DSC02755

                Rowerowa majówka to już wieloletnia tradycja podtrzymywana przez GOK Pępowo. Także i tego roku 1 maja na rowery wsiadło 105 mieszkańców naszej gminy, w tym pan wójt Grzegorz Matuszak z małżonką, przewodniczący rady Zenon Rogala oraz niektórzy sołtysi. O godzinie 14:00 na starcie każdy uczestnik otrzymał wodę, by wyruszyć w 25 kilometrową trasę. Pogoda dopisała fantastycznie. W drodze do Kobylina przyświecało słońce, a wiatr pchał uczestników ku klasztorowi franciszkanów. O godzinie 15:00 peleton eskortowany przez wspaniałą OSP Pępowo bezpiecznie dotarł do Kobylina. Tutaj uczestników powitał ojciec Ksawery Majewski, gwardian, proboszcz i kustosz sanktuarium. Zaprosił do klasztoru i wygłosił prawie 40 minutowy wykład o miejscu, w którym znajdowała się grupa rowerzystów. Kościół i klasztor ufundowali w Kobylinie w 1456r. Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy, ówcześni właściciele miasta. Najpierw zbudowano prezbiterium (zachowane do dziś), następnie powstał korpus kościoła, kryty stropem, przedłużony o jedno przęsło pod koniec XVI w. Pomimo zmiennych kolei losów, które nie oszczędzały konwentu kobylińskiego, zachowało się do naszych czasów stosunkowo dużo wartościowych przedmiotów. Na uwagę zasługuje kolekcja portretów prowincjałów wielkopolskich, składająca się z 8 obrazów późnobarokowych z końca XVIII w., zawieszonych na korytarzach klasztornych. Po oględzinach klasztoru, który od 26 grudnia 2018r. został ustanowiony sanktuarium (drugim w Europie) im. Matki Boskiej przy żłóbku uczestnicy rajdu pojechali na lody ufundowane przez GOK do pana Hałasa. Choć w drodze powrotnej cyklistów zrosił wiosenny deszcz wszyscy zadowoleni i bezpieczni dojechali o 17.30 do Pępowa.

                GOK pragnie złożyć serdeczne podziękowania OSP Pępowo, która zawsze czuwa nad bezpieczeństwem uczestników. Dziękujemy Leszkowi Wajnowi, Piotrowi Małeckiemu, Pawłowi Matuszewskiemu, Karolinie Zjeżdżałce, Tobiaszowi Lisieckiemu i Mikołajowi Nadolnemu. Swe podziękowania kierujemy także ku panu Janowi Szpakowi, który zawsze pierwszy prowadzi rowerzystów po uzgodnionej trasie oraz panu Zieleniewiczowi zamykającemu peleton i ratującego rowerzystów, którym spadły łańcuchy. Dziękujemy ojcu Ksaweremu za przyjęcie i przedstawienie historii klasztoru. Dziękujemy WSZYSTKIM 105 uczestnikom rajdu i już dziś zapraszamy na kolejną rowerową wędrówkę! 9 czerwca udamy się do Krobi do Muzeum Stolarstwa i Biskupizny. Wyruszamy o godz. 14:00.

DSC02692

            W niedzielny wieczór inaugurujący niektórym weekend majowy 28 kietnie o godz. 19:00 mieszkańcy Pępowa spotykali się w Gminnym Ośrodku Kultury na kolejnym koncercie z cyklu biesiady śląskiej. Tym razem na scenie wystąpiła gwiazda TVS – Bernadeta Kowalska z Przyjaciółmi: Jerzym Macołą, Błażejem Szymkiewiczem, Mirosławem Naturalnym i Krzysztofem Wierzchowskim, który podjął się poprowadzenia imprezy i organizacji quizów z nagrodami. Zespół powstał w 2005 roku, a jego skład ulegał na przestrzeni lat zmianom. Zespół Bernadety Kowalskiej wydał dotychczas 6 płyt i nagrał kilkanaście teledysków. Chętnie podejmuje współpracę z innymi artystami, którzy pojawiają się zarówno w różnych nagraniach zespołu, jak też są częstymi gośćmi ich koncertów. Wśród najbardziej znanych przebojów nagranych przez zespół wraz z innymi artystami można zaliczyć: Tylko z Tobą (z Jackiem Silskim), Ta najważniejsza chwila (z Mariuszem Kalagą), Tamte chwile (z Grzegorzem Poloczkiem), Piekary są Śląskie (utwór znany słuchaczom Radia Piekary, jako swoisty hymn Stacji – wykonywany z Mariuszem Kalagą, Damianem Holeckim i Wojtkiem Małotą). Nazwiska te są bardzo popularne na śląskiej liście przebojów SILESIA, a część z tych artystów gościliśmy już w Pępowie na koncertach w GOK-u.

