DSC00852

            Zgodnie z tradycją w ubiegłą niedzielę 27 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie odbył się jak co roku Koncert Noworoczny. Tym razem jednak została zmieniona formuła tego wydarzenia. Jak wiemy, każdego roku najsłynniejszy koncert noworoczny odbywa się we Wiedniu, a organizowany jest przez Filharmoników Wiedeńskich, nieprzerwanie wykonywany co roku od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „Marsz Radetzky’ego”. Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami dostarczanymi tradycyjnie od 1980 w darze z włoskiego miasta San Remo. Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód; niektórzy mieszkańcy Wiednia przekazują tradycyjną rezerwację swego miejsca z pokolenia na pokolenie. Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców gminy na koncert muzyki poważnej w podobnym stylu.  Na scenie pojawili się światowej sławy artyści scen operetki poznańskiej:  Anna Bajerska-Witczak, Agnieszka Wawrzyniak, Klaudiusz Kapłon, Jarosław Patycki oraz zatańczyła para baletowa: Jagoda Łuczak i Jakub Grzelak. Usłyszeliśmy wykonania utworów klasycznych jaki i operetkowych oraz muzykę filmową i znane motywy radiowe. Scena została przystrojona kwiatami z galerii pani Ewy Wojciechowskiej za co bardzo jej dziękujemy! Bilety były sprzedawane w cenie 5 złotych, bez szczególnego wyprzedzenia czasowego.

            Półtorej godzinny koncert został przyjęty z dużą aprobatą przez mieszkańców gminy. Całą imprezę prowadził Klaudiusz Kapłon, pozdrawiając ze sceny swojego kolegę studyjnego – dyrektora GOK, Leszka Żelaznego. Nim koncert się rozpoczął, na chwilę głos zabrał wójt gminy, Grzegorz Matuszak, życząc wszystkim zebranym na koncercie oraz mieszkańcom gminy pomyślności spełnienia marzeń w nowym roku. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać m. in.: ,,Czardasz Silvy”, ,,Wielką sławę”, ,,Usta milczą, dusza śpiewa”, ,,Ach jakże mi serduszko drży", ,,Trzpiotka”, ,,Pieśń o Wiedniu”. Urzekające były tańce wykonane przez parę baletową: ,,Cesarski walc” czy porywający ,,Can-can”. Występujący otrzymali owacje na stojąco, zatem zabisowali.

            Liczymy, że w Pępowie przyjmie się piękna tradycja organizowania koncertów noworocznych na wzór wiedeński, jak i w tym roku. Wydarzenie nie odbyłoby się jednak bez pomocy i zaangażowania wielu osób. GOK dziękuje OSP Pępowo za zabezpieczanie koncertu, galerii kwiatów i pani Ewie Wojciechowskiej za wystrój sceny, Agnieszce Waleńskiej za pomoc techniczną oraz Piotrowi Kubiakowi za nagłośnienie i oświetlenie sceny. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze na podobnym wydarzeniu.

DSC00772

            W ubiegły piątek 25 stycznia na zakończenia ferii GOK Pępowo zorganizował dla dzieci karnawałowy balik przebierańców. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów – pojawiło się 200 przebranych maluchów nie tylko z naszej gminy! Zabawa trwała w godz. 15:00 – 18:00 i prowadzili ją klaun Aga oraz lokalny profesjonalny zespół muzyczny FAKT. Na parkiecie można było zobaczyć mnóstwo wróżek, czarownic i czarodziejek, pojawiły się barwne zwierzęta: koty, zebry, tygryski; przybyli i przedstawiciele służb mundurowych, różnych zawodów i sportowcy, góralki i kowboje, supermeni, postaci bajkowe i wiele, wiele innych. Barwny korowód przebierańców mógł zatańczyć kaczuszki, lokomotywę, krasnoludka i inne tradycyjne dziecięce wywijasy. Klaun zaprosił do zabaw i gier z nagrodami ufundowanymi przez GOK – rzucanie zosiek do obręczy, tradycyjne krzesła z zatrzymywaniem muzyki czy limbo – przechodzenie przez coraz niższą poprzeczką. Żadne dziecko nie wyszło bez nagrody, napoju czy słodyczy. Natomiast na samym końcu rozstrzygnięto konkurs na najwspanialsze przebranie. Do jury wyłoniono około 20 rodziców uczestniczących w baliku i pilnujących swoich pociech, by wybór był jak najbardziej obiektywny. Postanowiono przyznać jedną główną nagrodę i dwa wyróżnienia: Gabrysia Żydek – za pomarańczowe przebranko i Tymek Nowacki za strój zebry. Pierwsze miejsce jednogłośnie zajęła Natalia Jankowska, która miała tak charakterystyczny makijaż, że na pewno każdemu rzuciła się w oczy. Na koniec baliku dzieci otrzymały po balonie w wybranym kolorze i kształcie, które składał klaun.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i tak ogromne zainteresowanie!
Szczególe jednak podziękowania należą się:

