DSC06006

Ach, co to był za bal! Wielki, karnawałowy, na zakończenie ferii zimowych. Cieszymy się z tak dużej ilości dzieci, które wzięły udział w tym wydarzeniu. W piątkowe popołudnie 7 lutego w sali GOK-u pojawiły się najmłodsi nie tylko z naszej gminy, ale z całego powiatu, a nawet i miasta Poznania, przebywający na feriach w Pępowie. Co więcej: wszyscy mieli na sobie wspaniałe przebrania. Zabawa odbywała się w gronie księżniczek, czarownic i wróżek, motylków, spidermanów, policjantów i piratów. Rzeczywiście niezwykle trudno było wybrać kostium, który przykuwał uwagę. Rozwiązanie jednak odbyło się na koniec baliku. Po wielu zabawach i grach z klaunem Agnieszką, po tańcach przy muzyce zespołu FAKT zostały wręczone główne nagrody dla uczestników.

1 miejsce i wyróżnienie zajął ręcznie robiony strój jeża i jego mamy – pani Ewy Wojciechowskiej z synkiem

2 miejsce otrzymała jedyna na sali panna młoda Gabrysia Lekowska

3 miejsce zostało wręczone góraleczce Marysi Kordek

Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla dwóch tak samo ubranych dziewczynek: cheerleaderek oraz wróżek.

Za każdą konkurencję GOK wręczał uczestnikom słodycze, soczki, cukierki, ale można też było otrzymać nagrody rzeczowe.

GOK Pępowo składa podziękowania zespołowi FAKT za wspaniałą zabawę i zorganizowanie wielu rewelacyjnych zabaw dla dzieci, animatorce Agnieszce za prowadzenie konkurencji i zabawianie maluchów oraz wszystkim rodzicom za przygotowanie pomysłowych strojów dla swych pociech.

Prosimy w komentarzach o opinię jak się bawiliście. Możecie też podesłać zdjęcia w przebraniach!

DSC05864

Pochmurny i deszczowy dzień bardzo dobrze sprzyjał Turniejowi FIFY 20, który zorganizował 7 lutego  w ,,Klubie na piętrze” Gminny Ośrodek Kultury. Do rozgrywek przystąpiło 32 grających na xboxie, dlatego mecze rozegrano w systemie pucharowym. Najbardziej emocjonującą rozgrywką był mecz zakończony wynikiem 4:3. Największa różnica goli to 6:0. Dużą atrakcją dla uczestników turnieju była gra z ich trenerem, Tomaszem Leciejewskim, który także został namówiony do udziału w turnieju.

Na dobry mecz nie ma reguły. Niektórzy siedzą bardzo blisko ekranu, inni natomiast daleko. Są tacy, co lubią grać wśród okrzyków i dopingu kolegów, inni preferują ciszę. Wielu z uczestników przyniosło ze sobą swoje pady, aby grać na swoim sprzęcie, do którego są przyzwyczajeni. Cały turniej rozgrywał się w godzinach od godziny 8 do godziny 14. Wszyscy uczestnicy otrzymali czekoladę dla osłodzenia goryczy porażki – jak powiedział pan dyrektor. Trzy pierwsze miejsca nagrody ufundowane przez GOK. Miejsca prezentują się następująco:

I miejsce – Nikodem Malcherek

II miejsce – Dominik Leśniarek

III – Tomasz Leciejewski.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy młodzieży za miłe spędzenie ostatniego dnia ferii.