            Koncert Bernadety Kowalskiej odbył się w klimacie delikatnej zadumy nad przemijaniem i utratą bliskich osób, wspomnieniami i tęsknotą za młodością a także wspaniałym festiwalem miłości i zakochania. Ze sceny wybrzmiały piosenki ,,Jak promyk słońca” z dedykacją dla ukochanej córeczki Wiktorii Kowalskiej, ,,Piękne kwiaty, dobre słowa”, ,,Tylko z tobą”, ,,W życiu jak w piosence”. Piosenka ,,Piękne kwiaty, dobre słowa” zyskała tytuł Teledysku Roku 2018 Listy Śląskich Szlagierów i także otrzymała gorące brawa od pępowskiej publiczności. Po ponad dwugodzinnym koncercie słuchacze owacjami na stojąco poprosili o bis. Oprócz słuchowiska uczestnicy biesiady mieli możliwość zdobyć upominki po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytanie z dziedziny gwary śląskiej. Ponadto istniała możliwość zatańczenia z Krzysztofem Wierzchowskim czy zaśpiewania z Bernadetą Kowalską Biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszy się biesiada śląska w Pępowie nadmieniamy, że kolejny biletowany koncert odbędzie się 21września. Tego dnia wystąpi KARPOWICZ FAMILY. Natomiast podczas Dni Pępowa 15 czerwca na Placu Cyryla Ratajskiego wystąpi Paweł Gołecki. Będzie się działo! Zapraszamy do udziału.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu Bernadety Kowalskiej: OSP Pępowo Karolinie, Pawłowi i Mateuszowi za czuwanie nad bezpieczeństwem, akustykowi, oświetleniowcowi za pomoc w realizacji wydarzenia, ale przede wszystkim drogiej publiczności, która tak ochoczo uczestniczy w naszych koncertach.

zyczenia

konkurs fotograficzny

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym
WIELKANOC W PĘPOWIE!
Do wygrania profesjonalna sesja zdjęciowa o wartości 200zł.
Udział jest bezpłatny.
Na zdjęcia czekamy do 19 maja 2019r.
Regulamin tutaj.

DSC01793

                W sobotę 6 kwietnia zespół cheerleaders działający przy Gminnym Ośrodku Kultury miał zaszczyt wziąć udział w I Ogólnopolskim Turnieju Tańca Nowoczesnego w Pakosławiu na hali sportowej przy szkole. Na parkiecie pojawiło się około 900 uczestników, a prezentowany poziom był doprawdy wysoki. Do turnieju zgłosiły się zespoły z całej Polski, z profesjonalnych szkół tańca. Jury oceniało zawodników w kategoriach: hip-hop solo, show dance, street dance, taniec współczesny oraz pierwszy kroczek, w którym wystąpiła reprezentacja z Pępowa. Głównym sędzią zawodów był Abby Aouragh, z pochodzenia Marokańczyk nazywany w świecie tańca ,,power machine”. Obok niego w składzie jury zasiedli: Monika Musiał – dyplomowana tancerka, instruktor, choreograf i półfinalistka 1 edycji programu GOT TO DANCE - TYLKO TANIEC w telewizji Polsat; Sebastian Gębura – tancerz i choreograf; Dominika Kur - zawodowa tancerka, choreograf i założycielka wrocławskiej szkoły tańca New Quality a także Piotr Szwarc - tancerz, instruktor, choreograf w kategoriach tanecznych: Popping, Bboying, Hip-Hop. Uczestnik 3. Edycji Mam Talent, 8. Edycji You Can Dance (Sewilla) oraz 9. Edycji You Can Dance (Malta). Całą imprezę fenomenalnie prowadził Witek "VitoWS" Ostynowicz – raper, freestyle’owiec, beatboxer, tancerz, konferansjer, aktor i żołnierz zawodowy.

