DSC04739

Wczoraj rozpoczął się adwent. Jeszcze zanim kroczyliśmy w okres oczekiwania przyjścia Nowonarodzonego 30 listopada zorganizowaliśmy ostatni w tym roku koncert – retro andrzejki z Czarno-Czarnymi. Nie była to, jak zwykle, biesiada w śląskim klimacie, ale muzyka w zupełnie nowej odsłonie. Cieszy nas fakt, że wśród publiczności pojawiło się prawie 250 osób, w tym wielu młodych, którzy wychowali się na piosenkach ,,Trąbo twist” czy ,,Nogi”.

Czarno-Czarni to świadomy  powrót do brzmień lat 60 tych przyprawionych surową energią spod znaku vintage. Absurdalne i dowcipne teksty Jarka Janiszewskiego ilustrowane klimatycznymi dźwiękami, tworzą niepowtarzalną aurę złotych czasów muzyki rockowej. Grupę tworzą muzycy od lat występujący w zespołach Big Cyc i Bielizna. Ich muzykę można śmiało nazwać szalonym big-beatem XXI wieku.

Od 1997 roku zespół działa w tym samym składzie i w ubiegłą sobotę zagrali na pępowskie scenie: Jarosław "Doktor" Janiszewski - wokal, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak - bas, Roman "Piękny Roman" Lechowicz - gitara, Jarosław "Dżery" Lis - perkusja, Piotr "Gadak" Sztajdel - klawisze.

Koncert niezwykle naenergetyzowany szalonymi dźwiękami nie pozwolił publiczności usiedzieć w miejscu. Nóżka chodziła niejednemu słuchaczowi przy piosenkach: ,,Nie oddam kota”, ,,Śpiąca Jola” czy ,,Nie choruj” – ścieżce dźwiękowej serialu ,,Daleko od noszy”. Przyszedł także czas na piosenki coverowe, odegrane w klimacie swingu: ,, Kasztany”, ,,Augustowskie noce”, czy ,,Gdy mi ciebie zabraknie”. Publiczność świetnie bawiła się przy utworach z morałem: ,,Pszczoła”, ,,Wesoły demon” czy ,,Znikający pas”. Czarno-Czarni wykonali także hity ze swojej ostatniej płyty ,,Francuska miłość” (2017): ,,Ja kocham jesień”, ,,Wypiję Twoją krew”, ,,Potwór Spaghetti pokochał Yeti”. Świetnie połączony absurdy humor zespołu z muzyką na żywo sprawdził się w Pępowie do tego stopnia, że po dwugodzinnym koncercie audytorium poprosiło o dwukrotny bis. Wówczas wybrzmiały największe hity zespołu: ,,Jedzą rybę”, ,,Koralgol”, ,,Alice” i ,,Wydłubany miś”.

Podziękowania kierujemy dla studia dźwiękowego PK sounds Piotr Kubiak i Damian Zigler za świetną oprawę dźwiękowo- oświetleniową. Informujemy, że najbliższy koncert odbędzie się po nowym roku. Na Koncert Noworoczny Trzech Tenorów zapraszamy 26 stycznia, 15 lutego będzie Koncert z okazji walentynek, a 7 marca w podobnym klimacie brzmień z lat ’60, ’70 i ’80 już dziś zapraszamy na koncert z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn.

DSC04633

Polacy lubią świętować. Stąd coraz częściej spotykamy się z obchodami uroczystości, o których jeszcze pół wieku temu nikt nie mógł pomyśleć. Wspaniałym momentem jest Dzień Seniora, który już od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury organizuje pani sołtys Maria Grzesiak i pępowska rada sołecka. Jak wspomniał pan wójt, także uczestniczący w uroczystościach, trudno wskazać jeden konkretny dzień tego święta, gdyż w kalendarzu występuje w kilku wariantach pod różnymi datami i nazwami. U nas w tym roku został zorganizowany 24 listopada. Do wspólnego świętowania zaproszono 150 seniorów z Pępowa.  O godzinie 15 wydano smaczny obiad. Czas uczestnikom umilili uczniowie ogniska muzycznego z Gminnego Ośrodka Kultury oraz drużyna cheerleaders. Dla seniorów wystąpili: duet wokalny Natalia Jankowska i Amelia Furmaniak, na gitarze Ola Gierlik w piosence ,,Gdybym miał gitarę”, Wiktoria Olejniczak także na gitarze w piosence ,,Meluzyna”, zespół cheerleaders działający przy GOK-u oraz Stanisław Stefaniak na saksofonie z utworem ,,Can’t help falling in love”, który bisował trzykrotnie! Wielu z występujących wśród publiczności mieli swoich dziadków, babcie czy członków rodziny. Pani sołtys po występie hojnie wynagrodziła artystów. Po tym nastąpił czas na rozmowy i integrację przy kawie i wybornym cieście.

