DSC09118

                W ubiegłą sobotę 24 listopada na GOK-owskiej scenie po raz pierwszy pojawił się kabaret z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Na to wydarzenie do Pępowa zjechało się 250 zainteresowanych miłośników tej popularnej rozrywki. Kabaret młody duchem, ale bogaty doświadczeniem. Młodość objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów tak, jak było to w przypadku programu „LISTY OD WIDZÓW”. Jego fragmenty zaprezentował min. na antenie TVP 2, w Kabaretowym Klubie Dwójki, którego gościem specjalnym był kultowy satyryk i komediopisarz Stanisław Tym, z którym Kabaret Ciach ściśle współpracuje, występując na wspólnych koncertach. Kabaret Ciach był wielokrotnie nagradzany na różnych przeglądach i konkursach kabaretowych w całej Polsce. Ciach jest stałym uczestnikiem rozrywkowych programów telewizyjnych i festiwali kabaretowych, są to m.in.: Kabareton Opolski (TVP1), Listopadowa Noc Kabaretowa, Festiwalu Kabaretu w Koszalinie (TVP2), Płocka Noc Kabaretowa, Wczasy z kabaretem, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, Dzięki Bogu już Weekend, Latający Klub Dwójki „DwudziestoRYCIE” – Ryjek 2015. Od roku 2009 do 2014 Kabaret Ciach, był gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady – jak zauważył Dyrektor GOK Leszek Żelazny - ,,Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” I rzeczywiście, występ, który trwał prawie dwie godziny okupiony był scenkami rodzajowymi i sytuacjami z życia wziętymi. Na pępowskiej scenie widzieliśmy i działkowców, zaangażowanych w rozmowy na mszy, kucharzy, księży, lekarzy, hrabinie, kibiców, a nawet królową Elżbietę II.  Żadnym zaskoczeniem nie był fakt, że po tak dobrym występie CIACH bisował jeszcze trzykrotnie.

                W skład grupy CIACH wchodzą przesympatyczni aktorzy kabaretowi: Małgorzata Czyżycka, absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim i pedagog; pochodzący z Sierakowa Leszek Jenek, wcielający się także w role żeńskie Tomasz Kowalski oraz Mateusz Czechowski, prowadzący dialog z publicznością między skeczami. Widownia była cały czas aktywowana podczas spektaklu, a jeden z nich spuentowała, pozwalając, by wyrażenie: ,,o ty zgago!” na zawsze weszło do kabaretowego słownika. Na żywo pępowiacy i mieszkańcy ościennych miejscowości mogli zobaczyć występy takie jak m. in. : ,,Działkowcy”, ,,Kochanka”, ,,Królowa”, ,,Synuś”, ,,Tragiczne dramaty” i wiele innych z nowego programu kabaretowego.

                Gminny Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim zainteresowanym za przybycie i dobrą zabawę. Obiecujemy, ze to dopiero początek przygody z kabaretami na pępowskiej scenie! Dziękujemy niezastąpionej jak zawsze OSP Pępowo – Leszkowi Wajnowi i Pawłowi Matuszewskiemu. Podziękowania składamy także na ręce Agnieszki Waleńskiej za pomoc w czynnościach organizacyjnych.

Przed nami grudzień – miesiąc, w którym nasze myśli są przy bliskich, serca w domu rodzinnym, a w uszach wybrzmiewają kolędy i świąteczne piosenki. To czas, gdy dookoła ludzie są życzliwi, jednają się nad wigilijnym stołem i wspólnie dzielą opłatkiem. W grudniu czuć ducha Bożego Narodzenia. Gminny Ośrodek Kultury dopomaga potrzymać klimat Świąt i zachęca do współudziału w wydarzeniach już na początku grudnia:

2 grudnia – Świąteczny Kiermasz Rękodzieła (ze współpracą z Ziołowsią Pępowo),

6 grudnia – Mikołajkowy spektakl dla dzieci (także w Skoraszewicach)

7 grudnia – warsztaty świątecznego rękodzieła (instruktor Monika Rolnik),

9 grudnia – Odpalenie Choinki (organizator Wójt Gminy ze współpracą z Urzędem Gminy i GOK-iem Pępowo)

Do zobaczenia!