- klaunowi Agnieszce za prowadzenie imprezy i zabawianie dzieci,

- nieocenionemu zespołowi muzycznemu FAKT, który każdą piosenkę dedykował poszczególnym przebierańcom

- a także Wam, drodzy rodzice, którzy pomogliście dzieciom dobrać stroje i zagwarantować im niezapomniane zakończenie ferii. Oby więcej takich intensywnych wydarzeń.

DSC00627

Po raz III GOK Pępowo dla przedstawicieli młodzieży męskiej zorganizował gminny turniej FIFY 19. Do zawodów zgłosiło się 34 uczestników. Losowanie odbyło się w przeddzień turnieju, 24 stycznia. Rozpiętość wiekowa uczestników była prawie dwudziestoletnia. Rozgrywki, pełne emocji, rozpoczęły się o godz. 9:00. Podczas losowania okazało się, że poziom rywali jest bardzo wyrównany, co było widać podczas kolejnych meczy. Rekordowy wynik strzelonych bramek to 5:2, choć w poprzednich latach padały wyniki dwucyfrowe. Wielokrotnie o przejściu do kolejnego etapu musiały zadecydować nie tylko dogrywki, ale i karne, przez co turniej przeciągnął się do godz. 15:30. Ostatecznie do finałowych rozgrywek weszło czterech zawodników: Krzysztof Kenig, Patryk Sprutta, Dominik Leśniarek i Nikodem Malcherek, który na turniej zdążył na ostatnią chwilę. Po zaciętych rywalizacjach wyłoniliśmy zwycięzców. Choć Patryk wygrał mecz, swoje miejsce odstąpił koledze, uznając go za rewelacyjnego przeciwnika. Na miejscach stanęli kolejno:

I – Nikodem Malcherek
II – Krzysztof Kenig
III – Dominik Leśniarek

Wszyscy czterej otrzymali nagrody ufundowane przez GOK: akcesoria sportowe i gry planszowe oraz dyplomy. Poza tym wszyscy uczestnicy dostali słodki upominek. Dziękujemy graczom za świetne i wyrównane rozgrywki.  Widząc zainteresowanie i Waszą umiejętność korzystania z xbox-ów planujemy w przyszłości zorganizować rozgrywki innej gry. Macie jakieś pomysły? Propozycje prosimy umieszczać w komentarzach!