DSC05824

Spotkanie z iluzją to wydarzenie niecodzienne. Tak też było 4 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury. Z okazji ferii dla dzieci wystąpił Krystian Bączyński, wspaniały magik, który potrafi zbudować zapierające dech w piersiach napięcie i widowisko. W popołudnie pełne intrygujących wydarzeń, które działy się na scenie, przybyło prawie 150 obserwatorów. Dzieci i dorosłi czarowali wraz z iluzjonistą i głośno krzyczeli najpopularniejsze zaklęcia: ,,Abra-kadabra”, ,,Czary-mary”, ,,Sim salabim” Od czasów starożytnych niektórzy ludzie używali technik iluzjonistycznych w nieuczciwych celach. Głównie po to, żeby oszukać obserwatora, wyłudzić od niego pieniądze lub go okraść.  Najpierw przyciągano uwagę, potem ją rozpraszano i delikwent ze zwykłego przechodnia stawał się ofiarą iluzji i chytrego iluzjonisty. Podczas spektaklu iluzjonistycznego widz jest wspólnikiem „czarodzieja” i udaje się na pokaz, by cieszyć się sztuką i nauką. Razem pozwalają iluzjonistom tworzyć efekty nieprawdopodobnych rzeczywistości i dziwić się, jak łatwo oszukać nasz mózg. Magia to siła, która od zawsze przyciągała i fascynowała ludzi od zawsze. Pozornie niemożliwe do zrealizowania sztuczki urzekają swoją tajemniczością oraz zostawiają widzów w poczuciu oszołomienia. Dokładnie takie efekty osiąga iluzjonista Krystian podczas swojego pokazu. W jego występach jest dużo profesjonalizmu, miłej i tajemniczej atmosfery, a przede wszystkim można poczuć jego pewność siebie i sceniczne doświadczenie. Rewelacyjny kontakt z dziećmi sprawił, że wszystkie maluchy wychodziły z pokazu z szerokimi uśmiechami na twarzy. W dodatku każdy uczestnik mógł przybić piąteczkę i zrobić foteczkę z magikiem.

Przypominamy, że już w piątek 7 lutego odbędzie się w GOK-u wielki karnawałowy balik przebierańców dla dzieci. Mnóstwo zabaw, atrakcji i konkursów z nagrodami. Udział zupełnie bezpłatny. Do zobaczenia!

DSC05797

Cieszący się wciąż popularnością, choć umierający już sport gry w tenisa stołowego przyciągnął 1 lutego do GOK-u prawie 30 zawodników, którzy zechcieli ze sobą rywalizować w Gminnych Mistrzostwach o Puchar Wójta. Rozgrywki odbywały się w 4 kategoriach: chłopcy do rocznika 2007 (4 uczestników), roczniki 2006-2001 (14 zainteresowanych), roczniki 2000 i starsi (7 grających) oraz dwie dziewczynki w kategorii kobiet.

Wyniki rozgrywek:

I kategoria wiekowa – roczniki do 2007

1 miejsce – Nikodem Rudyński

2 miejsce – Nikodem Gruetzmacher

3 miejsce – Marcin Kończak

II kategoria wiekowa – roczniki 2006 – 2001

1 miejsce – Jakub Tysiak

2 miejsce – Albert Betowski

3 miejsce – Joachim Rydzyński

III kategoria wiekowa – roczniki 2000 i starsi

1 miejsce Mateusz Kołodziejczak

2 miejsce Bartosz Ptak

3 miejsce Ryszard Gruetzmacher i Jakub Nowak – po raz pierwszy w historii tych rozgrywek zajęto miejsce ex aequo

IV kategoria wiekowa - kobiety

1 miejsce – Wiktoria Nowak

2 miejsce – Wiktoria Ratajewska

Wszyscy uczestnicy otrzymali kalendarze ufundowane przez sklepik prasowy pani Bożeny Kaczmarek, a zwycięzcy puchary i nagrody ufundowane przez GOK. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy w tygodniu na tenisa stołowego (po wcześniejszej rezerwacji sali).

DSC05724

Kolejne wydarzenie sceniczne za nami! O godz. 16:00 na deskach Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentował się teatr lalkowy ,,Pracownia za piecem” w sztuce ,,Leśna awanturka”. Uczestnicy widowiska zostali wciągnięci w rozstrzygnie sprawy, skąd w lesie powstało ogromne śmieciowisko. Wraz z liskiem i wiewiórką dzieci śledziły przebieg wydarzeń i przekonały się, że to człowiek stanowi największe zagrożenie dla leśnych zwierzątek.  Uczestnicy spektaklu dowiedzieli się, że nie wolno hałasować i śmiecić w lesie, nie wolno deptać grzybów ani mrowisk, nie wolno biwakować i spuszczać psów ze smyczy. Dzieci zauroczone słodkimi postaciami nauczyły się, że jelenie jedzą grzyby, by oczyścić swój organizm i że las jest przyjacielem człowieka, o ile on potrafi go uszanować. Atrakcją przedstawienia była gra leśniczego na ukulele i wspólne śpiewanie refrenu piosenki. Na kolejne wydarzenie teatralne zapraszamy we wtorek na godzinę 14:00. Iluzjonista  Krystian Bączyński zabierze Was w czarodziejską podróż po świecie magii. A jutro od godz. 10:00 zapraszamy na Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Pępowo.

