DSC04731
    W Święto Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. Pępowo ponownie włączyło się do nowej tradycji królewskiego orszaku. Pochód odbył się po Mszy Świętej o godz. 11:30. Już w kościele pojawili się Trzej Mędrcy ze Wschodu (Dawid, Piotrek i Kamil), niosący dary Panu Jezusowi. Mszę Świętą uświetnił chór gminno-parafialny ,,Continuo", po raz pierwszy wykonując w Pępowie kolędę ,,Szczęśliwa kolebko". Podczas kazania ksiądz proboszcz opowiedział dzieciom skąd pochodzi tradycja pisania na drzwiach liter "CMB", kim byli przybysze ze Wschodu, jakie dary przynieśli maleńkiemu Jezusowi i na jakich zwierzętach przybyli. Po Mszy Świętej wszyscy wierni w uroczystym pochodzie przeszli pod żłóbek na parkingu przy GOK-u. Uczestniczące w orszaku maluchy miały na głowach obowiązkowe korony, przypominające o uczonych ze Wschodu. Pod żłóbkiem doszło do rozwiązania dwóch konkursów: na kartkę świąteczną oraz na najpiękniejszą koronę. Konkurs na kartkę świąteczną zorganizował GOK i skierował propozycję do wszystkich mieszkańców gminy. Jury w składzie pracowników pępowskiego ośrodka kultury nie miało łatwego zadania podczas wyboru. Oceniano nie tylko szatę graficzną kartek, ale także innowacyjność, czasochłonność oraz zawartość, czyli świąteczne życzenia. Werdykt był następujący: pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Ratajewska z Pępowa, drugie miejsce przyznano Ewie Zieleniewicz z Pępowa, trzecie miejsce otrzymała Anna Wojciechowska z Pasierb. Pozostałe uczestniczki konkursu, które nie stanęły na podium, także zostały nagrodzone, otrzymując zestaw puzzli. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości artystycznej, prezentacja twórczości mieszkańców gminy w dziedzinie prac technicznych i plastycznych, rozpowszechnianie idei prac ręcznych jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, a także rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni mieszkańców gminy Pępowo. Po wręczeniu nagród chór ,,Continuo" odśpiewał dwie kolędy: ,,Bracia - patrzcie jeno" oraz ,,Kolęda - śpiewka". Drugi konkurs - na najpiękniejszą koronę - okazał się jeszcze trudniejszy do rozstrzygnięcia, gdyż dzieci były cudownie przygotowane i rzeczywiście dzięki nim korowód wyglądał fantastycznie. Podjęto więc decyzję, by wszystkie osoby mające na głowie korony otrzymały pierwsze miejsce! Zwycięzcy otrzymali słodki upominek ufundowany przez GOK. Na zakończenie została odśpiewana pierwsza i ostatnia zwrotka kolędy ,,Bóg się rodzi".
Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do Orszaku Trzech Króli:
- księdzu proboszczowi za odprawienie Mszy Świętej i poprowadzenie korowodu pod żłóbek,
- Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi za odegranie ról Trzech Króli oraz pani Mirosławie Bigaj i siostrom zakonnym, które pomogły ich ucharakteryzować,
- dzieciom, które zechciały wziąć udział w królewskim orszaku, przygotowując w domu korony,
- chórowi parafialnemu za oprawę muzyczną
- OSP Pępowo za przygotowanie i zabezpieczenie terenu
- oraz wszystkim wiernym parafianom, którzy zechcieli po raz kolejny wziąć udział w pępowskim Święcie Trzech Króli.