Gminny Ośrodek Kultury także dołącza się do ciepłych życzeń, które pani sołtys oraz pan wójt przekazali najstarszym mieszkańcom Pępowa. O seniorach warto pamiętać nie tylko od święta. Niektóre z tych starszych osób potrzebują fizycznej pomocy w codziennych sprawach, inne aktywizacji, a jeszcze inne po prostu towarzystwa. Może dziś jest dobra okazja, by spotkać się lub choć zadzwonić z miłym słowem do kogoś starszego?

DSC04571

Jak każdego roku Święto Niepodległości było hucznie obchodzone w Pępowie. Już w niedzielę 10 listopada, w przeddzień święta, o godz. 17:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Kazimierz Małek. Po modlitwie w intencji ojczyzny wierni i delegacje przemieścili się pod pomnik Serca Jezusowego za kościołem. Zgromadzili się w tym miejscu, by uroczyście oddać hołd przodkom, który wywalczyli wolność i niepodległość. Pod pomnikiem została odsłonięta kolejna tablica z nazwiskami bohaterów. Jest ona uzupełnieniem dotychczasowej listy Powstańców Wielkopolskich.  Łącznie na tablicach widnieją już 224 nazwiska. Wśród nowo zidentyfikowanych osób są miedzy innymi: Stanisław Andrzejewski z Babkowic – w czasach II Wojny Światowej więziony w Auschwitz; Jan Stróżyński ze Skoraszewic – rozstrzelany przez Niemców na poznańskiej Cytadeli; Stefan Kuczyński ze Smolic – sprawował opiekę nad pępowskim szpitalikiem. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i ,,Roty" oraz po apelu uczestnicy przemieścili się do Gminnego Ośrodka Kultury. Tutaj o godz. 18:30 rozpoczęła się gala operetkowa. Część pierwszą stanowiły utwory patriotyczne: ,,O mój rozmarynie”, ,,Czerwone maki”, ,,Przybyli ułani”. W przerwie koncertu można było przejść do holu budynku, gdzie została zorganizowana wystawa poświęcona pamięci Bohaterów Powstania Wielkopolskiego przygotowana przez pana Marcina Nowakowskiego. Także podczas przerwy zostały ujawnione sylwetki kandydatów do tytułu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”. Swój głos pełnoletni mieszkańcy gminy mogą oddać wypełniając ankietę na stronie: plebiscyt - ankieta lub oddać głos w formie tradycyjnej (papierowej) w GOK-u, Urzędzie Gminy czy Bibliotece.  W głosowaniu mogą brać udział wszyscy mieszkańcy gminy Pępowo, którzy ukończyli 18 rok życia. Każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej z kategorii. Zebrane głosy pomogą w wyłonieniu zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Wręczenie statuetek odbędzie się podczas Koncertu Noworocznego, w niedzielę 26 stycznia.

                Część druga koncertu to przepiękne wprowadzenie w świat arii i operetki. Operetki mają swój urok i wdzięk. Skrzą się humorem i dowcipem, który najczęściej wynika z niesamowitych zwrotów akcji, zwariowanych relacji rodzinnych, niefortunnych zakochań… i codziennych sytuacji. Przebieranki, nieoczekiwane odnalezienia najbliższych krewnych – to wszystko sprawia, że z bohaterami operetek nie sposób się nudzić. Na pępowskiej scenie pojawiło się czterech solistów scen poznańskich: sopran Olga Gładysz, Karolina Garlińska-Ferenc oraz duet tenorów: Oskar Jasiński i Piotr Pastuszka. Całą imprezę prowadził błyskotliwy konferansjer, który sam o sobie powiedział, że jest jak biustonosz: ,,Z pozoru niepotrzebny, ale podtrzymuje całość”. Kwartet wykonał najpiękniejsze znane utwory, które zafundowały widzom ponad 100 minut dobrej zabawy. Publiczność była tak zauroczona występem, że poprosiła o bis. Nie była to jednak ostatnia impreza. Na kolejny koncert, już ostatni w tym roku, zapraszamy do GOK-u w andrzejki, 30 listopada. Na naszej scenie pojawi się formacja ,,Czarno-Czarni”, wykonawcy piosenek takich jak ,,Nogi”, ,,Daleko od noszy”, ,,Wydłubany miś” czy ,,Jedzą rybę”. Bilety w cenie 25 złotych są jeszcze dostępne w Gminnym Ośrodku Kultury.

