konkurs fotograficzny

Wyniki konkursu fotograficznego ,,Pępowo w obiektywie":
1 miejsce - pan Dariusz Śląski
2 miejsce - Amelia Wajn
3 miejsce - Mikołaj Wojtkowiak.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zainteresowanie konkursem!
Przed udziałem należało zaznajomić się z regulaminem dostępnym poniżej.

REGULAMIN KONKURSU

konkurs fotograficzny

galeria 19 20170504 1794437451

 

     3 maja to święto patriotyczno-kościelne. W naszej gminie obchody rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 11:30, którą odprawił ksiądz Kazimierz Małek. W kazaniu nawiązywał do naszych przodków, którzy zapewne z opóźnieniem otrzymali list informujący o ślubach lwowskich w czasie potopu szwedzkiego, złożonych przez króla Jana III Kazimierza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w 1656 roku. Na mszy zaśpiewał także chór ,,Continuo” chwaląc Maryję Królową Polski i prosząc o pokój dla Ojczyzny w pieśniach takich jak: ,,Wszystkie Trony Niebieskie”, ,,Bogurodzica”, ,,Gdy klęczę przed Tobą”, ,,O polski kraju święty”. Po wyjściu z kościoła delegacje złożyły pod pomnikiem pamięci wieńce, znicze i kwiaty. Tutaj odśpiewano też cztery zwrotki hymnu państwowego i dwie ,,Roty”. Następnie ksiądz proboszcz pomodlił się w intencji zgody i pokoju w naszej Ojczyźnie, a także za dusze poległych powstańców. Po uroczystej manifestacji nastąpiło przejście na skwer przy fontannach. W tym miejscu inaugurację otwarcia wystawy dokonał chór szkolny pod kierownictwem pana Leszka Żelaznego, odśpiewując cztery zwrotki ,,Witaj majowa jutrzenko”. W tym czasie szkolne koło teatralne przygotowane przez panią Mirosławę Bigaj zaprezentowało muzyczną inscenizację. O zabranie głosu został poproszony wójt gminy, Stanisław Krysicki, który na początku złożył mieszkańcom serdeczne życzenia z okazji święta Konstytucji Trzeciego Maja, by następnie wprowadzić zgromadzonych do nowo otwartej wystawy na skwerze ,,Tradycje szkolnictwa w gminie Pępowo”. Pomysłodawcą wystawy był sam wójt gminy, który przed laty także sprawował kierownicze i dyrektorskie funkcje w naszych szkołach. Oprócz umieszczonych na skwerze fotografii z opisami pojawiła się też broszura napisana przez panią Stefanię Kubas i opatrzoną słowem wstępu pani Mirosławy Bigaj, zawierająca wspomnienia o byłych dyrektorach i kierownikach szkół funkcjonujących na terenie naszej gminy. Nie mogło zatem tego dnia zabraknąć przemówienia autorki książeczki, która z życzliwością wspominała leżących już na cmentarzach nauczycieli. Podkreślała także, jak ważna jest rola pedagogów w życiu każdego człowieka. Na pępowskich plantach dokonano też podziękowania dla autorki broszury. Zostały złożone wyrazy wdzięczności oraz bukiety kwiatów na ręce pani Kubasowej przez wójta gminy jak i obecną dyrekcję szkoły. Wszyscy zebrani na placu oglądający wystawę otrzymali darmowe książeczki do domu, by móc zapoznać się z historiami dziś już niefunkcjonujących szkół i ich dyrektorami.
     3 maja mieszkańcy Pępowa świętowali także na sportowo. O 13:00 na boisku ,,Orlik” rozpoczęto rozgrywki Pępowskiego Turnieju Wsi. O godzinie 16:00 spod Gminnego Ośrodka Kultury wyruszył także wiosenny pochód z kijkami nordic walking. Trasa prowadziła do Gębic i z powrotem, 8 kilometrów. Niestety niezbyt sprzyjająca pogoda nie zachęciła zbyt wielu mieszkańców do spacerowania. Wszyscy uczestnicy, którzy po kijomarszu dotarli pod GOK otrzymali pyszne lody gałkowe.