                Choć CHEERLEADERKI nie stanęły na podium bawiły się doskonale! Dziewczyny w składzie: Wanessa Knuła, Amelia Koncewicz, Wiktoria Okręt, Ada Kwaśniewska, Julia Durak, Marysia Fabisiak, Julia Cieplik, Nadia Grześkowiak, Kasia Chlebowska, Amelia Błaszyk, Zosia Bzodek, Ola Brylewska, Agatka Małecka i Andżelika Sobańska zostały okrzyknięte „najładniejszymi i najbardziej wygimnastykowanymi uczestniczkami turnieju” przez prowadzącego. VitoWS dodał także, że na pewno na długo je zapamięta. Dziewczyny miały możliwość wysłuchania jego koncertu. Ponadto zdobyły doświadczenie –  wystąpiły przed niezliczoną publicznością oraz spotkały kilku celebrytów. To ogromna radość, by mieć możliwość porozmawiać z tyloma gwiazdami w jednym miejscu. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe: gadżety z Pakosławia, wodę i drożdżówki. Na miejscu można było zakupić sobie pyszne ciasta, pop corn oraz watę cukrową.

                Gratulujemy Pakosławowi tak fantastycznej imprezy i pomysłu oraz ogromu pracy włożonej przy organizacji turnieju! Dziękujemy za zaproszenie! Świetnia impreza pod każdym względem, jesteśmy pod wrażeniem!

DSC01774

            Jak zawsze przed świątecznym okresem a po kiermaszu współorganizowanym ze Stowarzyszeniem ,,Ziołowieś” Pępowo Gminny Ośrodek Kultury zorganizował warsztaty rękodzieła. W piątek 5 kwietnia o godzinie 19:00 sala wypełniła się 70 osobami chętnymi do pracy. Tym razem, zamiast suszarek, uczestnicy zostali poproszeni o przyniesienie pistoletów na ciepły klej oraz dużych nożyczek. Warsztaty jak zawsze poprowadziła pani Monika Rolnik w asyście swojej córki Oli. Miłośnicy rękodzieła zostali poproszeni o wykonanie dwóch prac: uroczego koszyczka z zielonego filcu oraz mydełka ze wzorem w formie decoupage’u. Podczas warsztatów można było także zakupić wyroby pani Moniki. Dla osób, które pojawiły się na zajęciach pierwszy raz, była to zdecydowanie wspaniała lekcja. Można było nauczyć się tworzyć dość proste, ale trwałe i niezwykle efektowne prace rękodzielnicze. Zróżnicowanie wiekowe było doprawdy duże: ze stworzeniem koszyczka i mydełka poradziły sobie i dzieci z klas podstawowych jak i panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia jak zawsze były bezpłatne, a wszyscy uczestnicy wykonane prace zabierali do domu. Co ciekawe, warsztaty są okazją do miłych spotkań w przyjacielskim gronie, oderwaniem się od świątecznych porządków, wypiciem aromatycznej kawki i uraczeniem się ciasteczkiem (tym razem ze Spółdzielni GS – dziękujemy). Podziękowania składamy na ręce pani Moniki Rolnik i Oli, które wciąż przybywają ze świeżymi pomysłami i służą pomocą podczas warsztatów. Dziękujemy paniom i młodzieży, którzy pozostali do samego końca i pomogli w posprzątaniu sali. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym, którzy wciąż wiernie uczestniczą w zajęciach.

            Cieszące się wciąż dużym zainteresowaniem warsztaty rękodzieła na pewno zostaną podjęte przed Świętami Bożego Narodzenia. Najbliższym jednak wydarzeniem, na które już dziś serdecznie zapraszamy to koncert Bernadety Kowalskiej i Przyjaciół. Dysponujemy jeszcze biletami w cenie 25 zł. Serdecznie zachęcamy do udziału!

