32

Tak było wczoraj. Oto krótka fotorelacja z II Audycji Muzycznej. Uczniowie z ogniska muzycznego działającego przy naszym Ośrodku Kultury wykonali najpiękniejsze kolędy i dali z siebie wszystko. Nie zabrakło niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz słodkiego poczęstunku.

Drodzy Dziadkowie! Życzymy zdrówka i zadowolenia z wnuków!
Audycję przygotowali instruktorzy nauki gry w GOK Pępowo - Ireneusz Chmielarczyk i Agnieszka Waleńska.

DSC05300

          Już po raz IV Gminny Ośrodek Kultury w niedzielę 19 stycznia  zorganizował Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na scenie zaprezentowało się ponad 100 uczestników w pięciu kategoriach wiekowych. Najwięcej pojawiło się wykonań solowych, ale były też duety, trio i chórki. Wśród publiczności zasiadał Wójt Gminy Pępowo wraz z małżonką. Poczynania najmłodszych uczestników na scenie obserwowały także siostry zakonne z naszej parafii. Najpopularniejszą kolędą, która była wykonywana najczęściej to ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”,  a tuż po niej ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zgromadzona publiczność mogła ponadto wysłuchać kolęd: ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Cicha noc”, ,,A wczora z wieczora”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Mędrcy świata”, ,,Do szopy”, ,,Gdy śliczna Panna”. Wielu wykonawców było przepięknie przebranych za pastuszków, śliczne aniołki czy królów. Nie sposób nie dostrzec też licznej grupy połączonych sił klasy IIa i II b ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, które nie tylko wykonały utwór ,,Leć kolędo”, ale zaprezentowali piękną świąteczną choreografię połączoną z tańcem. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz wszystkim paniom opiekunkom (Patrycji Plewie, Sylwii Begale, Weronice Zarembie, Hannie Wabińskiej, Lidii Machowskiej, Marii Tomczak) za przygotowanie swych uczniów do koncertów.

                Starsze wykonawczynie, dziewczyny z klas Vi i VII postanowiły zrezygnować z klasycznych kolęd śpiewanych przy wigilijnym stole na rzecz klimatycznych piosenek: ,,Kolęda dla nieobecnych”, ,,Święta w nas”, ,,Hej ludzie, idą Święta”, a nawet wybrzmiała jedna anglojęzyczna piosenka ,,All I want for Christmas”. Dwie ostatnie uczestniczki prezentowały nie tylko swój wokalny talent, ale kolędy grały na gitarach. W międzyczasie na akordeonie zagrał też uczeń klasy pierwszej w Skoraszewicach. Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę posłuchać instrumentalistów wykonujących kolędy (a przypominamy, że okres kolędowy kończy się 2 lutego) to serdecznie zapraszamy w najbliższy wtorek na II AUDYCJĘ MUZYCZNĄ ,,Śpiewajmy i grajmy Mu”. O godz. 18:00 zaprezentują się uczniowie z ogniska muzycznego działającego przy GOK, uczący się grać na gitarze,  pianinie i saksofonie. Audycję przygotowali instruktorzy: Ireneusz Chmielarczyk i Agnieszka Waleńska.

                Wszyscy wykonawcy zostali obdarzeni upominkami ufundowanymi przez GOK. Przedszkolaki otrzymały barwne, transparentne parasolki, uczniowie z klas I-III węża Rubika, a najstarsze dziewczyny słuchawki. W najbliższą niedzielę 26 stycznia zapraszamy na KONCERT NOWOROCZNY TRZECH TENORÓW. Udział w koncercie jest bezpłatny – nie ma wejściówek ani biletów. Podczas Koncertu Noworocznego zostaną ogłoszone wyniki gminnego plebiscytu ,,Laur Aktywności Społecznej w Gminie Pępowo”. Zachęcamy ponadto do zapoznania się z programem ferii.