DSC05682

 

W ferie czas ucieka szybko, już prawie połowa za nami. W piątkowe południe 31 stycznia GOK zorganizował dla dzieci powyżej 7 roku życia warsztaty artystyczne – malowanie wełną. Ta ciekawa forma zajęć została przeprowadzona przez animatorów z ,,Pracowni za piecem”. Z oferty skorzystało 20 dzieci. Uczestnicy za pomocą wełny czesankowej malowali swoje własne obrazy, które zabrali ze sobą do domów.

Malowanie wełną (lub tak zwaną akwarelą wełnianą) to oryginalna technika, do której potrzeba zaledwie kilku rodzajów narzędzi, aby wykonać unikatowy obraz. Jest to doskonała alternatywa dla standardowych rysunków. Na warsztatach nie były potrzebne żadne umiejętności artystyczne, a prace wyszły jak spod pędzla światowej sławy mistrzów. Kreatywne zajęcie filcowania na mokro pochłonęło nie tylko dziewczynki, ale też chłopców. Trzeba było nieźle się nasiłować, aby dobrze sfilcować swoją pracę. Wszystkie dzieci poradziły sobie znakomicie! Na samodzielnie wykonanych obrazkach za pomocą wody, mydła oraz wełny powstały obrazki o wymiarach 30x40 z kwiatkami, drzewami i krajobrazami – wszystko zależało od wyobraźni dzieci. Po warsztatach uczestnicy zasłużyli na słodki poczęstunek.

DSC05663

Kolejny dzień ferii zaliczony! Dziś wyjechaliśmy z grupą 30 osób na lodowisko do Gostynia. Radości nie było końca. W gronie dzieci nie było chyba nikogo, kto pierwszy raz miał łyżwy na nogach. W zdecydowanej większości to dziewczynki skorzystały z oferty wyjazdu. Jazda na łyżwach to same korzyści! Rozwija niemal wszystkie partie mięśniowe. Aby utrzymać równowagę należy pracować nogami i rękami. Przede wszystkim skupia się na mięśniach brzucha, nóg i pośladków. To doskonały sposób, aby zadbać o swoją formę zimą, kiedy to najchętniej nie wychodzilibyśmy z domów. Połączenie treningu aerobowego z wysiłkiem fizycznym daje świetne rezultaty. Zwiększa wytrzymałość, poprawia elastyczność oraz nadaje ruchom gracji. Godzina zabawy na lodowisku to spalenie około 400 kcal! Ponadto jazda na łyżwach pozwala zadbać o serce oraz poprawia krążenie krwi. Dobrze dotleniony organizm, lepsza kondycja, może nawet kilka kilogramów mniej – to wszystko pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Cieszymy się, że dzieci tak chętnie biorą udział w ruchowych zajęciach w ferie i nie spędzają czasu tylko w świecie wirtualnym. Jutro zapraszamy do biblioteki na godz. 10:00 a w piątek na warsztaty artystyczne (są jeszcze wolne miejsca – prosimy o zapisy!) i o 16:00 teatrzyk pt. ,,Leśna awanturka”.

