Jak każdego roku w listopadzie i w ubiegłą niedzielę, 26.11 w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się konkurs ,,Śpiewać każdy może”. Hasło konkursu okazało się odzwierciedleniem rzeczywistości, gdyż w gminie Pępowo rzeczywiście śpiewać może każdy. Do konkursu zgłosiło się aż 70 chętnych mieszkańców gminy, choć nie wszystkim udało się dotrzeć na scenę. Jedni zachorowali, inni mieli problem z doborem repertuaru, niektórzy zbagatelizowali sprawę. Konkurs odbywał się w sześciu kategoriach wiekowych: przedszkolaki ze szkoły w Pępowie i w Skoraszewicach (łącznie 35 dzieci), 11 osób z klas I-III, 11 osób z klas IV-VI, 7 osób z klas gimnazjalnych, reprezentantka klas ponadgimnazjalnych oraz jedna dorosła osoba, która także zechciała poddać się ocenie gremium. W jury zasiedli: pani Małgorzata Musiołowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, aktualnie nauczyciel w szkole muzycznej I stopnia w Gostyniu, która podjęła rolę przewodniczącej obrad oraz pan Leszek Żelazny, także absolwent Akademii Muzycznej, dyrektor GOK w Pępowie i organizator. Konkurs rozpoczął się o godzinie 15:00 występem najmłodszych uczestników. Przedszkolaki najchętniej śpiewały piosenki takie jak: ,,Ogórek wąsaty”, ,,Zuzia – lalka nieduża”, ,,Pieski małe dwa”, ,,Jagódki”, ale pojawiły się i utwory bez muzyki, a capella: ,,Tamta dziewczyna”, ,,Deszczowa piosenka” czy z dedykacją dla rodziców: ,,Moja mama jest kochana”, ,,Tra la la dla mamy”, ,,Kocham cię, ti amo”oraz piosenki o przedszkolu: ,,Nasza pani jest kochana”, ,,Przedszkole drugi dom”. Urozmaiceniem występów okazał się wjeżdżający samochodem na scenę przedszkolak - przyszły mechanik bądź gwiazda disco polo – wykonując utwór rozrywkowy ,,Iza z matiza”. Z racji tego, że przedszkolaki śpiewają na równym poziomie, wszystkie dzieci decyzją jury otrzymały pierwsze miejsce i jako nagrodę dostały puzzle ufundowane przez GOK. Gorące podziękowania należą się rodzicom, którzy często kibicowali pociechom pod sceną, dając im konkretne wskazówki, kiedy zacząć śpiewać, ale także opiekunkom – paniom przedszkolankom: Agacie Norman i Anicie Basty z Pępowa oraz Patrycji Plewie i Sylwii Begale ze Skoraszewic - za choreografię, przebrania i pomoc dzieciom w doborze i nauczaniu piosenek.

Po zaprezentowaniu się najmłodszych rozpoczął się konkurs właściwy. Jury postanowiło ocenić uczestników, skupiając się głównie na czterech kryteriach: umiejętnościach wokalnych, doborze repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, intonacji oraz ogólnym wyrazie artystycznym. Oprócz kilku duetów pojawiły się piosenki patriotyczne (,,Piękna nasza Polska cała”) z wydźwiękiem lokalnym, w klimacie świątecznym (,,Jest taki dzień”), nostalgiczne (,,List do Boga”), religijne (,,Alleluja”), obcojęzyczne (,,Joe le taxi”, ,,Despacito”, ,,Treat you better”, ,,Stay”) oraz w kategorii dorosłych z samodzielnym akompaniamentem wystąpiła Lena Markowska.

Dla wielu uczestników występ wiązał się z ogromnym stresem, a emocje sięgały zenitu, stąd czasem pojawiła się łezka przerażenia, totalna amnezja sceniczna wyrażona stwierdzeniem ,,kurde, zapomniałem”, ale też nuta zniecierpliwienia, gdyż cały konkurs trwał prawie trzy i pół godziny. W przerwie, gdy jury decydowało o przyznaniu miejsc, nastąpił występ drużyny cheerleaders, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wynik był jednogłośny:

Klasy I-III:
1 miejsce – Zuzanna Szydłowska ,,Idzie kot”
2 miejsce – Wojciech Wyzujak ,,Puszek Okruszek”
3 miejsce – Wojciech Stefaniak ,,Wesoła rodzinka”

Klasy IV-VI:
1 miejsce – Amelia Furmaniak ,,Ale to już było”
2 miejsce – Natalia Jankowiak ,,Joe le taxi”
3 miejsce – Paulina Nowacka ,,List do Boga”

Klasy VII, II i III gimnazjum:
1 miejsce – Julia Sobuś - ,,Upiłam się tobą”
2 miejsce – Magdalena Wawrzyniak ,,Cisza i wiatr”
3 miejsce – Marta Twardowska ,,Hawana”

Klasy ponadgimnazjalne:
1 miejsce – Adela Borowczyk ,,Stay”

Dorośli:
1 miejsce – Lena Markowska ,,Superwoman”.

Wszyscy uczestnicy, którzy zechcieli wziąć udział w gminnym konkursie otrzymali nagrodę pocieszenia ufundowane przez GOK, ale także finaliści dostali dyplomy i nagrody za miejsca na podium. GOK kieruje podziękowania Mikołajowi Wojtkowiakowi z sekcji reporterskiej działającej przy GOK za robienie zdjęć. Gminny Ośrodek Kultury serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom i zachęca do udziału 14 stycznia w przeglądzie kolęd i pastorałek.