DSC01121

            We wtorkowe przedpołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury pojawił się Teatr Lalkowy ,,Pracownia Za Piecem”. Goście przybyli z programem ekologicznym ,,Małe śledztwo w wielkiej sprawie”, związanym z zanieczyszczaniem środowiska i segregacją śmieci. Odbiorcami były dzieci z klasy pierwszej szkół podstawowych w Pępowie i Skoraszewicach, około 60 osób. Wynajęty detektyw postarał się pomóc koszom na śmieci, by uleczyć je z alergii i przekonać się, kto tak naprawdę nie segreguje odpadów. Na scenie pojawiły się cztery smutne mówiące kosze: żółty, zielono-biały, czarny i niebieski. Aktorzy przez wspaniałą zabawę i integrację z dziećmi zaprezentowali, które śmieci należy wrzucić do jakiego kontenera. Co ważne – główne role odgrywały pacynki i to one budziły największy podziw dzieci i przybyłych opiekunek.

            Organizatorem spotkania był Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, którego celem stało się wypracowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół najmłodszych oraz nauka prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

            Trwające 45 wydarzenie niezwykle ubogaciło wiedzę dzieci, opowiadając o negatywnych skutkach zaśmiecania planety. Uczestnicy mogli wejść na scenę i wraz z prowadzącą spektakl nakarmić mówiące kosze. Ze wszystkim poradziły sobie wyśmienicie, jedyny problem to kartoniki po mleku, tzw. tetrapaki, które dawniej wrzucaliśmy do kontenerów na papier (niebieskich), dziś jednak wiemy, że wyrzucamy do żółtego – na  tworzywa sztuczne. Najmłodsi ponadto dowiedzieli się, co to jest recykling oraz że niebawem pojawią się kontenery na inną kategorię segregacji – bioodpady (skórki po bananach, ogryzki). Świetnie zaprezentowany problem przez Teatr Pracownia za Piecem na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.

            Przypominamy, że w najbliższą sobotę 9 marca o godz. 20:00 w sali GOK zostanie zorganizowany Dzień Kobiet i Mężczyzn. Można jeszcze nabywać bilety w cenie 5 zł na występ Aleksandra Martineza i małą niespodziankę.

DSC01056

                W ubiegłą sobotę 16 lutego w Pępowie na GOK-owskiej scenie pojawił się ceniony i popularny wokalista, którego piosenki szczytują na śląskiej liście przebojów – Damian Holecki. Bilety na ten koncert rozeszły się na tydzień przed wydarzeniem w ilości 350 sztuk. Damian Holecki to polski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pianista, producent oraz prowadzący program ,,Muzyczny kącik” emitowany na antenie TVS od 2014. Współpracował i nagrał utwory również z innymi artystami, jak Renata Niedbał-Witta, Jadwiga Kubik, Jacek Kierok, Baciary, Magdalena Pal, Kola i Jula, Marzena Woźniak czy Beata Mańkowska. Był niezwykle zaskoczony, że w Pępowie ma tylu fanów, którzy z przyjemnością siedzieli przed samą sceną. Koncert walentynkowy rozpoczął się po godzinie 19, jednak przedłużająca się próba uniemożliwiła zajęcie miejsca w pierwszych rzędach najbardziej zagorzałym fanom, którzy zazwyczaj przychodzą na godzinę przed występem. Damian Holecki jako jedyny z całej plejady śląskich wykonawców otrzymał dwukrotnie Złotą Płytę za co także podziękował słuchaczom z Pępowa piosenką ,,Po prostu dziękuję”. Swoim zniewalającym uśmiechem i cudownym głosem oczarował niejedną kobietę wykonując walentynkowe utwory: ,,Czerwone róże”, ,,Złote kasztany”, ,,Mamo, dla ciebie jestem”, ale także piosenki z dedykacją dla Marianny i Karoliny. Na zakończenie uczestnicy koncertu usłyszeli najwspanialszy utwór Damiana Holeckiego ,,Jesteś moim aniołem”, a na bis ,,Alleluja”.

                Podziękowania kierujemy niezastąpionej pępowskiej OSP, która zawsze czuwa nad bezpieczeństwem uczestników koncertu. Dziękujemy akustykowi oraz pomagającym paniom i sprzedającym bilety za nieodzowną pomoc.