           GOK Pępowo dziękuje pani Ewie Wojciechowskiej z galerii kwiatów w Pępowie za przyozdobienie sali. Podziękowania należą się także pępowskiej OSP, która uczestniczy w każdych wydarzeniach organizowanych przez GOK i jest zawsze do naszej dyspozycji. Dziękujemy dziewczynom z sekcji reporterskiej za pomoc w organizacji wydarzenia i sprawnej obsłudze gości. Dziękujemy także wszystkim mieszkańcom gminy za ciepłe przyjęcie artystów i za tak duże zainteresowanie koncertem. Na galę operetkową bowiem wydaliśmy ponad 360 bezpłatnych biletów!

DSC04559

                W ubiegłą niedzielę 27 października GOK Pępowo po raz kolejny zorganizował przegląd piosenki ,,Śpiewać każdy może”. Tym razem grupę docelową stanowiły dzieci z przedszkola, zerówki i klas I-III. Starsze dzieci miały możliwość zaprezentowania swych wokalnych talentów we wrześniu, podczas uroczystego otwarcia wiatraka Franciszka. W niedzielne popołudnie na pępowskiej scenie pojawiło się prawie siedemdziesięciu wykonawców. Całej imprezie przysłuchiwał się wójt gminy, pan Grzegorz Matuszak, także zapalony muzyk, wraz z małżonką, gratulując na początku przeglądu wszystkim występującym. Jak się okazuje, takie solowe wykonanie piosenki, gdy emocje sięgają zenitu a publiczność bacznie natęża uszu, nie jest wcale prostym zadaniem i niejednokrotnie paraliżuje maluchów. Publiczność zatem, oprócz samodzielnych występów mogła wysłuchać  duety, kwartety, a nawet chórki. Podczas przeglądu piosenki przedszkolnej pojawiały się utwory, które dzieci zawsze ochoczo śpiewają: ,,Puszek Okruszek”, ,,Kundel bury”, ,,Rudy lis” czy ,,Czarne jagódki”. Wiele wystąpień nawiązywało do aktualnej pory roku: ,,Dary jesieni”, ,,Jarzębina”, ,,Kolorowe liście”, ,,Idzie pani jesień”, ,,Jesienna cza-cza”, ,,Jesień jak zaczarowana” czy ,,Kałużowy deszcz” z przepiękną choreografią i tańcem. Ponadto można było wysłuchać piosenki ludowe, biesiadne ,,Stokrotka rosła polna”, a nawet patriotyczne ,,Warszawskie dzieci”. Niewątpliwie hitem okazały się piosenki disco-polo: ,,Zaczarowana wyspa” oraz ,,Mama ostrzegała”, którą wykonała jedna z najmłodszych uczestniczek niedzielnego przeglądu.

                Po zaprezentowaniu się wszystkich dzieci występujący zostali zaproszeni na scenę. Zostały im wręczone nagrody ufundowane przez GOK za wykonanie utworów i niejednokrotnie pokonanie stresu. Najmłodsi otrzymali zabawkowe patelnie z warzywami, a starsi piłki z bajkowymi motywami. Serdecznie gratulujemy tak przepięknych i inspirujących występów. Jesteśmy pełni nadziei, że w Pępowie chórzystów nigdy nie zabraknie.

                GOK Pępowo kieruje podziękowania paniom opiekunkom z przedszkoli i szkół w Pępowie i Skoraszewicach za przygotowanie dzieci do występów a także rodzicom za kształtowanie i rozwijanie talentu wokalnego swych pociech. W odpowiedzi na pytania, kiedy odbędzie się następny przegląd wokalny odpowiadamy, że z kolędami i pastorałkami oraz piosenkami świątecznymi i zimowymi dzieci będą się prezentować 12 stycznia 2020 roku.