DSC01522

W niedzielę handlową 31 marca po raz kolejny Stowarzyszenie ,,Ziołowieś” Pępowo wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowało świąteczny kiermasz – tym razem w sprzyjającym wielkanocnym klimacie. Był to jubileuszowy – dziesiąty raz zorganizowany w budynku dzisiejszego GOK-u. Pierwsze dwa jarmarki zorganizowano bowiem podczas dożynek gminno-parafialnych na stadionie. Kiermasze świąteczne wpisały się już na stałe w kalendarz imprez gminnych. Każda edycja przyciąga coraz więcej zainteresowanych mieszkańców, ale także nowych handlujących z atrakcyjnymi towarami. Tego roku pojawiło się 40 wystawców, w tym sporo nowych. Oprócz wyrobów rękodzielniczych i świątecznych ozdób można było nabyć kosmetyki, zabawki, produkty spożywcze i mnóstwo innych wspaniałości. Co więcej, każdy potencjalny klient mógł skosztować ciasteczek z aromatyczną kawą przygotowanych przez ,,Ziołowieś” oraz poczęstować się słodyczami ufundowanymi przez GOK. Ponadto zostały też wręczone nagrody i podziękowania dla współpracowników, stałych wystawców i życzliwych, sprzyjających kiermaszom. Kram był czynny od godziny 9:00 do 16:00. Najwięcej kupujących pojawiło się po mszach świętych, ale także około godziny 14:00, gdy wiele rodzin wyszło, aby pospacerować. O sukcesie organizowanych kiermaszów świadczy fakt, że całym przedsięwzięciem zainteresowała się TVP, którą gościliśmy wczoraj w Pępowie.

                Wszystkim zainteresowanym i sympatykom rękodzieła przypominamy, że w najbliższy piątek w GOK-u odbędą się bezpłatne warsztaty decoupage’u. Są jeszcze wolne miejsca. Uczestników prosimy o przyniesienie dużych nożyczek oraz, kto posiada, pistoletu na ciepły klej. Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu: 655736444.

DSC01315

Jak każdego roku Gminny Ośrodek Kultury zorganizował Otwarte Indywidualne Mistrzostwa w Szachach i Warcabach na szczeblu powiatowym o Puchar Wójta Gminy Pępowo. Zawody odbyły się w niedzielę 24 marca w godz. 10:00 – 15:00. Choć wydaje się, że gry planszowe idą w niepamięć do Pępowa przyjechało 32 zainteresowanych zawodników, w tym silna reprezentacja młodzieży z Pogorzeli. Turniej rozstrzygnięto w trzech kategoriach: szachy, warcaby – dzieci do lat 12 oraz warcaby młodzież i dorośli. Zarówno szachy jaki i młodsza kategoria warcabów rozegrała po trzy partie, pozostali natomiast zostali podzielenie na dwie grupy rozgrywające 12 rund. Następnie do finału weszło po trzech zawodników z grupy A i B. Mistrzostwa sędziowali panowie Jacek Orzechowski (szachy) i Edward Karpiński (warcaby). Swą obecnością uczestników mistrzostw zaszczycił wójt gminy, Grzegorz Matuszak, który dawniej także sam grywał w tę królewską grę. To on także wręczał puchary oraz nagrody ufundowane przez GOK. Na miejscach uplasowali się:

Szachy:

1 Marek Norman (Siedlec)
2. Paweł Szymański (Poniec)
3. Jacek Orzechowski (Krzekotowice)

Warcaby – dzieci do lat 12:
1. Konrad Bazan (Gostyń)
2. Kasper Stachowiak (Studzianna)
3. Adrian Błaszczyk (Studzianna)

Warcaby (młodzież i dorośli):
1. Paweł Buczak (Babkowice)
2. Jarosław Błaszczyk (Studzianna)
3. Stanisław Glura (Studzianna).