zyczenia

DSC04596

8 grudnia o godz. 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury po raz trzeci odbyły się bezpłatne warsztaty rękodzieła świątecznego. Choć zainteresowanie było spore i wychodzące poza gminę Pępowo, liczba miejsc została ograniczona. Warsztaty skierowane były do wszystkich mieszkańców, ostatecznie do prac przystąpiło prawie sześćdziesiąt pań i jeden pan. Najmłodsza uczestniczka miała sześć lat i poradziła sobie równie dobrze, jak dojrzałe kobiety. W zajęciach udział wzięło także sporo gimnazjalistek, przedstawicielki kół gospodyń oraz panie  Uniwersytetu Trzeciego Wieku i pracownice Urzędu Gminy. Jak zawsze warsztaty poprowadziła niezastąpiona pani Monika Rolnik z asystą córki. Przy okazji warsztatów można było zakupić rękodzieła pani Moniki. Tym razem zrezygnowała z techniki decoupage’u, którą praktykowała już dwukrotnie na zajęciach w GOK-u i prawdopodobnie została już dobrze opanowana przez mieszkanki gminy. W piątkowy wieczór celem prac było stworzenie lampionu z kieliszka na papierze ryżowym. Choć panie, które już uczestniczyły w warsztatach, znały metodę, dzięki której szybko pracowały, warsztaty przeciągnęły się do godziny 22. Jednym z fragmentów prac było naturalne suszenie ozdób  na kieliszku. Etapy prac były następujące: przyklejenie papieru ryżowego do kieliszka, przytwierdzenie serwetki ze świątecznym (lub niekoniecznie) motywem i podsuszanie. Dalej można było poprosić panią instruktor o wszelkiego rodzaju zdobienia, które musiały naturalnie wysychać około 20 minut. W przerwie uczestnicy zostali poczęstowani piernikami i ciepłymi napojami. Panie, którym się nieszczególnie spieszyło, mogły także pozwolić sobie na uzupełnienie nogi kielicha złotolem lub srebrzykiem. Efektem prac  były niesamowite rękodzieła. Wszystkie wykonane kieliszki uczestnicy zabrali ze sobą do domu.  Warto uczestniczyć w świątecznych warsztatach organizowanych przez GOK, bo nadają one świątecznego klimatu – z głośników sączą się piosenki w tematyce bożonarodzeniowej. Tego typu zajęcia odrywają od przedwigilijnych prac, a także kształcą warsztat twórczy mieszkańców. Niejedna uczestnika była zaskoczona swoimi zdolnościami manualnymi oraz potencjałem, który tkwił w niej dotąd niewydobyty. Poza tym można miło spędzić czas w sympatycznym gronie i oczywiście stworzyć ozdobę do domu lub sprezentować ją komuś pod choinkę.

DSC04552

          6 grudnia z okazji wspomnienia świętego Mikołaja Gminny Ośrodek Kultury zaprosił wszystkie dzieci na niebywały spektakl. O godzinie 8:00 teatr „Maska” z Krakowa zaprezentował się w Skoraszewicach, następnie przyjechał do GOK-u, by i tu odegrać o godz. 10:00 program profilaktyczny w tematyce świąt. Spektakl nosił tytuł ,,Za pasem Święta, a ktoś majstruje przy prezentach”. Jak się okazało, złośliwy skrzat – pomocnik świętego Mikołaja, podmieniał życzenia dzieci: chłopcy otrzymywali w prezencie lalki, a dziewczynki – traktorki. Jeden z aktorów postanowił odmienić los najmłodszych. Z uczestników spektaklu  przemienił serce złośliwego skrzata, który psuł wszystkim święta, bo sam czuł się samotny. Pod koniec spektaklu dzieci otrzymały cukierki ufundowane przez GOK. Usatysfakcjonowane, z nowym teatralnym doświadczeniem i przekonaniem, że warto mieć przyjaciół, wróciły do szkoły. W spektaklu uczestniczyło 100 uczniów ze szkoły w Skoraszewicach oraz 150 ze szkoły z Pępowa.

DSC04491

Zgodnie już z pępowską tradycją w pierwszy tydzień grudnia Stowarzyszenie ,,Ziołowieś” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury zorganizowali świąteczny kiermasz. Jak zawsze trwał on siedem godzin, podczas których można było nie tylko nabyć prezenty pod choinkę, ale spotkać się i porozmawiać z wieloma znawcami ekologicznych produktów. Kiermasz pięknie został połączony ze świętem pszczelarzy, którzy 7 grudnia obchodzą swoje święto patronalne, świętego Ambrożego. W tym roku na kiermaszu 3 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury ze swymi stoiskami zaprezentowali się wystawcy: Alicja Gniazdowska, Urszula Panek, UTW Krobia, Halina Wałęsa, Włodzisława Walczak, Iwona Sarbinowska, Marek Gryczka, Teodor i Danuta Szałata, Jerzy Ptak, Zdzisław Kaczmarek, Danuta Kaczmarek, Beata Zielińska, Sylwia Domagała, Daniel Gała, Łakomy, Aneta Szymańska, Alicja Gumrowska, Iwona Walkowiak, Milena Matuszak, Edyta Krystkowiak, Aleksandra Małecka, Monika Przewoźna, Emilia Kaczmarek, Monika Rolnik, Ewa Gaworska, Renata Antoniewicz, Agata Dudek, Elżbieta Lekowska, Mariusz Saniewski, Agnieszka Lesiak, Joanna Kędzierska, Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z Miejskiej Górki, Stowarzyszenie Ziołowieś Pępowo.