 

DSC04398

            Po raz ostatni w tym roku kalendarzowym GOK Pępowo zorganizował biesiadę śląską, choć w nieco innym klimacie niż zazwyczaj. 19 października na scenie pojawiła się Beata Mańkowska z zespołem. Na gitarze podgrywał Paweł Fiszner, a przy klawiszu stanął Zbigniew Czarnecki. Nim jednak publiczność ujrzała wokalistkę na scenę wtoczył się jeden taki miś, który mimo zbliżającej się zimy jeszcze nie zapadł w sen zimowy. Andrzej Miś – znany prezenter radiowy i telewizyjny TVS przyprawił publiczność o łzy i ból brzucha – oczywiście ze śmiechu! W Pępowie występował już po raz drugi – w 2017 roku przyjechał z Brygidą i Robertem Łukowskimi. Miś, opowiadając anegdotki o żonie Dance, starał się udowodnić publiczności, że wbrew jej twierdzeniom chłopy nie tylko umieją operować pilotem i otwierać puszki z napojami wyskokowymi. Do zabawy zaprosił czterech panów, którzy jednocześnie mieszali, tłukli, szyli i jeszcze kukali. Biorący udział w konkurencji panowie otrzymali podziękowanie od Misia i gromkie brawa od publiczności.

            Gwiazdą wieczoru jednak okazała się Beata Mańkowska - wokalistka, autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, zdobywczyni mnóstwa nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. W 2017 r. została uhonorowana obok Kayah i Ani Wyszkoni ,,Złotą Nutą”. Beata Mańkowska wyśpiewała na pępowskiej scenie wszystkie możliwe gatunki muzyki światowej: od popu do folku i disco, przez ulubioną biesiadę po klasykę. W części pierwszej zaproponowała ciąg pieśni neapolitańskich. Publiczność usłyszała: ,,Funiculi, funicula”, ,,Gira con me”, ,,Mamma”, czy ,,La spagnola”. Zaprezentowane utwory wykonane operowym mezzosopranem świetnie wprowadziły w klimat operetki, którą będziemy gościć 10 listopada z okazji Święta Niepodległości. Bezpłatne bilety już dziś można odbierać w GOK-u.

            Nie obyło się oczywiście bez wspaniałego hitu ,,Splecione dłonie”, które Mańkowska wykonała w wersji polskiej i po niemiecku. A bisowała piosenką ,,Jesteś szalona” w wersji operowej. Całość koncertu okraszona była dobrym humorem. Publiczność usłyszała między innymi, w jakich okolicznościach pani Beata poznała swą pierwszą miłość. W przepięknej długiej sukni wybrała się na bal, ale niespodzianie całą imprezę musiała przesiedzieć. Pod koniec uroczystości pewien mężczyzna podszedł i spytał, czy nie chciałaby zatańczyć. Pani Beata ucieszona odpowiedziała, że z chęcią i czeka na to cały wieczór. Na co mężczyzna odpowiedział jej z ulgą: ,,No, to w końcu ja sobie usiądę!”

            Nie był to ostatni koncert w tym roku! 10 listopada usłyszymy czterech solistów poznańskiej operetki: Olgę Gładysz, Karolinę Garlińską, Oskara Jasińskiego i Dymitrija Foszczankę. Natomiast 30 listopada zapraszamy na retro andrzejki z Czarno-Czarnymi, wykonawcami takich piosenek jak ,,Nogi”, ,,Jedzą rybę” i ,,Daleko od noszy”. Za dzisiejszy koncert dziękujemy niezawodnej publiczności, strażakom z pępowskiej OSP oraz oświetleniowcowi i operatorowi nagłośnienia. Zapraszamy na kolejne wydarzenia – już w niedzielę za tydzień przegląd piosenki przedszkolnej ,,śpiewać każdy może”.