Postanowiona przyznać także upominki dla trzech pań z największą liczbą punktów. Były to: Agnieszka Głogińska (Studzianna), Barbara Momot (Brzezie) i Emilia Kulak (Krobia). Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach mistrzostw. Kierujemy także podziękowania dla niezastąpionych sędziów: panów Jacka Orzechowskiego, Edwarda Karpińskiego oraz dla pana Stanisława Glury, który czuwał nad zegarami oraz przywiózł niezbędne akcesoria sportowe. Mieszkańców Pępowa zapraszamy do ,,Klubu na piętrze” na indywidualne spotkania i gier w szachy, warcaby oraz inne planszówki, gdyż tego typu rozrywki poprawiają zdolności intelektualne, uczą taktyki, zwiększają IQ, poprawiają umiejętności arytmetyczne, wyostrzają zdolności językowe, kształcą umiejętność logicznego i krytycznego myślenia, wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych a także mają walory terapeutyczne.

DSC01167

                Z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn jak każdego roku GOK Pępowo obchodził tę uroczystość w klimacie muzycznym, tym razem w sobotę 9 marca. Na początku zgromadzonych gości przywitał dyrektor GOK i wraz z wójtem gminy złożyli paniom najwspanialsze życzenia oraz wręczyli symboliczne bukiety na ręce dwóch kobiet. O godzinie 20:00 rozpoczął się fenomenalny koncert Alexandra Martineza, który będąc w trasie koncertowej od czwartku ani przez chwilę nie dał po sobie poznać oznak zmęczenia. Martinez jest znanym i utalentowanym wokalistą. Pochodzący z Filipin śpiewak sławę zdobył poprzez program MAM TALENT!, w którym to doszedł do finału. Obdarzony niezwykłym głosem i wspaniale go modulujący Martinez wykonał dosłownie najwspanialsze piosenki z lat 70, 80, a także trafiły się hity współczesne. Z pępowskiej sceny wybrzmiały największe standardy muzyki: począwszy od Louisa Armstronga, Franka Sinatry, Andrea Bocelli a skończywszy na zespołach Europe, Modern Talking czy Gipsy Kings.  Największe sławy muzyczne jak żywe rysowały się przed oczyma słuchaczy: Michael Jackson, Elvis Presley czy Krzysztof Krawczyk brzmieli tak realnie, jakby to oni stali na scenie – dzięki niezwykłemu talentowi artysty.

                W przerwie występu na scenę wkroczyły dziewczyny z krobskiego kabaretu ,,Na fali” z programem ,,Czy wyście durch pogłupieli” – gdzie główne role odegrały eko babcia Janina – Jagna Knapp i wnuczka Jagłeda – Weronika Przybył. Przez kwadrans trwania spektaklu cała sala płakała ze śmiechu, nie było chwili, by audytorium się wyciszyło. Widownia  zobaczyła babcinkę sprzeczającą się z wnuczką, że „ino włeda leci i leci, ino prund i włeda”. Aktorki były fenomenalne – bez zająknięcia wcieliły się w role swych postaci i dyskutowały poznańską gwarą tak, jakby używały jej na co dzień. Stąd usłyszeliśmy popularne porzekadła, że ,,nikt nie bydzie się kumpoł w osznojdranej włedzie”, czy że ,,w łykend jest największo robłeta a nie leżenie we wyrze do płełudnia”. Spektakl przygotowała Magdalena Andrzejewska, a całe nagranie można ponownie obejrzeć na kanale youtube. Jeszcze raz w tym roku Grupa Teatralna ,,Na fali” pojawi się w Pępowie, tym razem z inną sztuką. Szczegóły wkrótce – zachęcamy do śledzenia naszej strony.