Przed GOK-iem cały dzień spacerował Święty Mikołaj w asyście Śnieżynki obdarowując dzieci słodyczami ufundowanymi przez GOK. Wewnątrz budynku natomiast panował bajeczny, świąteczny klimat, unosił się zapach przepięknie ubranej choinki, mnóstwo świecidełek rozświetlało całe pomieszczenie z jarmarkiem, a uśmiechnięci wystawcy zachęcali do degustacji swoich produktów. Była to także doskonała okazja, by spróbować herbatki serwowanej przez Stowarzyszenie ,,Ziołowieś”, w której kryje się pępowski aromat. Podsumowując jednym zdaniem: kto nie był, niech żałuje!

konkurs na świąteczną kartkę

 

Lubisz prace techniczne?
Masz pomysł na oryginalne życzenia?
Zachęcamy do udziału w konkursie
WSZYSTKICH mieszkańców Pępowa,
bez względu na wiek!
Prace można składać do GOK-u
do 22 grudnia 2017 r.!
Rozwiązanie konkursu
podczas Orszaku Trzech Króli,
6 stycznia 2018 r.
Regulamin konkursu

               DSC04211

     Jak każdego roku w listopadzie i w ubiegłą niedzielę, 26.11 w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się konkurs ,,Śpiewać każdy może”. Hasło konkursu okazało się odzwierciedleniem rzeczywistości, gdyż w gminie Pępowo rzeczywiście śpiewać może każdy. Do konkursu zgłosiło się aż 70 chętnych mieszkańców gminy, choć nie wszystkim udało się dotrzeć na scenę. Jedni zachorowali, inni mieli problem z doborem repertuaru, niektórzy zbagatelizowali sprawę. Konkurs odbywał się w sześciu kategoriach wiekowych: przedszkolaki ze szkoły w Pępowie i w Skoraszewicach (łącznie 35 dzieci), 11 osób z klas I-III, 11 osób z klas IV-VI, 7 osób z klas gimnazjalnych, reprezentantka klas ponadgimnazjalnych oraz jedna dorosła osoba, która także zechciała poddać się ocenie gremium. W jury zasiedli: pani Małgorzata Musiołowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, aktualnie nauczyciel w szkole muzycznej I stopnia w Gostyniu, która podjęła rolę przewodniczącej obrad oraz pan Leszek Żelazny, także absolwent Akademii Muzycznej, dyrektor GOK w Pępowie i organizator. Konkurs rozpoczął się o godzinie 15:00 występem najmłodszych uczestników. Przedszkolaki najchętniej śpiewały piosenki takie jak: ,,Ogórek wąsaty”, ,,Zuzia – lalka nieduża”, ,,Pieski małe dwa”, ,,Jagódki”, ale pojawiły się i utwory bez muzyki, a capella: ,,Tamta dziewczyna”, ,,Deszczowa piosenka” czy z dedykacją dla rodziców: ,,Moja mama jest kochana”, ,,Tra la la dla mamy”, ,,Kocham cię, ti amo”oraz piosenki o przedszkolu: ,,Nasza pani jest kochana”, ,,Przedszkole drugi dom”. Urozmaiceniem występów okazał się wjeżdżający samochodem na scenę przedszkolak - przyszły mechanik bądź gwiazda disco polo – wykonując utwór rozrywkowy ,,Iza z matiza”. Z racji tego, że przedszkolaki śpiewają na równym poziomie, wszystkie dzieci decyzją jury otrzymały pierwsze miejsce i jako nagrodę dostały puzzle ufundowane przez GOK. Gorące podziękowania należą się rodzicom, którzy często kibicowali pociechom pod sceną, dając im konkretne wskazówki, kiedy zacząć śpiewać, ale także opiekunkom – paniom przedszkolankom: Agacie Norman i Anicie Basty z Pępowa oraz Patrycji Plewie i Sylwii Begale ze Skoraszewic - za choreografię, przebrania i pomoc dzieciom w doborze i nauczaniu piosenek.

                Po zaprezentowaniu się najmłodszych rozpoczął się konkurs właściwy. Jury postanowiło ocenić uczestników, skupiając się głównie na czterech kryteriach: umiejętnościach wokalnych, doborze repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, intonacji oraz ogólnym wyrazie artystycznym. Oprócz kilku duetów pojawiły się piosenki patriotyczne (,,Piękna nasza Polska cała”) z wydźwiękiem lokalnym, w klimacie świątecznym (,,Jest taki dzień”), nostalgiczne (,,List do Boga”), religijne (,,Alleluja”), obcojęzyczne (,,Joe le taxi”, ,,Despacito”, ,,Treat you better”, ,,Stay”) oraz w kategorii dorosłych z samodzielnym akompaniamentem wystąpiła Lena Markowska.