kino samochodowe

Już po raz drugi do Pępowa przyjechało samochodowe kino. Seans rozpoczął się w miniony piątek, 4 października punktualnie o godzinie 20. Kino samochodowe to swoiste novum, ale jest ciekawą formą rozrywki. Na zaproszenie GOK-u odpowiedziało ponad sto pięćdziesiąt osób, które zdecydowały się spędzić piątkowy wieczór na placu Cyryla Ratajskiego. Wyemitowany został nowy film, którego premiera odbyła się w lutym tego roku. ,,Kogel mogel 3” ma nie tylko nawiązywać do poprzednich części, by przyciągnąć miłośników państwa Wolańskich z lat 80., ale film trafia także do młodego odbiorcy, osnuwając się na gatunku komedii romantycznej. Nie sposób nie zauważyć pewnych cech charakterystycznych do aktualnych seriali pisanych przez Ilonę Łepkowską, która stworzyła scenariusz do wszystkich części ,,Kogla mogla”, także tej nowej. Aby obejrzeć film w piątkowy wieczór w klimacie amerykańskim wystarczyło podjechać na plac Cyryla Ratajskiego, zaparkować auto i ustawić wskazaną częstotliwość w odbiorniku radiowym, aby odebrać dźwięk.

GOK Pępowo dziękuje po raz kolejny pępowskiej OSP, która jak zawsze sprawowała nadzór nad toczącym się wydarzeniem. Cieszy nas także obecność sąsiadów z ościennych okolic. Na kinie samochodowym pojawiły się auta, obok naszych PGS, o rejestracjach: PKR, PL, PJA, PRA czy nawet WW.

 

DSC04143

Takie wydarzenie miało miejsce pierwszy raz od niepamiętnych czasów. Odrestaurowany wiatrak ,,Franciszek” został oficjalnie otwarty i poświęcony. Niedzielne popołudnie 22 września rozpoczęło się ostatnim już rajdem rowerowym. Uczestniczyło w nim 80 osób, które skorzystało z fantastycznej pogody i pokonało około 12 kilometrów. Wśród cyklistów pojawił się nawet sam ksiądz wikariusz Waldemar. Trasa wiodła do Gębic, ścieżką do Kościuszkowa, nową ścieżką z Siedlca do Pępowa, a meta była pod wiatrakiem. Tutaj wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe odblaski w związku z uroczystością. Impreza rozpoczęła się oficjalnie o godz. 15:00 przemówieniami i gratulacjami zaproszonych gości. Wszyscy zainteresowani wiatrakiem mieszkańcy gminy i sąsiednich okolic (na otwarcie dotarła także rowerowa grupa z Kobylina w liczbie 50 osób) zostali zapoznani z historią koźlaka. ,,Franciszek” do czasu translokacji (z Magdalenek, gdzie stał pierwotnie w dzisiejsze miejsce w Pępowie, na skrzyżowaniu ulic Powstańców Wielkopolskich i Sportowej) stanowił własność rodziny Krzyżoszczaków. Męlli na nim m. in. Stanisław Kostka Krzyżoszczak, Ludwik Krzyżoszczak, Józef Konarski, a także Franciszek Krzyżoszczak. Wnuczka tego ostatniego, Małgorzata Waleńska – kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy w Pępowie – sprawowała nadzór nad przebiegiem prac i została kustoszem tego obiektu.  Wiatrak pracował do czasu elektryfikacji wsi, do początków lat 60. ubiegłego wieku, a później pełnił funkcję magazynu. Pierwszą renowację w latach 1977-1979 przeprowadził Józef Grodzki z Ludwinowa. Dziś wiatrak, obok pomnika koni, staje się symbolem Pępowa. Po przecięciu wstęgi mieszkańcy gminy mieli możliwość, by wejść do środka ,,Franciszka” i naocznie przekonać się, jak duży był młyn. Na pierwszej kondygnacji wiszą także trzy inskrypcje: ,,Filip Moliński Ma lat 27”, ,,A Słowo Stało się Ciałem i mieszkało między nami Jezus Maryia Józef 22 sierpnia 1907” oraz ,,Bogusław Krauza Roku 1816”. Po wiatraku zainteresowanych oprowadzał Jan Krzyżoszczak, ostatni z żyjących synów Ludwika Krzyżoszczaka, właściciela młyna.

Na obszarze stanicy rowerowej przy wiatraku, na tzw. ,,Skrzydlatym Zakątku” wystawili się rękodzielnicy i sprzedawcy z okolicy. Można było nabyć rowery, kozie sery, skosztować placka drożdżowego, zjeść żurek, ale i zakupić specjalny wypiek z piekarni Matuszewskich – chleb Franciszek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Poza tym przybyłych mieszkańców gminy zabawiała kapela MALINIOKI oraz grupa nastolatek z przygotowanymi hitami. Całą imprezę poprowadziła dziennikarka radiowa - Magdalena Nowak.