DSC00556

            W środowe popołudnie 23 stycznia na pępowskiej scenie po raz kolejny pojawił się teatrzyk KRAK-ART ze swoją nową sztuką. O godzinie 14:00 było zapełnionych 150 miejsc. Dzieci przybywały wraz z rodzicami i kuzynostwem spoza  naszej gminy. Pewnym zaskoczeniem okazał się tytuł przedstawienia. Wszyscy uczestnicy nastawili się na ,,Królewnę Śnieżkę i 7 krasnoludków”, niestety z powodu zabiegu Śnieżka pozostała w domu, a do nas zawitał detektyw Zagadka. Była to bardzo ciekawa i wciągająca opowieść, która przeniosła dzieci w niezwykły świat podróży i przygód. Wraz Zagadką i jego pomocnikiem dzieci przemierzyły cały świat w poszukiwaniu koleżanki ,,Koko”. Mogły zobaczyć, w jaki sposób jedzą w Chinach, zatańczyć z Indianami, pośmiać się z pingwinków i niedźwiedzi polarnych a nawet spotkać turystów przed piramidami i sfinksem.  Podróże uczą, a nie każde dziecko miało możliwość, by wyjechać w ferie. Dzięki spektaklowi najmłodsi zostali zabrani w podróż dookoła świata. Ostatecznie detektywowi udało  się odnaleźć koleżankę, gdyż okazało się, że wyjechała na wczasy. Wspaniała integracja aktorów z publicznością zaowocowała ciekawą współpracą. Dzieci pomogły detektywowi sporządzić rysopis, a także zrobić listę zakupów. Bardzo pouczająca i fascynująca historia zadowoliła niejedne dziecko, tym bardziej, że można było zatańczyć z Indianami.

            GOK serdecznie zaprasza na najbliższy piątek 25 stycznia na godzinę 15 na balik przebierańców z okazji ferii. Warto wziąć udział, nie tylko ze względu na wspaniałą zabawę, ale za najwspanialsze przebrania czekają nagrody. Udział jest bezpłatny! A w najbliższą niedzielę 27 stycznia Koncert Noworoczny o godz. 15:00. Bilet wstępu: 5 złotych.

DSC00520

Tradycyjnie podczas każdych ferii w jedną z sobót odbywają się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta. Tak było i teraz, 19 stycznia. Organizatorzy zauważyli wzrost zainteresowania tym sportem, szczególnie w grupie wiekowej 2000-2006. Chłopcy już od grudnia przychodzą każdego dnia na salę, by ćwiczyć swe umiejętności. Także w sobotę już na godzinę przed turniejem podjęli się rozgrzewek. Mistrzostwa w tym roku przyciągnęły 31 grających uczestników. Mecze rozegrano w 4 kategoriach wiekowo-rodzajowych. Zwykle przyjmowano taktykę rozgrywania meczy każdy z każdym, tylko w jednej przyjęto system drabinkowy. Kategoria I – chłopcy do rocznika 2006 (5 uczestników), kategoria II – chłopcy rocznik 2000-2005 (16 uczestników – tutaj rozegrano turniej w systemie pucharowym, tzn. przegrywający odpadał). Kategoria III – mężczyźni rocznik 1999 i starsi (8 zawodników) oraz kategoria IV kobiety (2 dziewczyny). Mecze rozgrywano na 4 stołach. W kategorii najmłodszej rozegrano 10 meczy, w kategorii II – 16 meczy, w kategorii III – 28 meczy, a w IV kategorii – jedna rozgrywka. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria I – chłopcy do rocznika 2006:

I miejsce – Artur Kamieniarz

II miejsce – Miłosz Kmiecik

III miejsce Daniel Robakowski

kategoria II – chłopcy rocznik 2000-2005

I miejsce – Jakub Nowak

II miejsce – Łukasz Smektała

III miejsce – Albert Betowski

Kategoria III – mężczyźni rocznik 1999 i starsi

I miejsce – Mateusz Kołodziejczak

II miejsce – Ireneusz Lewandowski

III miejsce – Wojciech Matyla

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK (plecaki, zestawy do ping-ponga i nerki) osobiście wręczał Wójt Gminy Grzegorz Matuszak chwaląc zapał młodych graczy i ich pasję do tego sportu.