mini DSC 8476

Zaledwie wkroczyliśmy w Nowy Rok a Gminny Ośrodek Kultury wraz z kołem teatralnym przy Szkole Podstawowej w Pępowie wystawił widowisko teatralne. Próby do przedsięwzięcia trwały już od listopada i wymagały zaangażowania wielu osób. 6 stycznia w ,,Jasełkach” wg Kaspra Miaskowskiego udział wzięło 40 uczniów szkoły i 20 osób należących do pępowskiej sekcji teatralnej działającej przy GOK. W Święto Trzech Króli już od kilku lat gmina Pępowo włącza się z całą Polską do uroczystego orszaku. Tym razem jednak, po Mszy świętej o 11.30 zamiast zatrzymać się przy żłobku Orszak przeszedł do Gminnego Ośrodka Kultury, by wziąć udział w niezwykłym przedsięwzięciu. Jasełka zostały objęte honorowym patronatem Starosty Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz Wójta Gminy Pępowo – Grzegorza Matuszaka, którzy także pojawili się na przedstawieniu. Wśród gości swą obecnością zaszczycili występujących także członkowie rady powiatu i gminy, dyrektor szkoły Cyryla Krajka, ksiądz proboszcz Kazimierz Małek, Senator Marian Poślednik,  skarbnik gminy Pępowo, duchowieństwo oraz wielu innych zaproszonych gości. Łącznie pojawiło się ponad 250 osób.

Wokół żłóbka Pana Jezusa w GOK pojawiły się anioły, pastuszkowie, ptaszki, gwardziści, wołek, osiołek i nawet wielbłąd, którego przyprowadzili Trzej Królowie. Całą imprezę prowadzili trzej heroldowie wspaniale recytując teksty Kaspra Miaskowskiego, na którym zostało oparte całe widowisko. Kilka słów o poecie, który urodził się w Smogorzewie (gm. Gostyń), a dziś jest nieco zapomniany. Stawia się jego poezję w jednym rzędzie z Janem Kochanowskim i Szymonem Szymonowicem. Tworzył w latach 1602-1620 na przełomie renesansu i baroku. Ten staropolski poeta nazwany jest przez badaczy literatury poetą religijnym, poetą kultury, poetą sarmackiej sławy i wspólnoty sarmackiej oraz poetą świateł i blasków. Miaskowski został pochowany na cmentarzu w Strzelcach Wielkich. Fragment jego poezji, który został zaprezentowany na pępowskich jasełkach:

Szczęśliwa Matko, przed Tobą padają
murzyńskie głowy oto,
sypiąc przed nogi złoto,
z wonnym kadzidłem sok też mirry dają –
pełne tajemnic dary,
bo w nich Bóg, Król i mary.

Po jasełkach został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą koronę. Do jury zostali powołani: wójt gminy, starosta gostyński, dyrektor szkoły oraz reżyser widowiska. Po konsultacjach udało się wyłonić trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie dla braci bliźniaków. Wszystkie dzieci, które wykonały korony, dostały czekolady ufundowane przez GOK.

GOK Pępowo składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji widowiska: pani reżyser Mirosławie Bigaj, pani Karolinie Sierakowskiej za choreografię, pani Zuzannie Neuhoff-Ley za scenografię, Klaudii Czabajskiej za charakteryzację aktorów, pani Małgorzacie Śląskiej za zdjęcia oraz pracownikom wydziału technicznego UG za pomoc przy wykonaniu dekoracji. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy przygotowali korony na Orszak Trzech Króli.

zyczenia GOK

DSC05020

Zgodnie z tradycją Gminny Ośrodek Kultury po raz kolejny wyszedł z propozycją organizacji warsztatów rękodzieła świątecznego. Tym razem zajęcia rozpoczęły się o godz. 19.30, w piątek 13 grudnia. Dla uczestników Gminny Ośrodek Kultury przygotował bezpłatne materiały, które po wykonaniu pracy jak zawsze można było zabrać ze sobą do domu. W warsztatach uczestniczyło 50 osób od 4 do 70 roku życia z dużą przewagą pań. Tego typu zajęcia łączą pokolenia, pozwalają na miłe i efektywne spędzenie piątkowych wieczorów, ale także doskonale wprowadzają w świąteczny klimat. Z głośników wybrzmiewały świąteczne melodie, natomiast w przerwie pracy uczestnicy mogli poczęstować się piernikami z lokalnej piekarni oraz ciepłym napojem. Warsztaty świątecznego rękodzieła jak zawsze poprowadziła pani Monika Rolnik, która zawsze ochoczo instruuje uczestników i podchodzi do każdego, by doglądnąć efektów pracy i ewentualnie dopomóc. Warsztaty trwały do godziny 21. Tym razem pracy było mniej – nie trzeba było oczekiwać aż farba wyschnie czy lakier wchłonie. Uczestnicy wykonywali aniołka-pajacyka na bombce. Głównym spoiwem utrwalającym był klej termotopliwy i igła z nitką, co w rzeczywistości przyspieszyło prace. Kolejne warsztaty rękodzieła odbędą się najprawdopodobniej wiosną, na które już serdecznie zapraszamy. Prace będą związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