                Po spektaklu na scenie pojawił się ponownie Alexander Martinez z pięknym bukietem róż, który wręczył wybranej przez siebie słuchaczce, wykonując dla niej przepiękną romantyczną piosenkę Lionela Richiego ,,Hello”. Wokalista także zadedykował jeden utwór Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów, która wspaniale przystroiła GOK-owską scenę. Publiczność była zachwycona, gdy artysta schodził do odbiorców ze sceny, spotykał się twarzą w twarz, udostępniał mikrofon do zaśpiewania znanego utworu czy prosił do tańca. Słuchacze byli tak zaangażowani, że nie chcieli pożegnać się z wykonawcą. Podchwytywali nucone przez niego piosenki, aż w końcu Martinez, zaskoczony umiejętnościami wokalnymi pępowskiej publiczności powiedział w żartach ,,To chyba ja tu jestem niepotrzebny”. Na finał wykonał tę samą piosenkę, którą zaprezentował w ,,MAM TALENT” - ,,Time to say goodbay”, czym do cna rozczulił widownię. ,,Jeden ze wspanialszych koncertów” – mówiła zadowolona publiczność, wychodząc z budynku.

                Gminny Ośrodek Kultury kieruje serdeczne podziękowania:

- panom Damianowi i Maciejowi Zygierom za oświetlenie i nagłośnienie koncertu

- pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów na placu Cyryla Ratajskiego za bezpłatne ustrojenie sceny
- strażakom z OSP Pępowo: Bartkowi Kowalikowi, Pawłowi Matuszewskiemu i Leszkowi Wajnowi za zadbanie o bezpieczeństwo uczestników

- Oliwii, Wiktorii i Oli za pomoc w rozdawaniu cukierków, które dla uczestników koncertu z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn ufundowała sołtys Pępowa i rada sołecka – dziękujemy!

 oraz tym wszystkim trzystu osobom, które wzięły udział w sobotnim koncercie i czerpały z tego satysfakcję. Najbliższa impreza odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia, tydzień po Wielkanocy. Dla Państwa wystąpi Bernadeta Kowalska z Przyjaciółmi. Zachęcamy – szczególnie, że jeszcze do końca marca można nabywać bilety w promocyjnej cenie 20 zł. W kwietniu cena wzrośnie do 25 zł. Zapraszamy!

DSC01121

            We wtorkowe przedpołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury pojawił się Teatr Lalkowy ,,Pracownia Za Piecem”. Goście przybyli z programem ekologicznym ,,Małe śledztwo w wielkiej sprawie”, związanym z zanieczyszczaniem środowiska i segregacją śmieci. Odbiorcami były dzieci z klasy pierwszej szkół podstawowych w Pępowie i Skoraszewicach, około 60 osób. Wynajęty detektyw postarał się pomóc koszom na śmieci, by uleczyć je z alergii i przekonać się, kto tak naprawdę nie segreguje odpadów. Na scenie pojawiły się cztery smutne mówiące kosze: żółty, zielono-biały, czarny i niebieski. Aktorzy przez wspaniałą zabawę i integrację z dziećmi zaprezentowali, które śmieci należy wrzucić do jakiego kontenera. Co ważne – główne role odgrywały pacynki i to one budziły największy podziw dzieci i przybyłych opiekunek.

            Organizatorem spotkania był Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, którego celem stało się wypracowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół najmłodszych oraz nauka prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

            Trwające 45 wydarzenie niezwykle ubogaciło wiedzę dzieci, opowiadając o negatywnych skutkach zaśmiecania planety. Uczestnicy mogli wejść na scenę i wraz z prowadzącą spektakl nakarmić mówiące kosze. Ze wszystkim poradziły sobie wyśmienicie, jedyny problem to kartoniki po mleku, tzw. tetrapaki, które dawniej wrzucaliśmy do kontenerów na papier (niebieskich), dziś jednak wiemy, że wyrzucamy do żółtego – na  tworzywa sztuczne. Najmłodsi ponadto dowiedzieli się, co to jest recykling oraz że niebawem pojawią się kontenery na inną kategorię segregacji – bioodpady (skórki po bananach, ogryzki). Świetnie zaprezentowany problem przez Teatr Pracownia za Piecem na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.

            Przypominamy, że w najbliższą sobotę 9 marca o godz. 20:00 w sali GOK zostanie zorganizowany Dzień Kobiet i Mężczyzn. Można jeszcze nabywać bilety w cenie 5 zł na występ Aleksandra Martineza i małą niespodziankę.