DSC00379

                18 stycznia z okazji ferii w Gminnym Ośrodku Kultury pojawił się magik Apollino z cudowną wróżką Iwoną, by zabawiać najmłodszych mieszkańców Pępowa i okolicznych miejscowości przez prawie 1,5 godziny. Frekwencja dopisała doskonale – widowisko obserwowało ponad 100 miłośników magii. Fantastyczny magik Andrzej, który ma wspaniały kontakt z dzieciakami i czarująca wróżka co chwila wybierali najmłodszych  do współtworzenia niewiarygodnych trików i  zabawnych konkurencji. Zaproszono także do występów kilkoro dorosłych towarzyszących dzieciom, aby sztuczki stały się bardziej wiarygodne. Iluzjonista nie tylko wyczarowywał z powietrza piękne bukiety kwiatów, ale okazał się też wytwórcą parasolek, pieniążków i ognia. Oprócz tego łączył chusty, podmieniał karty i spajał obręcze. Niejednokrotnie przez widownię przebiegał pełen podziwu szmer: ,,WOOOW”! Dzieci wierzą w magię i uwielbiają czarodziejski świat. Pępowska publiczność była nim zachwycona, tym bardziej, że po spektaklu można było podejść i zrobić sobie zdjęcie z czarodziejem i wróżką a także nabyć magiczne gadżety. Magik Apollino zdradził uczestnikom widowiska, w jaki sposób można wyczarować na przykład chustę. Wszystko opiera się głównie na zdolnościach manualnych i wielokrotnych, żmudnych ćwiczeniach. Logicznie wytłumaczalne są niektóre wydające się banalne triki, jak choćby znikanie przedmiotów w powietrzu, ale panowanie nad żywiołami (wody, ognia) to już prawdziwe magia i czary. Jesteśmy pełni podziwu wobec talentu iluzjonisty! Mamy nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się ponownie.

                Jutro natomiast, 19 stycznia w sobotę, na sali odbędą się Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Pępowo! Jeżeli umiesz grać i pragniesz zdobyć cenne nagrody – zapraszamy! Zapisy od godz. 9:30. A dla kibiców informacja, że pierwsze rozgrywki rozpoczniemy o godz. 10:00.

DSC00311

                Wczoraj, 16 stycznia z okazji ferii odbyły się już po raz II warsztaty gliniarskie. Zainteresowanie było bardzo duże, stąd na zajęciach pojawiło się 70 dzieci, niektóre z opiekunami. Zaczęliśmy o godz. 17:00. Prowadzące zajęcia ze Stowarzyszenia Ziołowieś, inicjatorka warsztatów Iza Grzesiak, Monika Rolnik i Ola Rolnik oraz Mikołaj Wojtkowiak mieli nie lata zadanie, by obsłużyć wszystkich pracujących. Gdy glina trafiła już w czyjeś ręce należało pilnować, by była cały czas ciepła – stwardniała nadawała się jedynie do wyrzucenia. Podobnie z szybko schnącymi lakierami – jeżeli nie zostały nałożone we właściwym momencie wzorek miał prawo się nie udać. Większość dzieci w zajęciach rękodzieła brała udział po raz pierwszy, stąd wzmożona uwaga prowadzących. Każdy uczestnik miał do wykonania trzy prace: zawieszka z gliny, którą można podarować dziadkom z okazji ich najbliższego święta. Drugie zadanie to własnoręcznie robiony magnez na lodówkę. Trzecia praca to miseczka-podstawka do torebki po herbacie. Wszystkie stworzone produkty musiały być wypiekane, stąd też czas oczekiwania na wyrób był długotrwały. By nie marnować czasu, dzieci czekając na pierwszą pracę mogły robić kolejną i kolejną, a następnie przyozdobić już gotową. Do przystrajania swych wyrobów dzieci mogły skorzystać z wielu różnorodnych błyskotek, w zależności od charakteru wytworu: cekiny, brokaty, posypki, koraliki, cyrkonie, perełki, kolorowe wstążeczki, a nawet kamyczki czy muszelki. W wolnej chwili dzieci uraczyły się czekoladowymi figurkami.

                Uprzejmy apel do osób, które zapisały się na warsztaty, a nie dały znać, że nie dotrą – dbajmy o dobro wspólne. Prosimy, by sztucznie nie blokować miejsc. Pomyślmy o innych, którzy z chęcią skorzystaliby z zajęć.