GOK Pępowo kieruje podziękowania ku OSP Pępowo – Leszkowi, Bartkowi i Pawłowi – którzy zabezpieczyli rajd i jak zawsze bezkolizyjnie doprowadzili cyklistów pod sam wiatrak. Dziękujemy wszystkim uczestnikom rowerówki, nie tylko tej ostatniej, ale przede wszystkim tym, którzy wciąż wsiadają z GOK-iem na rower, bez względu na pogodę. Dziękujemy panu Janowi Szpakowi za prowadzenie peletonów i panu Henrykowi Zieleniewiczowi za zamykanie grupy, pompowanie powietrza i zakładanie łańcuchów. Wprawdzie w tym roku już nie wyruszymy w trasy rowerowe, ale gdy tylko pojawi się słońce wysoko na niebie, około maja, znowu ruszymy na wycieczki.

DSC04016

     21 września po dłuższej wakacyjnej przerwie na pępowskiej scenie pojawił się zespół znany z TVS SILESIA – KARPOWICZ FAMILY. Jak zawsze frekwencja dopisała – na widowni zasiadło ponad 240 osób. Założycielem i twórcą Karpowicz Family jest lider zespołu a zarazem wokalista Zbyszek Karpowicz. Muzyka i taniec tej barwnej grupy charakteryzuje się temperamentem i melodyjnością a teksty nie stanowią skomplikowanych do przemyśleń wersów. Program pełen jest kolorów i radości. Swymi koncertami - aby nie powiedzieć małymi spektaklami muzycznymi - niosą uśmiech i zadowolenie swym wielbicielom. Setki koncertów w kraju i za granicą mają wpływ na ich popularność. Ich dorobek artystyczny to dziesięć wydanych płyt CD. W Pępowie zespół wystąpił w dwóch blokach: część pierwsza wybrzmiała w klimacie romantyczno-sentymentalnym, a część druga to muzyka meksykańska. Publiczność oszalała, gdy usłyszała ich najbardziej popularny hit: ,,A kuku” i od razu poprosiła o bis. Szczególne zainteresowanie wzbudziły przepiękne tancerki, które są ozdobą zespołu: Agnieszka Doliszniak, Ania Karpowicz - Socha, Karina Morkis, Monika Patynek i Barbara Chodun. Jeden z zafascynowanych fanów, pan Zbyszek, poprosił o zabranie go w trasę koncertową. Świetny kontakt Karpowicz Family z publicznością sprawił, że  koncert wypadł naprawdę wesoło i sympatycznie. Można też było zdobyć nagrody – kalendarze, które za poprawną odpowiedź na zagadki wygrała pani Terenia i pani Maria. Ponadto holu budynku można było nabyć pamiątkowe gadżety: koszulki, poduszki, szale, ale przede wszystkim płyty i autografy wokalisty i tancerek.

     GOK składa podziękowania pępowskiej OSP za pełnienie funkcji p-poż. Dziękujemy oświetleniowcowi i akustykowi za – jak zawsze - rewelacyjną oprawę. Po raz kolejny biesiada podbiła serca mieszkańców Pępowa. Dziękujemy miłośnikom tej muzyki za udział w naszych koncertach! Kolejna biesiada śląska, jeszcze tej jesieni, jednakże ostatnia w roku kalendarzowym, odbędzie się 19 października. Wystąpi wówczas Beata Mańkowska z prezenterem Andrzejem Misiem, który już zabawiał pępowską publiczność. Bilety można nabywać od wtorku w cenie 20 zł.