 

galeria 24 20170501 1768419147

Zgodnie z pępowską tradycją 1 maja spod GOK-u wyruszyła wycieczka rowerowa. Choć pogoda była niesprzyjająca: zachodzące za chmurami słońce i silny wiatr, absolutnie nie zniechęciła miłośników ,,wypadów za miasto”. O godzinie 14:00 spod GOK-u wyruszyło około sześćdziesięciu osób. Większość z nich stanowili mieszkańcy samego Pępowa, ale byli też przedstawiciele z Gębic, Krzyżanek, Krzekotowic czy Pasierb. Grupa składała się z uczestników w różnym wieku: najmłodszy rowerzysta miał 10 lat, najstarszy 87. Trasa obejmowała 30 km z kilkoma postojami, między innymi w Smolicach. Niektóre z nich były konieczne, gdyż po drodze kilka rowerów uległo uszkodzeniu. Między innymi z tego też powodu grupa rozdzieliła się: kilku uczestników wycieczki zostało w Rogożewie, pozostali pojechali dalej. Punktem docelowym był zalew w Jutrosinie. Uczestnicy objechali zbiornik dookoła, zatrzymując się na chwilę pod wiatrakiem, podziwiając pływające łabędzie i śmigające żaglówki. Z powodu wiatru po drodze gubiły się czapki, rękawiczki i flagi przyczepione do rowerów, ale nie przeszkodziło to rowerzystom, by czuć frajdę z przebytych kilometrów. Na zakończenie o godzinie 17:30 wszyscy uczestnicy pojechali na pępowską Cegielnię, gdzie już czekały na nich kiełbaski z grilla przygotowywane przez Klaudię Berger i Arka Małeckiego. GOK kieruje ku nim słowa podzięki za kompetentną obsługę i świetną organizację grilla.

Nieocenioną pomocą wykazali się też pępowscy strażacy, którzy nie tylko zagwarantowali ochronę wszystkim rowerzystom, ale poza tym eskortowali peleton i transportowali nienadające się do jazdy rowery, które zawiodły na trasie. Bardzo serdecznie im dziękujemy i cieszymy się, że wciąż chętnie i charytatywnie podejmują się zabezpieczania imprez organizowanych przez GOK (i nie tylko).

Majówka rowerowa nie jest ostatnim wydarzeniem wpisanym w kalendarz długiego pępowskiego weekendu. 3 maja zaplanowany jest marsz z kijkami do Gębic. Zapraszamy przede wszystkim uczestników dzisiejszej wycieczki na godzinę 16:00 oraz pozostałych chętnych, nawet tych, którzy na co dzień nie uprawiają nordic walking i takich kijków nie posiadają.

DSC01894

29 kwietnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury został zorganizowany koncert, który w doskonały sposób inaugurował długi weekend majowy. Impreza została zaaranżowana w ramach ,,Wieczorów z muzyką” zakładających słuchowiska przynajmniej raz na kwartał. Tym razem wydarzenie rozpoczęto godzinę później, o 20:00, by stworzyć właściwy klimat wzrokowy i muzyczny. Standardowo, mieszkańcy gminy Pępowa i okolic zaczęli zajmować miejsca już godzinę przed występem. W koncercie uczestniczyło około dwieście osiemdziesiąt osób, choć był to trudny okres wyjazdów na weekendy majowe, wesel i innych uroczystości rodzinnych. Zabawa rozpoczęła się punktualnie krótkim wprowadzeniem Dyrektora GOK, Leszka Żelaznego. Na scenie w przepięknych wiosennych strojach pojawiło się małżeństwo ze Śląska: Brygida i Robert Łukowscy. Wraz z nimi dla pępowskiej widowni zagrali Grzegorz Widera – instr. Klawiszowe wiszące, Tomasz Sas – organy. Publiczność mogła usłyszeć hity takie jak: ,,Mario Magdaleno”, ,,W naszych sercach”, ,,Życzenia dla Ciebie”, „Tylko Ty”, ,,Aleksandra”, ,,Autor swoich marzeń”, ,,Nieznajoma”, ,,Moc urodzinowych życzeń”, ,,Gdzie mam szukać”, ,,Będę Twoja” a także ,,W małej kawiarni”, na który to oczekiwano ze zniecierpliwieniem. Nie była to jednak jedyna atrakcja. Dla pępowskiej publiczności wystąpił także Andrzej Miś – gwiazdor śląskiego eteru, artysta estradowy, wicman i didżej. Żarty w jego wykonaniu, szczególnie te ,,godane po ślunsku” rozbawiły publiczność do łez. Po koncercie można było nabyć płytę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami. Gminny Ośrodek Kultury składa podziękowania panom strażakom: Leszkowi Wajnowi i Piotrowi Małeckiemu za służbę porządkową podczas trwania koncertu.