                Ponadto przypominamy o pokazie iluzji w najbliższy piątek o godz. 14:00 w sali GOK. Tym razem rezerwacja miejsc nie obowiązuje. Natomiast w sobotę odbędą się Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Pępowo. Tutaj zapisy obowiązują w dniu zawodów, na pół godziny przed turniejem. W tygodniu natomiast zapraszamy zainteresowanych na salę, by skorzystać z możliwości potrenowania przez mistrzostwami.

            DSC09990

    Już po raz III na pępowskiej scenie wystąpili uzdolnieni muzycznie przedstawiciele naszej gminy, by wziąć udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez GOK. Dzieci zaprezentowały się w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkole i zerówka, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII, VIII i gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne. Do występów przystąpiło ponad 100 maluszków. Całej imprezie towarzyszył pasjonat muzyki – wójt gminy, Grzegorz Matuszak wraz z małżonką. W kilku słowach wstępu zapowiedział, że liczy, iż reprezentanci Pępowa w przyszłości wystąpią na światowej sławy estradach. Z racji tego, że nie był to konkurs a przegląd, każde dziecko wykonujące kolędy lub utwory świąteczne otrzymywało upominki za występ. Były to słodkie czekoladowe figurki, bańki mydlane, zestaw do badmintona oraz kolorowe slime – galaretkowate masy plastyczne, które dzieci uwielbiają. Przegląd rozpoczęliśmy od występu Ślimaczków z pępowskiego przedszkola przygotowanych przez Martę Hudzińską. Dla wielu z nich był to sceniczny debitu, bowiem dzieci mają 3-4 latka. Druga przedszkolna grupa z Pępowa, Motylki Hanny Wabińskiej wykonała kolędę Do szopy, hej pasterze oraz Świąteczne aniołki. Swój talent wokalny zaprezentowały Żabki Anity Basty-Nowak. Wystąpiły też maluszki ze Skoraszewic, Misie, przygotowane przez Sylwię Begale. Bardzo ochoczo i w przepięknych choreografiach wystąpiły sześciolatki ze Skoraszewic – Jagódki Patrycji Plewy i z Pępowa: Jeżyki Beaty Kaczmarek i Zajączki Alicji Olszak. Urozmaiceniem scenicznym było pojawienie się sześciu ślicznych aniołków ze Skoraszewic, które swym magicznym tańcem oczarowały całą publiczność. Dziewczynki zostały przygotowane przez Alicję Grobelną i Patrycję Plewę. Po występie kolejnej kategorii klas I-III nastąpiła niespodzianka – kolędę Lulajże, Jezuniu  oraz góralską Gore gwiazda Jezusowi na skrzypcach zagrał ośmioletni Mikołaj Jóźwik. Ubogaceniem przeglądu były wykonane dwie obcojęzyczne piosenki Jingle bells oraz Merry Christmas. Koncert został zakończony występem uczennicy szkoły średniej, która wykonała utwór Wigilia dla wędrowca.

                GOK kieruje podziękowania dla pań opiekunek i wychowawczyń, które zadbały o występy najmłodszych i niejednokrotnie zachęcały uczniów do udziału. Dziękujemy rodzicom za kibicowanie i wspieranie występujących. Dziękujemy członkiniom sekcji reporterskiej za nieodzowną pomoc przy organizacji wydarzenia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po więcej zdjęć swoich pociech z przeglądu do Gminnego Ośrodka Kultury.

                III Przegląd Kolęd i Pastorałek zainaugurował nam dwutygodniowy okres ferii. GOK zaprasza do korzystania z szerokiej i bogatej oferty atrakcji, które czekają na dzieci:

 15 stycznia (wtorek) godz. 12:00 kino dla dzieci, ,,Klub na piętrze”

16 stycznia (środa) godz. 17:00 warsztaty gliniarskie, ,,Klub na piętrze”

17 stycznia (czwartek) godz. 10:00 zajęcia w bibliotece

18 stycznia (piątek) godz. 14:00 pokaz iluzji, sala GOK

18 stycznia (piątek) godz. 16:00 film BOLLYWOOD, ,,Klub na piętrze"

