Świąteczny okres to czas, w którym dzieje się więcej dobra. To chwila, gdy człowiek chce być lepszy, dzielić się z drugimi, dawać radość, wspierać materialnie i duchowo. Świąteczny czas to magiczny czas – i jest to teoria niepodważalna. Podobne cuda działy się w ubiegłą niedzielę w Pępowie. Choć pierwotnie miał być to festyn mikołajkowy dla dzieci z pomocą wspaniałej armii ludzi dobrej woli udało się to przemienić w dzieło charytatywne. Od godziny 14:00 na hali sportowej przy szkole mieszkańcy Pępowa – a szczególnie najmłodsze pociechy – spędzały bajeczny czas wśród  bohaterów z książek i filmów. Organizatorami wydarzenia był Urząd Gminy Wydział Kultury i Sportu oraz Gminny Ośrodek Kultury. Wszystkie podejmowane inicjatywy miały charakter charytatywny: przy zamkach dmuchanych stały nauczycielki ze szkoły w Pępowie i kwestowały, a między uczestnikami spacerowały postaci z bajek także z puszkami w dłoni. W holu budynku można było nabyć ciasto upieczone przez różne KGW z naszej gminy. Każdy datek wrzucony do puszki był kroplą w morzu potrzeb dla Jagienki Karczyńskiej, ślicznej dziewczynki z Konina chorującej na nowotwór nerwów obwodowych w przebiegu nerwu piszczelowego. Planowana w Stanach Zjednoczonych operacja wymaga 200-300 tysięcy złotych. Kwestujący wolontariusze zachęcali zatem do pomocy.

Na początku imprezy w orszaku swych towarzyszy wjechał Święty Mikołaj, z którym przez cały dzień można było zrobić sobie zdjęcie. Pisano też listy na Biegun Północny, malowano dzieciom buźki. Maluchy mogły skorzystać z zamków dmuchanych. A w międzyczasie zaprezentowano dwie bajki wystawione przez uczniów klasy V i VII ze Szkoły Podstawowej w Pępowie: ,,Kopciuszka” oraz ,,Jasia i  Małgosię”. Sekcja teatralna dla dorosłych działająca przy GOK, wykonując świąteczne utwory i znane motywy filmowe, wystawiła kilka baśniowych postaci: Elzę, Królową Śniegu, Pingwinka oraz Andersena. Ponadto dla publiczności zatańczyła grupa aniołków ze szkoły w Skoraszewicach przygotowane przez panie Alicję Grobelną i Patrycję Plewę oraz grupa reniferków z Rudolfem na czele z GOK-u. Przed odjazdem świętego Mikołaja odbyła się aukcja obrazów, którą właśnie poprowadził gość z dużym workiem prezentów.

W świątecznym orszaku, który został pociągnięty na planty przez Ireneusza Chmielarczyka grającego na saksofonie utwór ,,Pada śnieg”, uczestnicy imprezy przeszli pod nową choinkę ustawioną na fontannach. Mieszkańcy zainicjowani przez nowego Wójta Grzegorza Matuszaka odliczyli wspólnie do 10 i w centrum Pępowa rozbłysnęła choinka inaugurująca czas świąt. Tutaj odbyły się dwa występy dziewczyn z sekcji tanecznych i cheerleaderek z GOK. Ponadto Wójt złożył zebranym najlepsze życzenia, a na końcu wszyscy przekazali sobie znak pokoju.

GOK kieruje podziękowania Patrykowi Zółkowskiemu z sekcji reporterskiej GOK za fotorelację, Wypożyczalni Strojów Kościuszkowo za udostępnienie przeprań oraz wszystkim, którzy przyczynili się do pięknych obchodów uroczystości wprowadzających w klimat świąt Bożego Narodzenia.