galeria 30 20171016 1326271700
            Piątek 13 wcale nie był pechowym dniem dla mieszkańców gminy Pępowo. Do naszej miejscowości przybył Marek Piekarczyk, który został zaproszony przez Gminny Ośrodek Kultury w celu akustycznego wystąpienia. Pierwsi fani napływali do GOK-u już godzinę przed koncertem. Niektórzy przywieźli ze sobą oryginalne płyty TSA, licząc, że gwiazda piątkowego wieczoru się na nich podpisze. Jako pierwszy na koncert zjawił się miłośnik Piekarczyka, który będąc przejazdem w naszej  gminie natknął się na plakat z informacją o koncercie i postanowił wziąć w nim udział. Gwóźdź programu przybył nieco spóźniony, gdyż zatrzymał ich po drodze potężny korek we Wrocławiu. Napływający fani ze względu na trwającą próbę musieli odczekać, by zająć najlepsze miejsca pod sceną. Zostało to wynagrodzone pod koniec koncertu, gdy wokalista zszedł do publiczności wymieniając uścisk dłoni ze słuchaczami zasiadającymi w pierwszych rzędach. Piekarczyk pojawił się na scenie po godzinie 19:00 z wyrazem zaskoczenia, że w Pępowie ,,pępku Europy” – jak to ujął – jest tylu jego fanów. Żartobliwie uznał, że jest ich aż za dużo. Swoją drogą, na widowni zasiadało 280 osób: miłośników Piekarczyka, TSA, muzyki rockowej czy muzycznego programu rozrywkowego ,,The Voice of Poland”.

            Marek Piekarczyk śpiewa od 1969 r. Karierę zaczynał w zespołach: Biała 21. i Sektor A. Do grupy TSA dołączył na początku lat 80. i został jej wokalistą. Zespół zdobywał coraz większy rozgłos. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespołem TSA Marek Piekarczyk wystąpił na około 1000 koncertach w Polsce. 26 stycznia 2017 roku piątkowy gość został nagrodzony honorowym tytułem Ambasadora Gniezna – miasta, w którym mieszkał przez większość swojego dzieciństwa. W latach 2013-2014 roku zasiadał w jury programu ,,The Voice of Poland" emitowanego na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Podczas koncertu Lata ZET i Dwójki 25 sierpnia 2013 roku w Uniejowie wykonał utwór „Czy pamiętasz”, a także wystąpił w trio wraz z Edytą Górniak oraz Marią Sadowską podczas prezentacji piosenki „Tysiące głosów”, napisanej przez Marka Kościkiewicza na potrzeby promocji III edycji programu The Voice of Poland. Od 2016 roku współprowadzi w rozgłośni radiowej RMF FM audycję "Buntownik z wyboru". W marcu 2007 ukazała się płyta Yugopolis, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka oraz z tekstami jego autorstwa: Gdzie jest nasza miłość?   i Czy pamiętasz?. Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży. W 2000 roku przyłączył się do projektu „Dom Muzyki” wspierającego budowę Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych.

            Marek Piekarczyk to jeden z najbardziej charakterystycznych głosów w polskim rocku, legenda gatunku. Wieczny hipis, który jest przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. W Gminnym Ośrodku Kultury wystąpił akustycznie z przyjaciółmi: Tadeuszem Apryjasem na gitarze i Jackiem Borowieckim. Na pępowskiej scenie wybrzmiały utwory: ,,Czy pamiętasz…”, ,,Testament”, ,,Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, ,,Rady podrywacza”, ,,Wracajcie chłopcy na wieś” czy ,,Hymn Zw. Bojowników o Wrogość i Demokrację", który powstawał aż pięć lat. Piekarczyk urozmaicał koncert przeplatając go mnogimi anegdotkami ze swojego życia, żartował z publicznością i odpowiadał na sugestie czy zapytania fanów krzyczących z miejsc na publice. Pan Marek utrzymywał ciepły i serdeczny kontakt z fanami. Opowiadał o swoim życiu hipisa w czasach komuny, o życiu w Nowym Jorku (gdzie wydał za mąż swoją pierwszą żonę), a nawet o niewygodnych fotelach w programie The voice of Poland. Wyśmiewał swoją stawkę emerytalną (7,77 zł) a także warszawianki, które nie potrafią gwizdać ze względu na botoks w ustach. Piekarczyk mówił, że żona zachęca go, by wstawił sobie ząb, by nie spędzał sylwestra bez dwójki. Wspominał wielu wielkich artystów: Krzysztofa Klenczona, Czesława Miłosza, Zbigniewa Hołdysa, a nawet wykazywał antypatię wobec Agnieszki Chylińskiej. Dzielił się wieloma intymnymi i osobistymi historyjkami. Pochwalił się także, że zanim wyjechał na koncert do Pępowa pierwszy raz w życiu kisił kapustę u siebie w domu, w Bochni. Koncert trwał dwie godziny. Usłyszeć można było ciekawe kompozycje, niektóre łączące rocka z stylem góralskim czy country. Piosenką finałową była ,,Na przekór”, którą Piekarczyk zaśpiewał bez mikrofonu. Nie obyło się także bez bisów! Po koncercie artysta został poproszony o autografy, które składał na zdjęciach, autobiograficznych książkach i płytach zespołu TSA. Jak podkreślił na koncercie: gdy gra w składzie Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki – nigdy nie wykonuje utworów swojego drugiego zespołu. Po koncercie w ,,Klubie na piętrze” odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Piekarczykiem i najbardziej zagorzałymi fanami.