                Widząc zainteresowanie biesiadą śląską zapraszamy Państwa na koncert Bernadety Kowalskiej i Przyjaciół. Wydarzenie odbędzie się tuż po Wielkanocy, w niedzielę 28 kwietnia. Jeszcze do 31 marca można nabywać bilety w cenie 20 zł, w kwietniu natomiast cena ulegnie zmianie – 25 zł. Zachęcamy do zakupu w GOK-u i sklepiku prasowym pani Bożenki. Zanim jednak dotrzemy do Wielkanocy – przed nami Dzień Kobiet i Mężczyzn. Z tej okazji na 9 marca zaprosiliśmy finalistę programu MAM TALENT, ALEXANDRA MARTINEZA, który fantastycznie moduluje głos wykonując znane hity Pavarottiego, Modern Talking czy Louisa Armstronga. Można już nabywać bilety w cenie 5 zł.

DSC01012

W ubiegłą sobotę 9 lutego w GOK-u o godzinie 18:30 odbyła się już trzecia edycja kursu samoobrony ph. ,,Bezpieczna kobieta”. Choć nasza gmina Pępowo jest miejscem bezpiecznym, czasy, w których żyjemy, są niepewne i nawet wysokie stanowiska urzędnicze nie zawsze gwarantują nam ochronę przed choćby atakami nożowników.  Celem sobotnich zajęć było przypomnienie podstawowych elementów obronnych z poprzednich kursów, ale też wprowadzenie kolejnych, nowych, efektywnych chwytów obronnych.  W bezpłatnym programie organizowanym przy współudziale KS Tiger Wielkopolska udział wzięło około 15 dziewczyn, głównie gimnazjalistek i uczennic starszych klas podstawowych. Po krótkiej rozgrzewce nastolatki otrzymały szereg podstawowych informacji związanych z fizjonomiką ciała, a następnie przeszły do działania. Ćwiczyły w parach oraz każda z nich miała możliwość popróbować się z instruktorem prowadzącym zajęcia – Krzysztofem Bednarzem. Choć zapewne niejedno ćwiczenie w pewnym stopniu wizualizowało próg bólu, uczestniczki podchodziły jednak do zajęć z uśmiechem na twarzy. Po półtoragodzinnym szkoleniu zadowolone dziewczyny wychodziły z GOK-u uzbrojone w nową wiedzę. Każda z nich otrzymała ponadto certyfikat ukończenia kursu.

DSC00852

            Zgodnie z tradycją w ubiegłą niedzielę 27 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie odbył się jak co roku Koncert Noworoczny. Tym razem jednak została zmieniona formuła tego wydarzenia. Jak wiemy, każdego roku najsłynniejszy koncert noworoczny odbywa się we Wiedniu, a organizowany jest przez Filharmoników Wiedeńskich, nieprzerwanie wykonywany co roku od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” i „Marsz Radetzky’ego”. Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami dostarczanymi tradycyjnie od 1980 w darze z włoskiego miasta San Remo. Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód; niektórzy mieszkańcy Wiednia przekazują tradycyjną rezerwację swego miejsca z pokolenia na pokolenie. Gminny Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców gminy na koncert muzyki poważnej w podobnym stylu.  Na scenie pojawili się światowej sławy artyści scen operetki poznańskiej:  Anna Bajerska-Witczak, Agnieszka Wawrzyniak, Klaudiusz Kapłon, Jarosław Patycki oraz zatańczyła para baletowa: Jagoda Łuczak i Jakub Grzelak. Usłyszeliśmy wykonania utworów klasycznych jaki i operetkowych oraz muzykę filmową i znane motywy radiowe. Scena została przystrojona kwiatami z galerii pani Ewy Wojciechowskiej za co bardzo jej dziękujemy! Bilety były sprzedawane w cenie 5 złotych, bez szczególnego wyprzedzenia czasowego.

            Półtorej godzinny koncert został przyjęty z dużą aprobatą przez mieszkańców gminy. Całą imprezę prowadził Klaudiusz Kapłon, pozdrawiając ze sceny swojego kolegę studyjnego – dyrektora GOK, Leszka Żelaznego. Nim koncert się rozpoczął, na chwilę głos zabrał wójt gminy, Grzegorz Matuszak, życząc wszystkim zebranym na koncercie oraz mieszkańcom gminy pomyślności spełnienia marzeń w nowym roku. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać m. in.: ,,Czardasz Silvy”, ,,Wielką sławę”, ,,Usta milczą, dusza śpiewa”, ,,Ach jakże mi serduszko drży", ,,Trzpiotka”, ,,Pieśń o Wiedniu”. Urzekające były tańce wykonane przez parę baletową: ,,Cesarski walc” czy porywający ,,Can-can”. Występujący otrzymali owacje na stojąco, zatem zabisowali.

