl dla dzieci zapraszamy w środę, 21 lutego na godz. 14:00. Na pępowskiej scenie pojawią się Kubuś Puchatek i przyjaciele.

DSC05600

 

            11 lutego GOK Pępowo zorganizował koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń wraz z pokazem mażoretek BIG BANG. Tym razem impreza odbyła się na hali sportowej w szkole podstawowej przy boisku ,,Orlik”. Koncert odbył się w ostatni weekend karnawału, ku uciesze mieszkańców, gdyż wstęp był bezpłatny. Wśród publiczności pojawił się włodarz gminy, Stanisław Krysicki oraz działacz społeczny i przyjaciel Orkiestry Dętej – Jerzy Ptak. Punktualnie o godzinie 15:00 dyrektor GOK krótkim wstępem przedstawił niedzielnych gości. Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń istnieje od 1928 roku. Dyrygentem jest Piotr Kaczor. W skład zespołu wchodzi około 50 osób. Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń uświetnia najważniejsze uroczystości państwowe oraz gra liczne koncerty, także zagraniczne. Co roku w styczniu zespół występuje przed szeroką publicznością podczas koncertu noworocznego, którego tradycja sięga ponad 20 lat. Próby orkiestry odbywają się co tydzień w piątki o godz. 19:00 w Sali Kameralnej w Szkole Muzycznej w Gostyniu. W skład orkiestry wchodzą: flety, klarnety, trąbki, saksofony, tuby, puzony i instrumenty perkusyjne.

            Koncert rozpoczął się o marszem ,,The Washington Post” J. Ph. Sousa. Następnie muzycy przeprowadzili publiczność przez kraje obu Ameryk, zabierając słuchaczy do Meksyku, Brazylii, Kanady i grając najpopularniejsze melodie z tych rejonów. Gości zabawiał konferansjer, zarazem grający na tubie Sławomir Czesiak. Koncert orkiestry umilał pokaz mażoretek, które dotąd zdobyły już tytuły Mistrzyń Polski oraz Świata. Mażoretki to przede wszystkim tancerki i sportowcy. Muszą znać podstawy tańca klasycznego i nowoczesnego, podstawy tańców towarzyskich, muszą być wytrzymałe na wysiłek fizyczny i stres oraz wykonywać elementy gimnastyczne. Założycielką grupy jest pani Karina Altman. Aktualnie zespół liczy 16 dziewczyn. Koncert Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń miał się zamknąć soundtrackowym ścieżką z ,,Króla Lwa”. Na zakończenie jednak, gdy publiczność poprosiła o bis, orkiestra zaprezentowała cykl utworów Whitney Houston, której w niedzielę przypadała szósta rocznica śmierci.

Orkiestra zaprezentowała bogaty i ambitny repertuar, którym oczarowała pępowską publiczność. Wszyscy członkowie zespołu wraz z mażoretkami otrzymali słodki upominek ufundowany przez GOK. GOK tym samym dziękuje panu Tomaszowi Ciążyńskiemu za pomoc techniczną i wypożyczenie oświetlenia.

DSC05403

 W ostatnią sobotę karnawału, 10 lutego, Gminny Ośrodek Kultury  zorganizował kolejną biesiadę w klimacie śląskim. Dotychczas na pępowskiej scenie wystąpiły gwiazdy TV Silesia takie jak: Mirosław Szołtysek, Teresa Werner, Brygida i Robert Łukowscy, Mariusz Kalaga czy Mirosław Jędrowski. Od dziś do plejady dołączył także Krzysztof Koniarek – artysta znany z wystąpień radiowych i telewizyjnych m.in. w TVS, Disco Polo Music, TVR, Polo TV, telewizja TRWAM, Radio Silesia, Radio Piekary czy Radio Fest. Impreza rozpoczęła się o godz. 19:00, ale jak zawsze publiczność stawiła się ponad godzinę przed występem. Krzysztof Koniarek swoją karierę telewizyjną rozpoczął w 2004r. piosenką „ Daj mi te chwile”. Sukces tego utworu zachęcił go do dalszego tworzenia i od tego czasu z powodzeniem działa na rynku muzycznym. Dzisiaj jako doświadczony artysta ma bardzo bogaty dorobek m.in. dwie płyty, kilka teledysków, przebojów i setki koncertów nie tylko w kraju, ale i za granicą. W Pępowie wystąpił ze ślicznym chórkiem, a na gitarze elektrycznej zagrał Piotr Stromyło.

            Koncerty zespołu Krzysztofa Koniarka to duża dawka pozytywnej energii. Melodyjne i pełne wrażliwości teksty sprawiają, że piosenki te trafiają do serc słuchaczy bez względu na wiek. Tak też bawili się mieszkańcy Pępowa. Krzysztof Koniarek często schodził ze sceny do publiczności, organizował konkursy, zachęcał do śpiewania i wręczał walentynkowe nagrody.