DSC03949

                Choć padało dzień wcześniej, a także dzień po wyjeździe, w niedzielę 8 września pogoda dopisała na tyle, by rowerówka się udała. Na starcie czekało prawie 40, którym niepewna pogoda i chmury bywają niestraszne.  Przed wyjazdem pracownicy GOK zapisali uczestników i wydali talony na ciepły posiłek na stoisku państwa Kaczmarków. Już po raz trzeci wybraliśmy się z grupom zapalonych cyklistów na Festiwal Tradycji i Folkloru do Domachowa – tym razem odbyła się IX edycja. Trasa wiodła spod GOK-u do Kościuszkowa, dalej Ludwinowa, gdzie odbiliśmy do Sułkowic, a stąd już do Domachowa. Peleton w dwie strony prowadził pan Marian Ptak, za co mu serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także panu Stanisławowi Zieleniewiczowi, który już zgodnie z tradycją jedzie na końcu i zakłada łańcuchy oraz pompuje powietrze. Na Festiwalu spotkaliśmy wielu znajomych wystawców. Z roku na rok wydarzenie jest coraz bogatsze i cieszy się większym zainteresowaniem – gratulacje dla organizatorów! Zgodnie z tradycją gospodarzami festiwalu – podobnie jak w latach poprzednich – byli członkowie miejscowego zespołu – Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, którzy przygotowali specjalny program prezentujący folklor biskupiański. Jak co roku, wystąpiły też dzieci i młodzież z zespołów biskupiańskich, działających przy Szkole Podstawowej w Krobi, Szkole Podstawowej w Starej Krobi i Przedszkolu Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi. Ponadto wysłuchaliśmy po raz kolejny ulubionych kabaretów Grupy Gwarowej z Krobi „Na Fali”. Do Pępowa wyjechaliśmy o 17 przez Rębowo i Ludwinowo także w asyście strażaków ochotników z Pępowa.

                Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dyscyplinę na wrześniówce rowerowej. Dziękujemy pępowskiej OSP: Bartkowi, Pawłowi i Karolinie za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników.
Na ostatnią już rowerówkę w tym roku zapraszamy w niedzielę 22 września na godz. 14:00 pod GOK. Krótką, dziesięciokilometrową trasą przejedziemy pod wiatrak Franciszek, gdzie o 15:00 odbędzie się jego oficjalne otwarcie. Zachęcamy do udziału!

DSC03894

                Po raz trzeci odbyły się warsztaty czerpania papieru 6 września jeszcze pod hasłem ,,Papierowe Lato”. Tym razem grupa dzieci ze Skoraszewic spotkała się w sali wiejskiej. O godzinie 16:30 pani Olga opowiedziała zgromadzonym, skąd wywodzi się papier. Dzieci dowiedziały się, że na chwilę obecną jednym z najdroższych rodzajów papierów jest ten uzyskiwany z odchodów słonia. Uczestnicy zostali zapoznani z historią papiernictwa. Następnie słuchacze podzieleni na grupy przystąpili do wykonania trzech prac: ozdabiali teczki swymi inicjałami i je pieczętowali, czerpali papier przy pomocy pana Wojtka i uczyli się kaligrafii pisząc gęsim piórem.

                W drugiej części uczestnicy warsztatów wylosowali karteczki z postaciami baśniowymi, przedstawicielami stanów, zawodów, krain i tworzyli cudaczne stroje z gazet i papierów. Pokaz wypadł niesłychanie zabawnie i wszyscy się doskonale bawili. Uwagę przykuł orszak ślubny, krasnoludek z prawdziwego zdarzenia i mała Indianka.

                Po zakończonych pracach dzieci zostały obdarowane nagrodami, upominkami i słodkościami. Stąd dziękujemy naszemu sponsorowi Urzędowi Gminy, który ufundował książki dla uczestników. Pozostałe nagrody współfinansowano ze środków GOK-u i programu grantów społecznych PGS GRANT.

                Dziękujemy organizatorce i inicjatorce wszystkich trzech warsztatów, pani Mirosławie Bigaj, za koordynację projektu i dopinanie wszystkich detalików na ostatni guzik.

                Dziękujemy dzisiejszym wolontariuszom: Klaudii Czabajskiej za wspaniałe makijaże, Olkowi Maksajdowskiego za pomoc, Zuzannie Nauhoff-Ley za koordynację i zaproszenie dzieciaków oraz państwu Przybył za gościnę i nieodpłatne udostępnienie sali w Skoraszewicach, a także wszystkim rodzicom za zorganizowanie odbioru dzieci i ich pociechom za uczestnictwo i dobrą zabawę!

                Mamy nadzieję, że nie jest to ostatni projekt Pępowskich Moli Książkowych. Zapraszamy mieszkańców Pępowa do jak najbliższego kontaktu z papierem i czytania, tym bardziej, że już jutro odbywa się finał ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.