DSC04927

W rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Gminny Ośrodek Kultury zorganizował uczniom klasy VIII prawdziwą lekcję historii. O godz. 12:00 w Klubie na Piętrze mieliśmy przyjemność wysłuchać koncertu pani Małgorzaty Bratek-Gorzeńskiej, mieszkającej na wsi koło Krzyża. Pani Małgorzata jest muzykologiem. W czasach PRL była znaną opozycjonistką. Jest laureatką głównych nagród artystycznych m.in. na Festiwalu Pieśni Prawdziwej i Konkursie Piosenki Aktorskiej. W latach 90 pracowała jako dziennikarka. Po bezpodstawnym oskarżeniu o współpracę z SB wyprowadziła się z Poznania. Do niedawna prowadziła ognisko muzyczne w Trzciance. Wydarzenie w GOK-u było o tyle wyjątkowe, że pani Małgorzata aktualnie koncertuje wyłącznie w gronie znajomych i młodzieży. W 1977 roku, jako dobrze rokująca artystka, usłyszała zakaz publicznych wystąpień. Od tego momentu zaczęły do niej przychodzić telegramy z odwołaniami planowanych koncertów. Na mocy nieformalnego zakazu przestała istnieć w środowisku muzycznym. Wielokrotnie wyrzucano ją też z pracy. W piątkowe południe pępowskiej młodzieży opowiedziała o czasach PRL-u, butelkach z mlekiem, tornistrach i warkoczu umoczonym w kałamarzu. W jej historię uczniowie zasłuchali się z przejęciem, chłonąc każde mówione i śpiewane słowo. Pani Bratek tworzy melodie do wierszy Barańczaka, z którym dobrze się znała – to u niej w domu odbywały się jego wykłady. Także w mieszkaniu na osiedlu Krajowych Rad (obecnie Wichrowe Wzgórze) bywało wiele innych spotkań. Odbywały się tam też wieczory poetyckie m.in. Ryszarda Krynickiego i Lecha Dymarskiego. Ponadto był tam Teatr Ósmego Dnia. Przyjeżdżali działacze opozycyjni i związkowi. Pani Małgorzata początkowo wiersze Barańczaka tylko przepisywała, później spodobały jej się tak bardzo, że zaczęła tworzyć do nich melodie, które mogli usłyszeć uczniowie klas VIII ze szkoły w Pępowie oraz zaproszeni goście. Podczas koncertu wybrzmiały także dwa utwory Romana Kołakowskiego – nieżyjącego już poety i pieśniarza wrocławskiego. Swą lekcję historii pani Małgorzata zakończyła bisem oraz prośbą, aby młodzież posłuchała muzyki wspaniałych artystów z czasu PRL-u, dziś zapomnianych i stłamszonych przez obcobrzmiące hity zza oceanu. Dzięki poezji śpiewanej przedstawionej w tak dosadny i artystyczny sposób przez panią Bratek uczniowie z klasy VIII z pewnością z ciekawością sięgną do twórczości Barańczaka i zapamiętają go na długo.

DSC04873

Kiermasze świątecznego rękodzieła na stałe wpisały się w kalendarz imprez Gminnego Ośrodka Kultury. Zainicjowane przez pępowskie stowarzyszenie Ziołowieś coraz częściej są także organizowane w ościennych miejscowościach. Stąd też 7 grudnia mogliśmy uczestniczyć w jarmarku w Kobylinie, a w najbliższy piątek 13 grudnia kiermasz odbędzie się w Pogorzeli. W Pępowie w niedzielę 8 grudnia wystawiało się ponad 40 rękodzielników. Imprezę o godzinie 9:00 otworzył wójt gminy Grzegorz Matuszak, gratulując wszystkim utalentowanym manualnie sprzedawcom oraz życząc wszystkim spokojnych Świąt  Bożego Narodzenia.

Wielu mieszkańców na kiermasz przyciągnęła postać Mikołaja i jego pomocnika, którzy przed GOK-iem rozdawali cukierki. Nie sposób było ominąć czy przejść obojętnie wobec tak barwnych postaci. W świątecznym klimacie, przy sączących się klasycznych utworach ,,Last Christmas”, ,,All I want for Xmas”, ,,White Christmas” i wielu innych można było zrobić zakupy pod choinkę. Oprócz maskotek rękodzielnicy wystawiali kosmetyki, miody i sery, prace z drewna, filcu i innych materiałów, kartki i plecionki, szkatułki, biżuterie, stroiki, wieńce i ozdoby choinkowe.