          Wydarzenie świetnie wpisało się w kalendarz majowych imprez. Już dziś zapraszamy -1 maja o godz. 14:00 na wycieczkę rowerową nad zalew do Jutrosina, po której zorganizujemy pierwszego w tym roku grilla na Cegielni. - 3 maja na Mszę świętą w intencji Ojczyzny wraz z manifestacją pod pomnikiem i otwarciem wystawy na skwerze przy fontannach. O godzinie 13:00 rozpocznie się Piłkarski Turniej Wsi na boisku Orlik, natomiast o 16:00 wyruszymy z kijkami spod GOK-u, podejmując się po raz kolejny pępowskiego nordic walking. Zapraszamy do współudziału !

 

galeria 10 20170420 1818965449

 

Dziś, 21 kwietnia o godz. 17:00, nastąpiło uroczyste otwarcie odrestaurowanej siłowni po prawie trzech miesiącach remontu. Na uroczystość przybył wójt gminy, Stanisław Krysicki, pomysłodawca i zleceniodawca modernizacji, przewodniczący rady gminy, Zenon Rogala, oraz przewodniczący komisji do spraw budżetu, Józef Śląski. Po krótkim przemówieniu, w którym dyrektor GOK – Leszek Żelazny – podsumował prowadzone prace i podziękował zaangażowanym osobom, nastąpiła prezentacja nowo zakupionego sprzętu. Profesjonalne urządzenia zakupione zostały za około 50 tysięcy złotych od producenta MARBO. Najbardziej atrakcyjnym z niego jest m. in. brama z regulacją wysokości drążka – jedna maszyna, na której istnieje wiele możliwości ćwiczeń. Jest to narzędzie treningowe, które stanowi fundament każdej siłowni oraz w znacznej mierze decyduje o standardzie, efektywności i komforcie ćwiczeń. Zapewnia bezpieczny trening w pełnym zakresie ruchów na każdym poziomie zaawansowania. Oprócz bramy zakupiony został także profesjonalny zestaw hantli, regulowane ławeczki treningowe do ćwiczeń, fachowy wyciąg na mięśnie pleców oraz tak zwany ,,modlitewnik”, a także maszyna na mięśnie nóg, zarówno czworogłowe i dwugłowe. Chlubą siłowni od dziś są nowe sprzęty aerobowe, których dotychczas brakowało lub były uszkodzone: bieżnia, orbitrek, rowerek spinningowy oraz wioślarz od producenta Concept2 z monitorem LCD opcjonalnie odbierającym pomiar tętna a także posiadający interakcyjny mechanizm oporowy z wykorzystaniem turbiny powietrznej. W związku z inwestycją w nowoczesny sprzęt Gminny Ośrodek Kultury wprowadzi opłaty za korzystanie z bogato wyposażonej siłowni. Jednorazowy bilet wstępu będzie wynosił 10 złotych, natomiast karnet miesięczny to 50 złotych. Dla młodzieży do lat 18 karnety miesięczne obejmujące ćwiczenia wyłącznie z instruktorem będą kosztowały 15 złotych, jednorazowy bilet – 3 złote. Zarówno bilety jak i imienne karnety będzie można nabywać w Gminnym Ośrodku Kultury już od poniedziałku. Zebrane w ten sposób środki umożliwią opłacenie instruktora, serwisowanie sprzętu oraz – w przyszłości – zakup kolejnych urządzeń. Siłownia na razie będzie czynna tak jak dotychczas: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.

