DSC09927

            W Święto Objawienia Pańskiego w całej Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli. Także i w Pępowie włączyliśmy się do tej pięknej nowej tradycji. Po Mszy Świętej o 11:30 rozpoczęło się widowisko teatralne, w którym udział wzięli trzej mędrcy ze Wschodu w egzotycznych strojach. Próbowali oni rozwikłać zagadkę nowej gwiazdy, która symbolizowała narodziny Pana nad panami, Władcy nad władcami, Króla nad królami. Mędrcy postanowili pójść i oddać Mu pokłon. Każdy z nich zabrał dary dla Nowonarodzonego Dziecięcia – Baltazar złoto podkreślające urząd królewski, Kacper mirrę, która ma piękny zapach przy spalaniu i jest medykamentem, a Melchior żywicę z drzewa Boswelia – kadzidło. Po drodze, gdy świąteczny Orszak ze wszystkimi wiernymi, a szczególnie dziećmi w koronach, udawał się pod żłóbek pod strażnicą, Mędrcy zostali zatrzymani przez okrutnego Heroda. Władca Judei wypytał ich dokąd zmierzają, jakiemu dziecięciu idą oddać hołd i zapraszał na ucztę. Trzej Królowie jednak odmówili gościny, czym wywołali wściekłość tetrarchy. Wydał on dekret o zamordowaniu wszystkich dzieci do lat 2 w całej krainie. Mędrcy w świątecznym Orszaku dotarli pod żłóbek. Tutaj oddali hołd Nowonarodzonemu i odbyli trudną naradę, które z dzieci uczestniczących w konkursie ma otrzymać nagrodę za najpiękniejszą koronę. Zostały wyróżnione trzy miejsca: pierwsze zajęła Helenka, drugie Zosia, a trzecie Mikołaj. Wszystkie dzieci poza tym otrzymały nagrody pocieszenia ufundowane przez GOK za pracę włożoną w przygotowanie przepięknych ozdób głowy.

            GOK pragnie podziękować za pomoc w organizacji kolejnego Orszaku Trzech Króli: księdzu proboszczowi  Kazimierzowi za poprowadzenie liturgii i koordynację prac, siostrom katechetkom Teodozji i Ewie za zachęcanie dzieci do wzięcia udziału w konkursie, siostrze Konstancji za udostępnienie kościelnego nagłośnienia i otworzenie kościoła w późnych godzinach,  służbie liturgicznej – ministrantom za pomoc w przygotowaniach do spektaklu, rodzicom za pomoc w stworzeniu koron i udział w Orszaku a także wypożyczalni kostiumów Kościuszkowo za przebrania dla aktorów. Przede wszystkim podziękowania kierujemy ku odtwórcom ról mędrców ze Wschodu: Piotrowi Waleńskiemu, Tomkowi KopcińskiemuMikołajowi Wojtkowiakowi oraz Kacprowi Szymkowiakowi za rolę Heroda.

            Informujemy, że w najbliższą niedzielę 13 stycznia – na rozpoczęcie ferii – odbędzie się III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wszystkie zainteresowane dzieci i chętnych dorosłych do zaprezentowania świątecznego utworu prosimy o zapisy do piątku 11 stycznia w GOK-u.