Wszystkie osoby lubiące prace manualne zapraszamy na kolejne warsztaty rękodzieła już w najbliższy piątek 13 grudnia o godz. 19:30. Są jeszcze wolne miejsca. Wystarczy zabrać ze sobą nożyczki, igłę z nitką oraz klej i pistolet termotopliwy, oczywiście jeśli ktoś tym dysponuje. Wszystkie materiały zostaną wydane do pracy przed zajęciami.

Kiermasz świątecznego rękodzieła trwał do godz. 15:00. Po nim wiele osób przemieściło się na halę sportową, gdzie odbywały się II Pępowskie Mikołajki dla Tomka i Patrycji organizowane przez Urząd Gminy, Szkoły w Pępowie i Skoraszewicach oraz GOK. Z tego miejsca składamy podziękowania rękodzielnikom, którzy w odpowiedzi na propozycję Wójta Gminy podarowali mnóstwo swych prac na festyn charytatywny do konkursów z nagrodami. Impreza zakończyła się o 17:00 na pępowskich plantach, gdzie odpalono choinkę dla Patrycji i Tomka i zaśpiewano świąteczne utwory. To piękne i ważne świadectwo dla najmłodszych, że pomocą można się dzielić, a przychodzi to łatwiej i hojniej w świątecznym czasie, gdy przemieniają się nasze serca. Bo dobro to wartość, która się mnoży, gdy się ją dzieli.

DSC04817

Z okazji mikołajek 6 grudnia GOK Pępowo zorganizował dla wszystkich dzieci teatrzyk o tematyce Bożego Narodzenia. Na scenie wystąpili profesjonalni aktorzy z Pracowni za Piecem, czyli pracowni działań i prac artystycznych. Oprócz aktorów dzieci mogły zobaczyć prawdziwe pacynki – postaci renifera, wnuczki czy ogromną sylwetkę dziadka. Wesoły elf zaktywizował najmłodszych uczestników widowiska poprzez wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolędy. Widowisko trwało czterdzieści pięć minut, a płynął z niego piękny morał. Elf uświadomił dzieciom, że nie trzeba mieć brody,  by być Świętym Mikołajem. Wystarczy pomóc rodzicom w świątecznych porządkach oraz odwiedzić kogoś starszego, kto być może za nami tęskni i nie ma sił na przystrojenie domu na Boże Narodzenie. Tuż po spektaklu każdy młody uczestnik otrzymał słodki upominek ufundowany przez GOK. W spektaklu udział wzięło ponad stu siedemdziesięciu oglądających, z czego około sto pięćdziesiąt osób to dzieci.

Przypominamy, że II Pępowskie Mikołajki odbędą się na hali sportowej w najbliższą niedzielę w godz. 14:00 – 17:00. Będzie moc atrakcji: zamki dmuchane, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, występy artystyczne, gry i zabawy z animatorami oraz warsztaty edukacyjne. Starsi będą mogli skosztować słodkości oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Dochód uzyskany z darowizn zostanie przeznaczony na rehabilitację Tomka i Patrycji – uczniów szkół w Pępowie i Skoraszewicach. Zachęcamy do wspólnej zabawy – i Ty możesz zostać Świętym Mikołajem, włączając się w wielkie dzieło pomocy.

DSC04739

Wczoraj rozpoczął się adwent. Jeszcze zanim kroczyliśmy w okres oczekiwania przyjścia Nowonarodzonego 30 listopada zorganizowaliśmy ostatni w tym roku koncert – retro andrzejki z Czarno-Czarnymi. Nie była to, jak zwykle, biesiada w śląskim klimacie, ale muzyka w zupełnie nowej odsłonie. Cieszy nas fakt, że wśród publiczności pojawiło się prawie 250 osób, w tym wielu młodych, którzy wychowali się na piosenkach ,,Trąbo twist” czy ,,Nogi”.

Czarno-Czarni to świadomy  powrót do brzmień lat 60 tych przyprawionych surową energią spod znaku vintage. Absurdalne i dowcipne teksty Jarka Janiszewskiego ilustrowane klimatycznymi dźwiękami, tworzą niepowtarzalną aurę złotych czasów muzyki rockowej. Grupę tworzą muzycy od lat występujący w zespołach Big Cyc i Bielizna. Ich muzykę można śmiało nazwać szalonym big-beatem XXI wieku.