Dla wielu uczestników występ wiązał się z ogromnym stresem, a emocje sięgały zenitu, stąd czasem pojawiła się łezka przerażenia, totalna amnezja sceniczna wyrażona stwierdzeniem ,,kurde, zapomniałem”, ale też nuta zniecierpliwienia, gdyż cały konkurs trwał prawie trzy i pół godziny. W przerwie, gdy jury decydowało o przyznaniu miejsc, nastąpił występ drużyny cheerleaders, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wynik był jednogłośny:

Klasy I-III:
1 miejsce – Zuzanna Szydłowska ,,Idzie kot”
2 miejsce – Wojciech Wyzujak ,,Puszek Okruszek”
3 miejsce – Wojciech Stefaniak ,,Wesoła rodzinka”

Klasy IV-VI:
1 miejsce – Amelia Furmaniak ,,Ale to już było”
2 miejsce – Natalia Jankowiak ,,Joe le taxi”
3 miejsce – Paulina Nowacka ,,List do Boga”

Klasy VII, II i III gimnazjum:
1 miejsce – Julia Sobuś - ,,Upiłam się tobą”
2 miejsce – Magdalena Wawrzyniak ,,Cisza i wiatr”
3 miejsce – Marta Twardowska ,,Hawana”

Klasy ponadgimnazjalne:
1 miejsce – Adela Borowczyk ,,Stay”

Dorośli:
1 miejsce – Lena Markowska ,,Superwoman”.

                Wszyscy uczestnicy, którzy zechcieli wziąć udział w gminnym konkursie otrzymali nagrodę pocieszenia ufundowane przez GOK, ale także finaliści dostali dyplomy i nagrody za miejsca na podium. GOK kieruje podziękowania Mikołajowi Wojtkowiakowi z sekcji reporterskiej działającej przy GOK za robienie zdjęć. Gminny Ośrodek Kultury serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom i zachęca do udziału 14 stycznia w przeglądzie kolęd i pastorałek.

robomikołaj

Uwaga, konkurs dla dzieci!
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

koncertJadwiżański

Szanowni Państwo,

W imieniu Centrum Rozwoju Gminy Pępowo składam serdeczne podziękowanie wszyskim osobom i podmiotom, które zechciały wesprzeć organizację koncertu,

będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa podczas koncertu

25 listopada 2017r. o godz. 19:00

w Kościele Parafialnym w Pępowie,

z poważaniem,

Jarosław Lisiecki

Prezes Zarządu Centrum Rozwoju Gminy Pępowo

 

DSC04148

19 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury zebrali się zaproszeni emeryci, by celebrować Dzień Seniora zorganizowany przez sołtysa i pępowską Radę Sołecką. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15:00 powitaniem, słowami serdeczności oraz składaniem życzeń przez panią Marię Grzesiak dla uczestniczących w spotkaniu. Życzenia od wójta gminy przekazała pani Kataryna Kmiecik-Rosa, zastępca. Wyrecytowano kilka pięknych wierszy o jesieni życia, o zdrowiu i o dojrzałości. Jeszcze przed obiadem dla zebranych gości po raz pierwszy zatańczyły pępowskie cheerleaderki – zespół utworzony we wrześniu tego roku i działający przy Gminnym Ośrodku Kultury pod okiem Barbary Krzyżoszczak. Dziewczyny otrzymały aprobujące oklaski od publiczności za wykonanie trudnych figur akrobatycznych. Następnie dyrektor GOK, Leszek Żelazny, przedstawił nadchodzące wydarzenia, które czekają mieszkańców gminy w najbliższym czasie, zachęcając do czynnego w nich udziału. Po obiedzie na scenie pojawiła się sekcja teatralna prowadzona przez panią Mirosławę Bigaj ze specjalnym kabarecikiem ,,Starszych Panów ze wsi”, przygotowanym na tę okoliczność. Publiczność usłyszała wykonane przez aktorki piosenki takie jak: ,,Wszystkie rybki śpią w jeziorze”, ,,Radość najpiękniejszych lat” czy ,,Bo ja się boję utyć”. Hitem wystąpień okazało się zainscenowane badanie lekarskie do utworu ,,Wesołe jest życie staruszka”. Został tu wywołany przypadkowy pacjent prosto z widowni, którym zajęły się na scenie trzy pielęgniarki i doktor. Podczas spektaklu wyłoniła się także śmierć, by zabrać pozornie kochające się małżeństwo na podstawie ,,Dziada i baby” Moniuszki. Ze sceny padły także słowa pochwały dla wieku dojrzałego. Widzowie mogli usłyszeć, że będąc dorosłym żyje się w ciągłej ekstazie, jest czas na owocne rozmyślania i realizację projektów oraz podróżowanie. Półgodzinny spektakl tak się spodobał widzom, że poprosili o bis. Po występie został wręczony przez panią sołtys Marię Grzesiak na ręce pani reżyser kosz słodkości w ramach podzięki. Także i pani sołtys otrzymała prezent w związku ze zbliżającym się jubileuszem jej działalności i odśpiewano ,,sto lat”. Następnie na scenie pojawiły się jeszcze raz cheerleaderki, by zaprezentować układ z elementami shuffle dance. Na zakończenie przedstawiciele rady sołeckiej wydeklamowali wiersze nieżyjącego już pępowskiego poety, Ireneusza Szafranka. Uroczystość zakończyła się około godziny 18:00.