Warto sprostować wątpliwości dotyczące długiego oczekiwania na powtórne otworzenie zmodernizowanej siłowni. Gdy pod koniec stycznia na drzwiach GOK-u zawisła kartka z informacją, że siłownia jest nieczynna, nawet pracownicy jeszcze nie potrafili odpowiedzieć na dociekliwe pytania, ile czasu trzeba poświęcić na renowację pomieszczeń. Całość prac remontowych wyniosła 60 tysięcy złotych. Prace przebiegały w kilku etapach. Po podjęciu wielu decyzji, głównie tych związanych z dyspozycją budżetu, z siłowni zostały wyniesione dotychczas używane urządzenia treningowe. Część z nich udało się zrewaloryzować, natomiast te nienadające się do użytku zostały sprzedane. Następnie została wezwana firma budowlana pana Bzdęgi, która przez tydzień wykonała prace remontowe takie jak: powiększenie pomieszczenia, wykucie większego przejścia i połączenie go z przedsionkiem, przesunięcie drzwi wejściowych, a także pozbycie się betonowych wypustek. Kolejnym etapem było cyklinowanie podłogi, które także pochłonęło firmie z Gostynia ponad tydzień, gdyż lakier musiał dobrze wyschnąć. Po wyborze i zakupie farb ekipa stałych bywalców na siłowni, która zdeklarowała się bezinteresownie ją pomalować, zabrała się do pracy. Koordynatorami i czołowymi pracownikami na tym etapie byli panowie: Waldek Małecki i Kornel Pazoła, którzy wraz z niewielką grupą chłopaków każdego dnia wieczorami szpachlowali ściany, by następnie je pomalować. Gdy pomieszczenia były już gotowe nastąpił okres wyczekiwania na dużo wcześniej zamówiony sprzęt wysokiej klasy.

            Gminny Ośrodek Kultury składa serdeczne podziękowania wójtowi i radzie gminy za przekazanie środków, dzięki którym mogliśmy odrestaurować stare pomieszczenia i zużyty sprzęt, a zakupić nowy i porządny. Dziękujemy także chłopakom, którzy bezinteresownie prawie każdego dnia przychodzili, by doprowadzić siłownię do takiego stanu, jak wygląda dziś: Kornelowi Pazole, Waldkowi Małeckiemu, Szymonowi Wojciechowskiemu, Tomkowi Nowackiemu, Krzysiowi Zmysłowskiemu, Arkowi Małeckiemu, Tomkowi Piaskowskiemu oraz wszystkim tym, którzy pomagali przy sprzątaniu, szczególnie młodzieży korzystającej ze starej siłowni. Dziękujemy firmie DEBON za sfinansowanie podkładów gumowych na parkiet oraz firmie MAŁECKI za przycięcie luster.

PKF BJ

Już w najbliższy piątek, 21 kwietnia, zapraszamy na projekcję filmu!
Wstęp wolny - emocje niezapomniane!
Zabierz ze sobą znajomych i zajrzyj o 19:00 do ,,Klubu na piętrze".
GOK zaprasza!

zyczenia

koncertlukowscynew100

Lubisz biesiadę śląską?
Nie może Cię zabraknąć na tej imprezie!
Specjalnie dla mieszkańców Pępowa
29 kwietnia w sali GOK zagrają
BRYGIDA I ROBERT ŁUKOWSCY!

Imprezę poprowadzi gość znany z Radia Silesia:
ANDRZEJ MIŚ !

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w GOK-u.

Zapraszamy !