            Liczymy, że w Pępowie przyjmie się piękna tradycja organizowania koncertów noworocznych na wzór wiedeński, jak i w tym roku. Wydarzenie nie odbyłoby się jednak bez pomocy i zaangażowania wielu osób. GOK dziękuje OSP Pępowo za zabezpieczanie koncertu, galerii kwiatów i pani Ewie Wojciechowskiej za wystrój sceny, Agnieszce Waleńskiej za pomoc techniczną oraz Piotrowi Kubiakowi za nagłośnienie i oświetlenie sceny. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze na podobnym wydarzeniu.

DSC00772

            W ubiegły piątek 25 stycznia na zakończenia ferii GOK Pępowo zorganizował dla dzieci karnawałowy balik przebierańców. Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów – pojawiło się 200 przebranych maluchów nie tylko z naszej gminy! Zabawa trwała w godz. 15:00 – 18:00 i prowadzili ją klaun Aga oraz lokalny profesjonalny zespół muzyczny FAKT. Na parkiecie można było zobaczyć mnóstwo wróżek, czarownic i czarodziejek, pojawiły się barwne zwierzęta: koty, zebry, tygryski; przybyli i przedstawiciele służb mundurowych, różnych zawodów i sportowcy, góralki i kowboje, supermeni, postaci bajkowe i wiele, wiele innych. Barwny korowód przebierańców mógł zatańczyć kaczuszki, lokomotywę, krasnoludka i inne tradycyjne dziecięce wywijasy. Klaun zaprosił do zabaw i gier z nagrodami ufundowanymi przez GOK – rzucanie zosiek do obręczy, tradycyjne krzesła z zatrzymywaniem muzyki czy limbo – przechodzenie przez coraz niższą poprzeczką. Żadne dziecko nie wyszło bez nagrody, napoju czy słodyczy. Natomiast na samym końcu rozstrzygnięto konkurs na najwspanialsze przebranie. Do jury wyłoniono około 20 rodziców uczestniczących w baliku i pilnujących swoich pociech, by wybór był jak najbardziej obiektywny. Postanowiono przyznać jedną główną nagrodę i dwa wyróżnienia: Gabrysia Żydek – za pomarańczowe przebranko i Tymek Nowacki za strój zebry. Pierwsze miejsce jednogłośnie zajęła Natalia Jankowska, która miała tak charakterystyczny makijaż, że na pewno każdemu rzuciła się w oczy. Na koniec baliku dzieci otrzymały po balonie w wybranym kolorze i kształcie, które składał klaun.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i tak ogromne zainteresowanie!
Szczególe jednak podziękowania należą się:

- klaunowi Agnieszce za prowadzenie imprezy i zabawianie dzieci,

- nieocenionemu zespołowi muzycznemu FAKT, który każdą piosenkę dedykował poszczególnym przebierańcom

- a także Wam, drodzy rodzice, którzy pomogliście dzieciom dobrać stroje i zagwarantować im niezapomniane zakończenie ferii. Oby więcej takich intensywnych wydarzeń.

DSC00627

Po raz III GOK Pępowo dla przedstawicieli młodzieży męskiej zorganizował gminny turniej FIFY 19. Do zawodów zgłosiło się 34 uczestników. Losowanie odbyło się w przeddzień turnieju, 24 stycznia. Rozpiętość wiekowa uczestników była prawie dwudziestoletnia. Rozgrywki, pełne emocji, rozpoczęły się o godz. 9:00. Podczas losowania okazało się, że poziom rywali jest bardzo wyrównany, co było widać podczas kolejnych meczy. Rekordowy wynik strzelonych bramek to 5:2, choć w poprzednich latach padały wyniki dwucyfrowe. Wielokrotnie o przejściu do kolejnego etapu musiały zadecydować nie tylko dogrywki, ale i karne, przez co turniej przeciągnął się do godz. 15:30. Ostatecznie do finałowych rozgrywek weszło czterech zawodników: Krzysztof Kenig, Patryk Sprutta, Dominik Leśniarek i Nikodem Malcherek, który na turniej zdążył na ostatnią chwilę. Po zaciętych rywalizacjach wyłoniliśmy zwycięzców. Choć Patryk wygrał mecz, swoje miejsce odstąpił koledze, uznając go za rewelacyjnego przeciwnika. Na miejscach stanęli kolejno:

I – Nikodem Malcherek
II – Krzysztof Kenig
III – Dominik Leśniarek

Wszyscy czterej otrzymali nagrody ufundowane przez GOK: akcesoria sportowe i gry planszowe oraz dyplomy. Poza tym wszyscy uczestnicy dostali słodki upominek. Dziękujemy graczom za świetne i wyrównane rozgrywki.  Widząc zainteresowanie i Waszą umiejętność korzystania z xbox-ów planujemy w przyszłości zorganizować rozgrywki innej gry. Macie jakieś pomysły? Propozycje prosimy umieszczać w komentarzach!

