galeria 10 20170420 1818965449

Dziś, 21 kwietnia o godz. 17:00, nastąpiło uroczyste otwarcie odrestaurowanej siłowni po prawie trzech miesiącach remontu. Na uroczystość przybył wójt gminy, Stanisław Krysicki, pomysłodawca i zleceniodawca modernizacji, przewodniczący rady gminy, Zenon Rogala, oraz przewodniczący komisji do spraw budżetu, Józef Śląski. Po krótkim przemówieniu, w którym dyrektor GOK – Leszek Żelazny – podsumował prowadzone prace i podziękował zaangażowanym osobom, nastąpiła prezentacja nowo zakupionego sprzętu. Profesjonalne urządzenia zakupione zostały za około 50 tysięcy złotych od producenta MARBO. Najbardziej atrakcyjnym z niego jest m. in. brama z regulacją wysokości drążka – jedna maszyna, na której istnieje wiele możliwości ćwiczeń. Jest to narzędzie treningowe, które stanowi fundament każdej siłowni oraz w znacznej mierze decyduje o standardzie, efektywności i komforcie ćwiczeń. Zapewnia bezpieczny trening w pełnym zakresie ruchów na każdym poziomie zaawansowania. Oprócz bramy zakupiony został także profesjonalny zestaw hantli, regulowane ławeczki treningowe do ćwiczeń, fachowy wyciąg na mięśnie pleców oraz tak zwany ,,modlitewnik”, a także maszyna na mięśnie nóg, zarówno czworogłowe i dwugłowe. Chlubą siłowni od dziś są nowe sprzęty aerobowe, których dotychczas brakowało lub były uszkodzone: bieżnia, orbitrek, rowerek spinningowy oraz wioślarz od producenta Concept2 z monitorem LCD opcjonalnie odbierającym pomiar tętna a także posiadający interakcyjny mechanizm oporowy z wykorzystaniem turbiny powietrznej. W związku z inwestycją w nowoczesny sprzęt Gminny Ośrodek Kultury wprowadzi opłaty za korzystanie z bogato wyposażonej siłowni. Jednorazowy bilet wstępu będzie wynosił 10 złotych, natomiast karnet miesięczny to 50 złotych. Dla młodzieży do lat 18 karnety miesięczne obejmujące ćwiczenia wyłącznie z instruktorem będą kosztowały 15 złotych, jednorazowy bilet – 3 złote. Zarówno bilety jak i imienne karnety będzie można nabywać w Gminnym Ośrodku Kultury już od poniedziałku. Zebrane w ten sposób środki umożliwią opłacenie instruktora, serwisowanie sprzętu oraz – w przyszłości – zakup kolejnych urządzeń. Siłownia na razie będzie czynna tak jak dotychczas: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.

Warto sprostować wątpliwości dotyczące długiego oczekiwania na powtórne otworzenie zmodernizowanej siłowni. Gdy pod koniec stycznia na drzwiach GOK-u zawisła kartka z informacją, że siłownia jest nieczynna, nawet pracownicy jeszcze nie potrafili odpowiedzieć na dociekliwe pytania, ile czasu trzeba poświęcić na renowację pomieszczeń. Całość prac remontowych wyniosła 60 tysięcy złotych. Prace przebiegały w kilku etapach. Po podjęciu wielu decyzji, głównie tych związanych z dyspozycją budżetu, z siłowni zostały wyniesione dotychczas używane urządzenia treningowe. Część z nich udało się zrewaloryzować, natomiast te nienadające się do użytku zostały sprzedane. Następnie została wezwana firma budowlana pana Bzdęgi, która przez tydzień wykonała prace remontowe takie jak: powiększenie pomieszczenia, wykucie większego przejścia i połączenie go z przedsionkiem, przesunięcie drzwi wejściowych, a także pozbycie się betonowych wypustek. Kolejnym etapem było cyklinowanie podłogi, które także pochłonęło firmie z Gostynia ponad tydzień, gdyż lakier musiał dobrze wyschnąć. Po wyborze i zakupie farb ekipa stałych bywalców na siłowni, która zdeklarowała się bezinteresownie ją pomalować, zabrała się do pracy. Koordynatorami i czołowymi pracownikami na tym etapie byli panowie: Waldek Małecki i Kornel Pazoła, którzy wraz z niewielką grupą chłopaków każdego dnia wieczorami szpachlowali ściany, by następnie je pomalować. Gdy pomieszczenia były już gotowe nastąpił okres wyczekiwania na dużo wcześniej zamówiony sprzęt wysokiej klasy.

Gminny Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania wójtowi i radzie gminy za przekazanie środków, dzięki którym mogliśmy odrestaurować stare pomieszczenia i zużyty sprzęt, a zakupić nowy i porządny. Dziękujemy także chłopakom, którzy bezinteresownie prawie każdego dnia przychodzili, by doprowadzić siłownię do takiego stanu, jak wygląda dziś: Kornelowi Pazole, Waldkowi Małeckiemu, Szymonowi Wojciechowskiemu, Tomkowi Nowackiemu, Krzysiowi Zmysłowskiemu, Arkowi Małeckiemu, Tomkowi Piaskowskiemu oraz wszystkim tym, którzy pomagali przy sprzątaniu, szczególnie młodzieży korzystającej ze starej siłowni. Dziękujemy firmie DEBON za sfinansowanie podkładów gumowych na parkiet oraz firmie MAŁECKI za przycięcie luster.