DSC05611

Może kwestia szczęścia, może kwestia przypadku… Istotne jest jednak, że znajdują się w naszej gminie dzieci, które nie spędzają wolnego czasu tylko w Internecie, ale miały ochotę wziąć udział w TURNIEJU GRY W CHIŃCZYKA! Ta gra planszowa gra planszowa przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób (istnieją także plansze dla 5–6 graczy). Gra powstała na podstawie hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech, a jej autorem jest Josef Friedrich Schmidt. W pępowskim turnieju udział wzięło 12 uczestników. Po wylosowaniu koloru pionka (czerwony, żółty, zielony lub niebieski) zasiedli do trzech plansz. Spośród wygranych na czwartej planszy odbyła się rozgrywka finałowa, którą zwyciężyła Angelika Sobańska! Zasady gry w chińczyka nie są trudne. Gracze, w ustalonej wcześniej kolejności, rzucają kostką do momentu, kiedy któryś z graczy wyrzuci kostką liczbę 6 – wtedy ustawia jeden ze swoich czterech pionków na polu startowym (kropka w kolorze gracza) i rzuca jeszcze raz, by następnie przesunąć pionek o taką liczbę pól w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, ile wyrzuci kostką. Gracze przesuwają się o taką liczbę pól, jaką wyrzucą kostką. Jeżeli któryś z graczy wyrzuci 6, ma prawo do jeszcze jednego rzutu. Pionki mogą nad sobą przeskakiwać. Jeśli podczas gry pionek jednego gracza stanie na polu zajmowanym przez drugiego, pomijając pole startowe, pionek stojący tutaj poprzednio zostaje zbity i wraca do swojego „schowka” Kiedy gracz obejdzie pionkiem całą planszę dookoła, wprowadza swój pionek do „domku” – czyli czterech pól oznaczonych własnym kolorem. Do „domku” jednego gracza nie mogą wjechać swoimi pionkami inni gracze. Kiedy gracz wjechał swoim pionkiem do „domku”, a na planszy nie ma żadnych innych jego pionków, musi wylosować 6, aby móc wprowadzić kolejny pionek ze „schowka” na planszę. To samo gracz wykonuje, kiedy jego wszystkie pionki zostały zbite i nie ma żadnej możliwości ruchu. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wprowadzi wszystkie swoje pionki do „domku”. Jeśli grają trzy lub cztery osoby, to pozostałych troje (lub dwoje) graczy może dalej toczyć grę – o 2. i 3. miejsce. Wszyscy uczestnicy dostali świetne nagrody – płyty oraz kostki w wersji węża Rubika, aby pobudzały swój umysł, jak to się dzieje przy grach planszowych. Zapraszamy każdego dnia, by wylogować się do rzeczywistości i z wirtualnego świata przybyć do ,,Klubu na piętrze” na gry planszowe.

DSC05591

W GOK Pępowo ferie już rozpoczęte! O godzinie 12:00 w sali widowiskowej wystąpili aktorzy ze Studia Teatralnego KRAK-ART w sztuce ,,Książę i Żebrak”. Przedstawienie miało charakter interaktywny, co oznacza, że mali widzowie mogli wziąć czynny udział w widowisku i wystąpić z aktorami na scenie. Tak było i w tym przypadku, gdy widzowie bawili się z księciem oraz tańczyli z Kotem. Przedstawienie teatralne zostało oparte na motywach powieści Marka Twaina. Pewien książę spotyka na swej drodze żebraka, który jest do niego uderzająco podobny. Chłopcy postanawiają zamienić się miejscami, żeby każdy z nich mógł zakosztować innego życia. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niekoniecznie jest to zamiana na lepsze. Spektakl pokazał, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz jak ważna w życiu jest uczciwość. Wzruszająca historia o rodzącej się przyjaźni między niezwykle podobnymi do siebie chłopcami – księciem Edwardem i żebrakiem Tomkiem na pewno na długo pozostanie w pamięci niejednego dziecka. Spektakl trwał prawie godzinę, a mali widzowie zachowywali się rzeczywiście jak w prawdziwym teatrze, zachowując ciszę do końca. Obejrzało go prawie 70 dzieci wraz z opiekunami, nie tylko z naszej gminy. Po spektaklu każdy z uczestników mógł skorzystać z królewskiej uczty i poczęstować się plackiem drożdżowym.