DSC01525

W sobotę 22 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury po raz drugi odbyło się bezpłatne seminarium poświęcone samoobronie dzieci jak i pań pod medialnym patronatem ,,Życia Gostynia”. W kursie uczestniczyły osoby, które wzięły udział w poprzedniej edycji, ale dołączyły także nowe. Seminarium zostało przeprowadzone przez przedstawicieli KS Tiger Wielkopolska: Krzysztofa Bednarza, Radosława Cichowlasa i Marysię Kobus oraz w części drugiej także Krzysztofa Żurczaka. O godzinie 16:00 rozpoczęło się szkolenie dla najmłodszych. Seminarium trwało półtorej godziny, pod okiem rodziców zainteresowanych postępami swoich pociech. Praca z dziećmi wymaga większego zaangażowania, skupienia, należy także wypracować u nich dyscyplinę, by wzbudzić zainteresowanie i przykuć uwagę. Stąd też główna część zajęć została poświęcona nauce blokowania niespodziewanych ciosów: tych nad głową oraz na wysokości brzucha. Ostatnie pół godziny ćwiczeń zostało przeznaczone na przypominanie chwytów, także tych z blokami, z poprzedniej edycji oraz nauczaniu ich te dzieci, które uczestniczyły pierwszy raz w szkoleniu.

Kurs samoobrony dla pań pod hasłem ,,Bezpieczna kobieta” rozpoczął się o godzinie 18:00. Choć na listę uczestnictwa do soboty zapisało się dwadzieścia pań, pojawiło się zdecydowanie więcej, około trzydziestu. Prowadzący ćwiczenia podzielił kursantki na dwie grupy: te, które brały udział w pierwszej edycji i te, które ostatnio się już czegoś nauczyły. Szkolenie przebiegało schematycznie: prowadzący prezentowali formy obrony na sobie nawzajem, następnie przećwiczenie ich na paniach, które pierwszy raz wzięły udział w szkoleniu, a dalej trening w parach. W związku z różnorodnością chwytów i ilością uczestniczek seminarium trwało do godziny 20:30. Instruktor jednak wielokrotnie podkreślał, że w tej edycji szkolenia zależy mu na tym, by metodycznie ustawić i opracować plan działania w niebezpiecznych sytuacjach; aby chwyty, których panie się nauczą, mogły się przydać, aby paraliżujący strach nie zamknął im w przyszłości w chwilach ryzyka pola działań. Zostały powtórzone z poprzedniego seminarium podstawowe formy obronne skupiające się na punktach tzw. witalnych. Są to miejsca wrażliwe znajdujące się głównie na twarzy, ale też poza nią. Mowa także była o trzech progach bólu, który jest indywidualny i zależy od wrażliwości danej osoby. Przećwiczone zatem zostały formy obrony dla dziewięciu elementów na twarzy, między innymi tzw. ,,uśmiech jokera”, ,,wąsik Hitlera” i aż trzy patenty na uszy. Instruktorzy wskazali także tkanki miękkie, delikatniejsze, których zaatakowanie powoduje natychmiastową konsternację. Forma obrony polega na trzech zasadach: zmiękczeniu napastnika, rozerwaniu jego uścisku-pułapki i odepchnięciu. W drugiej części szkolenia panie przećwiczyły zachowania w sytuacjach realnych, także tych z ,,gadżetami” (próba wyrwania telefonu czy torebki). Na koniec kursu uczestniczki w ramach ciekawostki zostały nauczone chwytu duszącego, tak zwanego ,,podwójnego Nelsona”, który mogły przetrenować na fantomie zmieniającym grymas twarzy.

Wyćwiczone na kursie chwyty mają stać się intuicyjnymi patentami, gdy nadejdzie potrzeba obrony, dlatego prezentowane przez instruktorów techniki były niezłożone. Uczestnicy po zakończonych kursach otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w seminarium i zdobytą na nich wiedzę. Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje reprezentantom KS Tiger Wielkopolska za nieodpłatne przeprowadzenie kursu samoobrony. Tym samym informujemy, że TRZECIA EDYCJA odbędzie się najpóźniej do końca sierpnia.