DSC00556

            W środowe popołudnie 23 stycznia na pępowskiej scenie po raz kolejny pojawił się teatrzyk KRAK-ART ze swoją nową sztuką. O godzinie 14:00 było zapełnionych 150 miejsc. Dzieci przybywały wraz z rodzicami i kuzynostwem spoza  naszej gminy. Pewnym zaskoczeniem okazał się tytuł przedstawienia. Wszyscy uczestnicy nastawili się na ,,Królewnę Śnieżkę i 7 krasnoludków”, niestety z powodu zabiegu Śnieżka pozostała w domu, a do nas zawitał detektyw Zagadka. Była to bardzo ciekawa i wciągająca opowieść, która przeniosła dzieci w niezwykły świat podróży i przygód. Wraz Zagadką i jego pomocnikiem dzieci przemierzyły cały świat w poszukiwaniu koleżanki ,,Koko”. Mogły zobaczyć, w jaki sposób jedzą w Chinach, zatańczyć z Indianami, pośmiać się z pingwinków i niedźwiedzi polarnych a nawet spotkać turystów przed piramidami i sfinksem.  Podróże uczą, a nie każde dziecko miało możliwość, by wyjechać w ferie. Dzięki spektaklowi najmłodsi zostali zabrani w podróż dookoła świata. Ostatecznie detektywowi udało  się odnaleźć koleżankę, gdyż okazało się, że wyjechała na wczasy. Wspaniała integracja aktorów z publicznością zaowocowała ciekawą współpracą. Dzieci pomogły detektywowi sporządzić rysopis, a także zrobić listę zakupów. Bardzo pouczająca i fascynująca historia zadowoliła niejedne dziecko, tym bardziej, że można było zatańczyć z Indianami.

            GOK serdecznie zaprasza na najbliższy piątek 25 stycznia na godzinę 15 na balik przebierańców z okazji ferii. Warto wziąć udział, nie tylko ze względu na wspaniałą zabawę, ale za najwspanialsze przebrania czekają nagrody. Udział jest bezpłatny! A w najbliższą niedzielę 27 stycznia Koncert Noworoczny o godz. 15:00. Bilet wstępu: 5 złotych.

DSC00520

Tradycyjnie podczas każdych ferii w jedną z sobót odbywają się Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta. Tak było i teraz, 19 stycznia. Organizatorzy zauważyli wzrost zainteresowania tym sportem, szczególnie w grupie wiekowej 2000-2006. Chłopcy już od grudnia przychodzą każdego dnia na salę, by ćwiczyć swe umiejętności. Także w sobotę już na godzinę przed turniejem podjęli się rozgrzewek. Mistrzostwa w tym roku przyciągnęły 31 grających uczestników. Mecze rozegrano w 4 kategoriach wiekowo-rodzajowych. Zwykle przyjmowano taktykę rozgrywania meczy każdy z każdym, tylko w jednej przyjęto system drabinkowy. Kategoria I – chłopcy do rocznika 2006 (5 uczestników), kategoria II – chłopcy rocznik 2000-2005 (16 uczestników – tutaj rozegrano turniej w systemie pucharowym, tzn. przegrywający odpadał). Kategoria III – mężczyźni rocznik 1999 i starsi (8 zawodników) oraz kategoria IV kobiety (2 dziewczyny). Mecze rozgrywano na 4 stołach. W kategorii najmłodszej rozegrano 10 meczy, w kategorii II – 16 meczy, w kategorii III – 28 meczy, a w IV kategorii – jedna rozgrywka. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria I – chłopcy do rocznika 2006:

I miejsce – Artur Kamieniarz

II miejsce – Miłosz Kmiecik

III miejsce Daniel Robakowski

kategoria II – chłopcy rocznik 2000-2005

I miejsce – Jakub Nowak

II miejsce – Łukasz Smektała

III miejsce – Albert Betowski

Kategoria III – mężczyźni rocznik 1999 i starsi

I miejsce – Mateusz Kołodziejczak

II miejsce – Ireneusz Lewandowski

III miejsce – Wojciech Matyla

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK (plecaki, zestawy do ping-ponga i nerki) osobiście wręczał Wójt Gminy Grzegorz Matuszak chwaląc zapał młodych graczy i ich pasję do tego sportu.