Jego koncert rozpoczął się modlitwą, ale cały występ przeplatany był anegdotami, żartami i ciepłym słowem. Biesiada odbyła się w trzech cyklach. Najpierw wokalista wystąpił z piosenkami znanymi z Opola jak choćby ,,W siną dal”. W drugiej części wykonawca zabrał publiczność do Zakopanego ze skocznymi góralskimi hitami. Na samym końcu zaprezentował swoje najlepsze szlagierowe piosenki: ,,Dziewczyna z promenady”,  ,,Jesteś moją melodią”, ,,Całe życie uczysz się miłości”, ,,Tylko ciebie chcę”, ,,Ty jesteś najpiękniejsza”. Krzysztof Koniarek dwukrotnie został wywołany po swoim występie, by bisować, mimo że koncert trwał dwie godziny.

Ze sceny popłynęły podziękowania dla pana dyrektora, akustyka i oświetleniowca oraz straży, która jak zawsze dbała o zachowanie porządku. GOK także dołącza się do podziękowań.

Już dziś zapraszamy na kolejną śląską biesiadę – 28 kwietnia 2018 r. Tym razem zagra dla Państwa DUET KARO. A jutro – 11 lutego – zachęcamy do udziału w koncercie Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń oraz pokazie mażoretek w hali sportowej przy boisku ,,Orlik” w szkole podstawowej o godz. 15:00. Udział jest bezpłatny!

DSC05361

W niedzielę 28 stycznia Stowarzyszenie ,,Continuo” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowało już po raz trzeci Koncert Trzech Chórów z cyklu ,,Nie tylko Trzej Królowie”. Dotychczas w tym programie wystąpiło – łącznie z gospodarzami - siedem chórów. W tym roku zaprezentowali się śpiewacy z miejscowości na literę P: ,,Magnificat” z Pakosławia oraz ,,Cecylia” z Ponieca. W ubiegłym roku było to grono męskie: chór ,,Harmonia” z Krobi oraz chór im. Karola Kurpińskiego z Sarnowy. Natomiast dwa lata temu wystąpił chór ,,Palestrina” z Gostynia oraz ,,Czestram” z Golejewka. Koncert rozpoczął się o godz. 15:00 krótką przemową prezesa chóru lokalnego, pana Grzegorza Matuszaka, który przedstawił występujące chóry i zapowiedział wykonywane utwory. Na widowni zasiadł ksiądz proboszcz Kazimierz Małek i włodarz gminy Stanisław Krysicki z małżonką oraz wójt gminy Pakosław Kazimierz Chudy. Wśród gości pojawił się także Senator RP Marian Poślednik oraz dziekan dekanatu krobskiego ksiądz Krzysztof Szymender.

                Jako pierwszy wystąpił chór ,,Magnificat”. Liczy on 45 członków. Chór działa przy parafii im. Św. Walentego w Pakosławiu. Dyrygentem od 1999 roku jest Regina Dybowska, czasem zastępowana przez Bogumiłę Głowacz. Funkcję organisty i akompaniatora pełni funkcję Karol Tacka. Prezesem jest Wojciech Wawrzyniak. Chór zaprezentował kolędy takie jak: ,,My też pastuszkowie” (opr. M. Krawczyk), ,,Wśród nocnej ciszy” (opr. S. Niewiadomski), ,,Przylecieli Aniołkowie (opr. M. Krawczyk), suita kolędowa - ,,Gloria” (opr. M. Gabzdyl) i ,,W tę mroźną, cichą noc” (muz. F. Couperin).

                Po chórze z Pakosławia nastąpiła prezentacja gości z Ponieca. Należy do niego 25 członków. Dyrygentem i zarazem organistą jest Mieczysław Kasza. W sierpniu 2011 roku chór nagrał płytę z okazji 75-lecia swojej działalności. W Pępowie wykonali: ,,Twoja nam Jezu gwiazda jaśnieje”, ,,Dziecino słodka czemu drżysz”, ,,Cicha śnieżna noc”, ,,Mojego syneczka”, ,,Ziemię cichym snem”.

                Na końcu wystąpili gospodarze. Chórzyści z ,,Continuo” zaprezentowali utwory: ,,Za gwiazdą” (opr. J. Maklakiewicz), ,,Święta Panienka” (opr. J. Maklakiewicz), ,,W szopie, w szopie” (opr. J. Maklakiewicz),, ,,Chrystus nam się narodził” (opr. S. Stuligrosz) oraz ,,Serca ludzkie się radują” (opr. J. Maklakiewicz). Akompaniowała Lena Markowska. Po wykonaniu utworów do wspólnego kolędowania zostali zaproszeni chórzyści z Pońca i Pakosławia, by wspólnie z gospodarzami wykonać kolędy ,,Wśród nocnej ciszy” i ,,Dzisiaj w Betlejem”. Do śpiewania zostali także zachęceni zgromadzeni wierni. Po uroczystości wójt gminy wręczył pamiątkowe statuetki na ręce dyrygentów, a wiceprezes chóru Danuta Chudzińska ,,Continuo” obdarowała prezesów chórów nowymi pępowskimi emblematami. Po uroczystościach w kościele występujący śpiewacy zgromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury na poczęstunku i wspólnych śpiewach.