1 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza część warsztatów edukacyjnych ph. ,,Papierowe Lato” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury i nieformalne stowarzyszenie Pępowskie mole książkowe. Zajęcia były możliwe dzięki Projektowi Grantów Społecznych PGS GRANT, z którego pozyskano środki na materiały i wykonanie ćwiczeń. W warsztatach uczestniczyło 20 dzieci w wieku 10-16 lat. Zajęcia zostały poprowadzone przez Olgę Krause-Matelską i Wojciecha Matelskiego z Fundacji Nasze Podwórko. W części pierwszej zgromadzone dzieci wysłuchały wykładu o powstaniu i produkcji papieru oraz o czcionce. Następnie każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba, tworząc własną kartę z inicjałem i tekstem napisanym gęsim piórem (manuskrypt) oraz jak w drukarni Jana Gutenberga, gdzie przygotował własną matrycę z ilustracją graficzną i tekstem. Dzieci drukowały na papierze za pomocą prasy introligatorskiej. Największe zainteresowanie wzbudziło czerpanie papieru. Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom takim jak płatki kwiatów lub ziół, każdy arkusz papieru nabierał niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru.

Druga część warsztatów zmieniła pomieszczenie GOK w prawdziwą garderobę. Przez uczestników i opiekunów został przygotowany pokaz mody, ale tylko z papieru. Dzieci zostały podzielone w drodze losowania na trzy grupy. Ich zadaniem było stworzenie przebrania, w którym reprezentowaliby daną narodowość, zawód lub członków orszaku ślubnego. Na koniec wszyscy zaprezentowali swoje przygotowane wyroby  podczas wybiegu modowego przy klimatycznej muzyczce. Na zakończenie uczestnicy otrzymali upominki za udział w warsztatach.

Gminny Ośrodek Kultury dziękuje wolontariuszkom, które pomogły współorganizować warsztaty: Kasi Kaczmarek, Klaudii Rucińskiej, Oli Neuhoff-Ley, Julii Neuhoff-Ley, Karolinie Paris, a także Klaudii Czabajskiej za cudowne makijaże przebieranych osób, a także wszystkim uczestnikom. Dziękujemy wspaniałym prowadzącym, państwu Oldze i Wojtkowi Matelskim za czterogodzinny cykl pracy. Kolejne warsztaty odbędą się 1 sierpnia, tym razem dla dzieci młodszych, którym towarzyszyć mogą babcie i dziadkowie. Prosimy o zapisy do 28 lipca.