19 stycznia (sobota) godz. 10:00 Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym, sala GOK

21 stycznia (poniedziałek) godz. 12:00 zajęcia plastyczne, sala GOK

22 stycznia (wtorek) godz. 12:00 Liga Gier Planszowych, ,,Klub na piętrze”

23 stycznia (środa) godz. 14:00 spektakl Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków, sala GOK

24 stycznia (czwartek) godz. 10:00 zajęcia w bibliotece

25 stycznia (piątek) godz. 9:00 Turniej FIFY 19, ,,Klub na piętrze”

25 stycznia (piątek) godz. 15:00 karnawałowy balik przebierańców na zakończenie ferii, sala GOK.

DO ZOBACZENIA!

 

DSC09927

            W Święto Objawienia Pańskiego w całej Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli. Także i w Pępowie włączyliśmy się do tej pięknej nowej tradycji. Po Mszy Świętej o 11:30 rozpoczęło się widowisko teatralne, w którym udział wzięli trzej mędrcy ze Wschodu w egzotycznych strojach. Próbowali oni rozwikłać zagadkę nowej gwiazdy, która symbolizowała narodziny Pana nad panami, Władcy nad władcami, Króla nad królami. Mędrcy postanowili pójść i oddać Mu pokłon. Każdy z nich zabrał dary dla Nowonarodzonego Dziecięcia – Baltazar złoto podkreślające urząd królewski, Kacper mirrę, która ma piękny zapach przy spalaniu i jest medykamentem, a Melchior żywicę z drzewa Boswelia – kadzidło. Po drodze, gdy świąteczny Orszak ze wszystkimi wiernymi, a szczególnie dziećmi w koronach, udawał się pod żłóbek pod strażnicą, Mędrcy zostali zatrzymani przez okrutnego Heroda. Władca Judei wypytał ich dokąd zmierzają, jakiemu dziecięciu idą oddać hołd i zapraszał na ucztę. Trzej Królowie jednak odmówili gościny, czym wywołali wściekłość tetrarchy. Wydał on dekret o zamordowaniu wszystkich dzieci do lat 2 w całej krainie. Mędrcy w świątecznym Orszaku dotarli pod żłóbek. Tutaj oddali hołd Nowonarodzonemu i odbyli trudną naradę, które z dzieci uczestniczących w konkursie ma otrzymać nagrodę za najpiękniejszą koronę. Zostały wyróżnione trzy miejsca: pierwsze zajęła Helenka, drugie Zosia, a trzecie Mikołaj. Wszystkie dzieci poza tym otrzymały nagrody pocieszenia ufundowane przez GOK za pracę włożoną w przygotowanie przepięknych ozdób głowy.

            GOK pragnie podziękować za pomoc w organizacji kolejnego Orszaku Trzech Króli: księdzu proboszczowi  Kazimierzowi za poprowadzenie liturgii i koordynację prac, siostrom katechetkom Teodozji i Ewie za zachęcanie dzieci do wzięcia udziału w konkursie, siostrze Konstancji za udostępnienie kościelnego nagłośnienia i otworzenie kościoła w późnych godzinach,  służbie liturgicznej – ministrantom za pomoc w przygotowaniach do spektaklu, rodzicom za pomoc w stworzeniu koron i udział w Orszaku a także wypożyczalni kostiumów Kościuszkowo za przebrania dla aktorów. Przede wszystkim podziękowania kierujemy ku odtwórcom ról mędrców ze Wschodu: Piotrowi Waleńskiemu, Tomkowi KopcińskiemuMikołajowi Wojtkowiakowi oraz Kacprowi Szymkowiakowi za rolę Heroda.

            Informujemy, że w najbliższą niedzielę 13 stycznia – na rozpoczęcie ferii – odbędzie się III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wszystkie zainteresowane dzieci i chętnych dorosłych do zaprezentowania świątecznego utworu prosimy o zapisy do piątku 11 stycznia w GOK-u.

zyczeniaGOK