1w

Już po raz piąty 23 czerwca w świętojańską noc i popołudnie Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury przygotował biesiadę związaną z obrzędem puszczania wianków. Impreza dla zaproszonych gości rozpoczęła się na Cegielni o godz. 16:00. Tradycyjnie można było skosztować ciasta upieczone przez panie z UTW oraz skosztować grilla i świeży chleb ze smalcem i ogórkiem. Jedną z atrakcji biesiady były cztery spektakle przygotowane przez grupę teatralną ,,Na Fali”, która działa przy Szkole Podstawowej w Krobi. Członkowie zespołu zajmują się popularyzacją gwary, zdobywając przeróżne nagrody w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Opiekunem młodych aktorów i autorką wszystkich tekstów jest Małgorzata Andrzejewska. W niedzielne popołudnie widzowie mogli zobaczyć skecze: ,,Nie dejma się reklamie” – monolog Joanny Ratajczak, ,,Ustawa śmieciowo” w wykonaniu Emilii i Moniki Nowak, ,,Żyniaczka” Kacpra Huchraka, którą bisował oraz ,,Krejzi Błożyna” – scenka gwarowa zaprezentowana przez Joannę Ratajczyk i Weronikę Przybył. Druga część zabawy to biesiada przy muzyce, którą wykonywał zespół MAGNAT.  Panowie chodzili między zaproszonymi gośćmi ze saksofonem i akordeonem i zachęcali do wspólnego śpiewu.

Około godziny 21.30 rozpoczął się spektakl widowiskowy pt. ,,Sobóteczka – mała nocka”, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pępowie, Skoraszewicach i Zalesiu oraz członkowie Koła Teatralnego dla dorosłych działającego przy GOK. Choreografię taneczną przygotowała Karolina Sierakowska. Podczas spektaklu młodzież odniosła się do tradycyjnych obrzędów nocy świętojańskiej – dziewczyny puszczały wianki na wodę, rzucały zioła z zaklęciami w ogień, ale też w parach skakano przez ognisko. U naszych słowiańskich przodków ten ostatni zwyczaj wskazywał na to, że młodzi są już po słowie. Przez debiutujących aktorów została zaprezentowana historia miłosna Laury (Wiktoria Hauza) i Filona (Adam Jarus). Na scenie pojawiła się też grupa chłopaków z rozterkami miłosnymi: Antek (Damian Pospiech) zauroczony Jagusią (Wanessa Knuła), Maciej (Nikodem Rospęda), który wybierał między Kasią (Julia Cieplik) i Anusią (Nadia Grześkowiak), Kuba (Kacper Szymkowiak) szczęśliwie zakochany w Zosi (Wiktoria Okręt) i Lech (Dominik Leśniarek), którego Mania (Ola Sierota) traktowała jak małego chłopca. Pojawiła się także postać matki (Dorota Hudzińska) z córkami (Kasia Poślednik, Julia Maćkowiak, Nikola Ptak, Amelia Koncewicz,) a także wiedźma, którą perfekcyjnie odegrała Zosia Kuczyńska. Spektakl zakończył się po 22, a do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna z zespołem MAGNAT.

GOK w Pępowie dziękuje zaangażowanej młodzieży, która z przyjemnością przygotowała spektakl ,,Sobóteczka – mała nocka”, strażakom OSP Pępowo, którzy zawsze z ochotą odpowiadają na potrzeby GOK-u, Mikołajowi Wojtkowiakowi z sekcji reporterskiej GOK i Karolinie Sierakowskiej za robienie zdjęć, pracownikom UG wydziału technicznego, panu Romanowi Tęgiemu za profesjonalne wdrożenie energii elektrycznej na Cegielni, panu Okrętowi za udostępnienie taśmy w celu zabezpieczenia terenu i wszystkim zebranym, którzy pojawili się w tę najkrótszą w roku noc na Cegielni. Przed nami jeszcze jedna impreza w plenerze: dożynki gminno-parafialne 25 sierpnia, na które już dziś zapraszamy.