DSC00379

                18 stycznia z okazji ferii w Gminnym Ośrodku Kultury pojawił się magik Apollino z cudowną wróżką Iwoną, by zabawiać najmłodszych mieszkańców Pępowa i okolicznych miejscowości przez prawie 1,5 godziny. Frekwencja dopisała doskonale – widowisko obserwowało ponad 100 miłośników magii. Fantastyczny magik Andrzej, który ma wspaniały kontakt z dzieciakami i czarująca wróżka co chwila wybierali najmłodszych  do współtworzenia niewiarygodnych trików i  zabawnych konkurencji. Zaproszono także do występów kilkoro dorosłych towarzyszących dzieciom, aby sztuczki stały się bardziej wiarygodne. Iluzjonista nie tylko wyczarowywał z powietrza piękne bukiety kwiatów, ale okazał się też wytwórcą parasolek, pieniążków i ognia. Oprócz tego łączył chusty, podmieniał karty i spajał obręcze. Niejednokrotnie przez widownię przebiegał pełen podziwu szmer: ,,WOOOW”! Dzieci wierzą w magię i uwielbiają czarodziejski świat. Pępowska publiczność była nim zachwycona, tym bardziej, że po spektaklu można było podejść i zrobić sobie zdjęcie z czarodziejem i wróżką a także nabyć magiczne gadżety. Magik Apollino zdradził uczestnikom widowiska, w jaki sposób można wyczarować na przykład chustę. Wszystko opiera się głównie na zdolnościach manualnych i wielokrotnych, żmudnych ćwiczeniach. Logicznie wytłumaczalne są niektóre wydające się banalne triki, jak choćby znikanie przedmiotów w powietrzu, ale panowanie nad żywiołami (wody, ognia) to już prawdziwe magia i czary. Jesteśmy pełni podziwu wobec talentu iluzjonisty! Mamy nadzieję, że za jakiś czas spotkamy się ponownie.

                Jutro natomiast, 19 stycznia w sobotę, na sali odbędą się Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Pępowo! Jeżeli umiesz grać i pragniesz zdobyć cenne nagrody – zapraszamy! Zapisy od godz. 9:30. A dla kibiców informacja, że pierwsze rozgrywki rozpoczniemy o godz. 10:00.

DSC00311

                Wczoraj, 16 stycznia z okazji ferii odbyły się już po raz II warsztaty gliniarskie. Zainteresowanie było bardzo duże, stąd na zajęciach pojawiło się 70 dzieci, niektóre z opiekunami. Zaczęliśmy o godz. 17:00. Prowadzące zajęcia ze Stowarzyszenia Ziołowieś, inicjatorka warsztatów Iza Grzesiak, Monika Rolnik i Ola Rolnik oraz Mikołaj Wojtkowiak mieli nie lata zadanie, by obsłużyć wszystkich pracujących. Gdy glina trafiła już w czyjeś ręce należało pilnować, by była cały czas ciepła – stwardniała nadawała się jedynie do wyrzucenia. Podobnie z szybko schnącymi lakierami – jeżeli nie zostały nałożone we właściwym momencie wzorek miał prawo się nie udać. Większość dzieci w zajęciach rękodzieła brała udział po raz pierwszy, stąd wzmożona uwaga prowadzących. Każdy uczestnik miał do wykonania trzy prace: zawieszka z gliny, którą można podarować dziadkom z okazji ich najbliższego święta. Drugie zadanie to własnoręcznie robiony magnez na lodówkę. Trzecia praca to miseczka-podstawka do torebki po herbacie. Wszystkie stworzone produkty musiały być wypiekane, stąd też czas oczekiwania na wyrób był długotrwały. By nie marnować czasu, dzieci czekając na pierwszą pracę mogły robić kolejną i kolejną, a następnie przyozdobić już gotową. Do przystrajania swych wyrobów dzieci mogły skorzystać z wielu różnorodnych błyskotek, w zależności od charakteru wytworu: cekiny, brokaty, posypki, koraliki, cyrkonie, perełki, kolorowe wstążeczki, a nawet kamyczki czy muszelki. W wolnej chwili dzieci uraczyły się czekoladowymi figurkami.

                Uprzejmy apel do osób, które zapisały się na warsztaty, a nie dały znać, że nie dotrą – dbajmy o dobro wspólne. Prosimy, by sztucznie nie blokować miejsc. Pomyślmy o innych, którzy z chęcią skorzystaliby z zajęć.

                Ponadto przypominamy o pokazie iluzji w najbliższy piątek o godz. 14:00 w sali GOK. Tym razem rezerwacja miejsc nie obowiązuje. Natomiast w sobotę odbędą się Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Pępowo. Tutaj zapisy obowiązują w dniu zawodów, na pół godziny przed turniejem. W tygodniu natomiast zapraszamy zainteresowanych na salę, by skorzystać z możliwości potrenowania przez mistrzostwami.