1 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury już po raz drugi odbyły się warsztaty papieru czerpanego w ramach projektu ,,Papierowe Lato”.  Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez nieformalną grupę ,,Pępowskich moli książkowych” oraz Gminny Ośrodek Kultury. W warsztatach wzięło udział 21 dzieci w wieku 5-9 lat wraz ze swoimi babciami lub dziadkami. Wśród uczestników pojawili się także: wójt gminy Pępowo Grzegorz Matuszak oraz prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Gostyniu Marek Banaszak. Warsztaty zrealizowano dzięki środkom Programu Grantów Społecznych PGS GRANT. Było to drugie z trzech zaplanowanych wydarzeń. Ostatnie z cyklu odbędzie się w Skoraszewicach 6 września i będzie skierowane do dzieci w wieku 9-16 lat. Chętnych już dziś prosimy o zapisy do 3 września.

Czerpanie papieru to przede wszystkim świetna zabawa, ale także możliwość uzyskania niepowtarzalnych arkuszy papieru, które możemy wykorzystać m.in. w tworzeniu kartek okolicznościowych. W Gminnym Ośrodku Kultury warsztaty zostały przeprowadzone przez małżeństwo Olgę i Wojciecha Matelskich z fundacji ,,Nasze Podwórko”. Jednak zanim dzieci przystąpiły do zajęć, wszyscy uczestnicy wysłuchali wykładu edukacyjnego o pochodzeniu papieru i pierwszych drukarniach. W międzyczasie można było skosztować słodkiego poczęstunku ufundowanego przez Spółdzielnię GS. Podczas gdy dzieci oczekiwały na wyschnięcie swych prac miały do wykonania kolejne ,,papierowe” zadania. Przy jednym stoisku uczyły się kaligrafować gęsim piórem, przy innym tworzyły pieczęć naszego kościoła, a w kolejnym punkcie miały możliwość stworzenia własnej teczki ze swoimi inicjałami. Nieodzowna okazała się tu pomoc seniorów, gdyż niektóre maluszki jeszcze nie rozpoznają wszystkich literek. W międzyczasie klaun Aga zabawiał najmłodszych, grał na gitarze, śpiewał i wręczał baloniki za poprawnie wykonane zadanie. Dzieci co rusz otrzymywały nagrody ufundowane przez Urząd Gminy czy Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie.

Druga część warsztatów opierała się na stworzeniu z przygotowanych wcześniej przez wolontariuszy modeli pępowskich zabytków. Podzieleni na trzy grupy, najmłodsi wraz z seniorami w kwadrans ułożyli kościół, szpitalik i wiatrak.

Nie wszyscy wiedzą, że kościół św. Jadwigi w Pępowie stanowi doskonały przykład świetnie przeprowadzonej przebudowy obiektu, która gotycko-renesansowej świątyni nadała cechy gotyku romantycznego. Oryginalna architektura, polichromie i wyposażenie nadają wysoką rangę pępowskiej świątyni. Szpitalik natomiast został zbudowany przy kościele jako przytułek dla chorych i ubogich. Wybudowano go w latach 1820 – 1830. Z tego miejsca w 1918 r. mieszkańcy Pępowa wyruszyli do Powstania Wielkopolskiego, o czym świadczy tablica upamiętniająca. Wiatrak ,,Franciszek”, który stoi na rozdrożu ulicy Sportowej i Powstańców Wielkopolskich to zabytek, którego główne elementy konstrukcji nośnej (słup, kozioł, mącznica i wał napędowy z kołem pałecznym)  pochodzą z 1754 r. z kobylińskiego wiatraka. W latach 1901-1976 wiatrak stał w Magdalenkach, a jego właścicielem był Ludwik Krzyżoszczak. Jest to wiatrak typu koźlak. Piękne otoczenie, w którym się znajduje jest odnowioną stanicą rowerową ,,Skrzydlaty Zakątek”.

Ostatnim z zadań było odnalezienie różnic między oryginalnymi budowlami a tymi kartonowymi. Za największą liczbę odnalezionych nieścisłości dzieci otrzymały plecaki.

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania:

- dla wolontariuszy, który przez wiele dni pracowali nad stworzeniem modeli pępowskich zabytków: Zuzannie i Julii Neuhoff-Ley, Sławomirze Bigaj, Ewie Migdalskiej

- paniom z marketu DINO oraz panu ze sklepu rowerowego za udostępnianie kartonów, a także Tomkowi Wałkiewiczowi za dostarczanie budulca do GOK-u

- piekarni GS za ufundowanie pysznego ciasta drożdżowego

- klaunowi Agnieszce za zabawianie dzieci

- wszystkim uczestnikom, którzy znaleźli czas i ochotę w okresie urlopowym i dotarli na warsztaty

- pani Mirosławie Bigaj za pomysł i koordynację projektu!

Modele zabytków pępowskich będą dostępne w sali GOK do 23 sierpnia, a do połowy września będzie je można oglądać w holu budynku. Zapraszamy do odwiedzin!