Od 1997 roku zespół działa w tym samym składzie i w ubiegłą sobotę zagrali na pępowskie scenie: Jarosław "Doktor" Janiszewski - wokal, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak - bas, Roman "Piękny Roman" Lechowicz - gitara, Jarosław "Dżery" Lis - perkusja, Piotr "Gadak" Sztajdel - klawisze.

Koncert niezwykle naenergetyzowany szalonymi dźwiękami nie pozwolił publiczności usiedzieć w miejscu. Nóżka chodziła niejednemu słuchaczowi przy piosenkach: ,,Nie oddam kota”, ,,Śpiąca Jola” czy ,,Nie choruj” – ścieżce dźwiękowej serialu ,,Daleko od noszy”. Przyszedł także czas na piosenki coverowe, odegrane w klimacie swingu: ,, Kasztany”, ,,Augustowskie noce”, czy ,,Gdy mi ciebie zabraknie”. Publiczność świetnie bawiła się przy utworach z morałem: ,,Pszczoła”, ,,Wesoły demon” czy ,,Znikający pas”. Czarno-Czarni wykonali także hity ze swojej ostatniej płyty ,,Francuska miłość” (2017): ,,Ja kocham jesień”, ,,Wypiję Twoją krew”, ,,Potwór Spaghetti pokochał Yeti”. Świetnie połączony absurdy humor zespołu z muzyką na żywo sprawdził się w Pępowie do tego stopnia, że po dwugodzinnym koncercie audytorium poprosiło o dwukrotny bis. Wówczas wybrzmiały największe hity zespołu: ,,Jedzą rybę”, ,,Koralgol”, ,,Alice” i ,,Wydłubany miś”.

Podziękowania kierujemy dla studia dźwiękowego PK sounds Piotr Kubiak i Damian Zigler za świetną oprawę dźwiękowo- oświetleniową. Informujemy, że najbliższy koncert odbędzie się po nowym roku. Na Koncert Noworoczny Trzech Tenorów zapraszamy 26 stycznia, 15 lutego będzie Koncert z okazji walentynek, a 7 marca w podobnym klimacie brzmień z lat ’60, ’70 i ’80 już dziś zapraszamy na koncert z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn.

DSC04633

Polacy lubią świętować. Stąd coraz częściej spotykamy się z obchodami uroczystości, o których jeszcze pół wieku temu nikt nie mógł pomyśleć. Wspaniałym momentem jest Dzień Seniora, który już od kilku lat w Gminnym Ośrodku Kultury organizuje pani sołtys Maria Grzesiak i pępowska rada sołecka. Jak wspomniał pan wójt, także uczestniczący w uroczystościach, trudno wskazać jeden konkretny dzień tego święta, gdyż w kalendarzu występuje w kilku wariantach pod różnymi datami i nazwami. U nas w tym roku został zorganizowany 24 listopada. Do wspólnego świętowania zaproszono 150 seniorów z Pępowa.  O godzinie 15 wydano smaczny obiad. Czas uczestnikom umilili uczniowie ogniska muzycznego z Gminnego Ośrodka Kultury oraz drużyna cheerleaders. Dla seniorów wystąpili: duet wokalny Natalia Jankowska i Amelia Furmaniak, na gitarze Ola Gierlik w piosence ,,Gdybym miał gitarę”, Wiktoria Olejniczak także na gitarze w piosence ,,Meluzyna”, zespół cheerleaders działający przy GOK-u oraz Stanisław Stefaniak na saksofonie z utworem ,,Can’t help falling in love”, który bisował trzykrotnie! Wielu z występujących wśród publiczności mieli swoich dziadków, babcie czy członków rodziny. Pani sołtys po występie hojnie wynagrodziła artystów. Po tym nastąpił czas na rozmowy i integrację przy kawie i wybornym cieście.

Gminny Ośrodek Kultury także dołącza się do ciepłych życzeń, które pani sołtys oraz pan wójt przekazali najstarszym mieszkańcom Pępowa. O seniorach warto pamiętać nie tylko od święta. Niektóre z tych starszych osób potrzebują fizycznej pomocy w codziennych sprawach, inne aktywizacji, a jeszcze inne po prostu towarzystwa. Może dziś jest dobra okazja, by spotkać się lub choć zadzwonić z miłym słowem do kogoś starszego?