Przypominamy o kolejnych wydarzeniach w ferie. Są jeszcze miejsca na środowy wyjazd na lodowisko oraz na warsztaty artystyczne. Na kolejny teatrzyk zapraszamy już w piątek o godz. 16:00. Dowiemy się, dlaczego w lesie doszło do awanturki, ale też zagramy i na ukulele. Bądźcie z nami!

DSC05512

Koncert Noworoczny to wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz stałych imprez Gminnego Ośrodka Kultury. W tym roku występ operowy został wzbogacony o głoszenie wyników pierwszego pępowskiego plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”. Koncert Trzech Tenorów przyciągnął prawie dwustu mieszkańców gminy. W gronie słuchaczy pojawili się także laureaci plebiscytu wraz z członkami rodzin oraz władze samorządowe i kapituła plebiscytu.

Koncert rozpoczął się o godz. 15:00 występem trzech panów scen poznańskich, łódzkich i wrocławskich: Mariusza Ruty, Mirosława Niewiadomskiego i Bartosza Kuczyka. Mariusz Ruta to absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Brał udział w wielu kursach w Polsce i za granicą. Od stycznia 2013 r. rozpoczął współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską – Europejskim Centrum Sztuki. W 2016 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i współpracuje z nią do dnia dzisiejszego. Mirosław Niewiadomski od najmłodszych lat zainteresowany był śpiewem – już w szkole średniej należał do chóru Państwowego Liceum Muzycznego w Łodzi, prowadzonym pod kierunkiem Anny Domańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej, pan Mirosław rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2010 artysta przyjął zaproszenie ukraińskiej Polonii i wziął udział w koncercie w Operze Odeskiej, natomiast w roku 2012 zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prywatnie Mirosław Niewiadomski jest fanem Elvisa Presleya, co można usłyszeć w piosenkach prezentowanych przez niego na koncertach – miejmy nadzieję, że i w dniu dzisiejszym. Trzecim z występujących tenorów był Bartosz Kuczyk. Od października 1992 pracował jako artysta w chórze w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 1996-1997 ukończył mistrzowski kurs wokalny u znanego tenora operowego – Tomasza Zagórskiego. W części pierwszej koncertu wybrzmiały najpiękniejsze neapolitańskie pieśni: ,,O sole mio”, ,,Funiculi, Funicula”, ,,Non ti scorder di me”. Oczarowana publiczność usłyszała także utwory Webbera, Straussa. Ponadto publiczność mogła też śpiewać znane utwory.

Część druga koncertu to ogłoszenie wyników plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”.  Ilość głosów oddanych w plebiscycie to 1152, jednak nie wszystkie były ważne. Trafiały się głosy oddawane wielokrotnie z tego samego numeru PESEL. Były też głosy oddane przez osoby niepełnoletnie, a także głosy osób mieszkających poza Gminą Pępowo. 

Decyzją mieszkańców ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo” w kategorii ORGANIZACJA SPOŁECZNA 215 głosami otrzymało OSP PĘPOWO, w kategorii DZIAŁACZ 161 głosami MIROSŁAWA BIGAJ, w kategorii LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 184 głosami nominację otrzymał SEBASTIAN KONCEWICZ, firma Agii, a w kategorii SPORTOWIEC 169 głosami po zaciętej rywalizacji otrzymała EWA ROSZAK. Laureatom serdecznie gratulujemy i dołączamy życzenia wielu sukcesów.

W drugiej części koncertu tenorzy przenieśli audytorium w świat piosenki musicalowej m.in. wykonali ,,Can you feel the love tonight” i ,,Volare”. Sentymentalnie wybrzmiał Zbigniew Wodecki ,,Lubię wracać” i Leonard Cohen ,,Alleluja”. Nie mogło zabraknąć światowej sławy ,,Dilajlah” oraz na pożegnanie ,,Time to say goodbay”. Dobrze bawiąca się publiczność po koncercie miała możliwość zrobić sobie zdjęcie z artystami oraz zakupić płytę w trzech operowych klimatach w głosach tenora.

Serdecznie dziękujemy pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów w Pępowie za przepiękną dekorację. Informujemy, że kolejny koncert odbędzie się 15 lutego z okazji Walentynek. Zapraszamy!