            Gminny Ośrodek Kultury śle serdecznie podziękowanie dla piątkowego gościa, za to, że zechciał przyjąć zaproszenie i przybyć na koncert do Pępowa. Dziękujemy sponsorowi, Pawłowi Maciejewskiemu, który ugościł muzyków w ,,Gościńcu Pępowo”. Dziękujemy strażakom: Szymonowi Szałacie i Mikołajowi Nadolnemu oraz bokserom: Krzysztofowi Zmysłowskiemu i Tomkowi Nowackiemu za czuwanie nad bezpieczeństwem. Dziękujemy pani Bożenie Kaczmarek i Monice Hauzie za dystrybucję i sprzedaż biletów oraz tym, którzy pomogli w ich rozprowadzaniu. Dziękujemy przybyłym fanom spoza gminy, z okolic Rawicza, Gostynia i Krotoszyna za ciepłe przyjęcie Piekarczyka i udział w koncercie. Niewykluczone, że piątkowy gość przybędzie do Pępowa kolejny raz, gdyż sam podkreślił, że byłoby dla niego dużą radością zagrać u nas choćby w przyszłym roku.

galeria 77 20170911 2019642158
10 września, zgodnie z zapowiedzią, odbyła się ostatnia rowerówka zorganizowana w tym roku przez GOK. Od rana pogoda nie rozpieszczała: było mżysto i zimno. Mimo tego na zbiórce o 14:30 pojawiło się 40 osób. Jak zawsze wyruszył z nami wóz strażacki, zabezpieczający podróżujących. Ostatni wyjazd został zaplanowany z dłuższym przystankiem w Domachowie, gdzie odbywał się VII Festiwal Tradycji i Folkloru. Na miejscu byliśmy po godzinie 16:00. Przejechaliśmy przez Dąbie, siedlecki las i Rębowo, gdzie zatrzymaliśmy się na krótszy postój. Po zaparkowaniu rowerów każdy uczestnik wyjazdu otrzymał talon od pracowników GOK-u, będący do zrealizowania na stoisku państwa Kaczmarków, a upoważniający do otrzymania ciepłego posiłku (kiełbaska, bigos) i butelki wody. Na domachowskim Festiwalu spędziliśmy półtorej godziny, oglądając występujące na scenie zespoły. Poza tym zwiedziliśmy stoiska rękodzielnicze, które przyciągały oko barwnymi rzeczami i gastronomiczne, zachęcające przez smakowite zapachy. Na niektórych z nich serwowano bezpłatne przystawki lub zachęcano do skosztowania lokalnych likierów. Mieliśmy możliwość posłuchania koncertu kapeli słowackich Gajdoszy, mogliśmy zakupić promocyjną płytę „Wesele Biskupiańskie”, a poza tym obejrzeć wystawę „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu” - Europejskiej Dni Dziedzictwa w Wielkopolsce. O 17:30 zebraliśmy się ponownie, by wyruszyć do Pępowa. Tym razem jechaliśmy przez Ludwinowo i Kościuszkowo, po drodze rozstając się z mieszkańcami tych miejscowości.

            Cieszymy się niezmiernie, że mimo różnej aury mieszkańcy Pępowa i okolic tak chętnie i licznie uczestniczyli w naszych rowerówkach. Dziękujemy tym, którzy znajdowali czas, siły i chęci na wyjazdy, a przede wszystkim tym uczestnikom, którzy wzięli udział we wszystkich sześciu rajdach! Pokonaliśmy około 170 km we wszystkich wyjazdach. Dziękujemy panu Janowi Szpakowi, który zawsze chętnie prowadził grupę, jadąc na czele peletonu. Dziękujemy niezastąpionej pępowskiej Straży Pożarnej, dzięki której za każdym razem dojeżdżaliśmy bezkolizyjnie do celu. Niestety warunki pogodowe nie sprzyjają już rowerowym wojażom, dlatego w ramach zdrowego spędzania czasu GOK zachęca do uczestniczenia w jesiennej edycji KIJOMARSZÓW (8 km), zaplanowanych na piątki: 15 września, 6 października i 3 listopada. Do rowerówek natomiast wrócimy w przyszłym roku, od 1 maja.

SIŁOWNIA2017 18
Zachęcamy do korzystania z odrestaurowanej w marcu siłowni!
Od września wracają zajęcia dla młodzieży z instruktorem!
Serdecznie zapraszamy!
Zacznij już dziś i ciesz się nienaganną sylwetką,
 zdrowiem i promiennym wyglądem!

konkurs foto wakacje
Masz ciekawe zdjęcia z wakacji?
Chcesz się podzielić nimi z innymi?
Lubisz zbierać lajki?
Zachęcamy do udziału w konkursie!
Czasu jest sporo, a pomysłów tysiące !
Regulamin w linku.

galeria 261 20170828 1982361024

            Dobiegł końca w większości przypadków okres prac żniwnych na polach. Z tej okazji w Pępowie jak każdego roku celebrowano dożynki gminno-parafialne. Wydarzenia związane z świętem plonów rozpoczęły się już w piątkowy wieczór na Orliku w Pępowie. Rozegrano tam nocny dożynkowy turniej piłki nożnej. Następnego dnia także położono nacisk na sport i dbanie o formę. Na Cegielni zorganizowano zawody w formule cross. Można było wziąć udział w zmaganiach uczestników z całego kraju i kibicować sportowcom. Poza tym na stoiskach cateringowych znalazło się miejsce dla produktów wysokobiałkowych i odżywek. Zainteresowani mogli skorzystać ze stoisk dietetyków i wykonać bezpłatną analizę budowy ciała. Główne uroczystości zostały jednak zaplanowane na niedzielę, 27 sierpnia.

            O 11:30 rozpoczęła się msza dożynkowa dziękczynna, na której pojawiły się delegacje z wieńcami i uroczyście zaśpiewał chór gminno-parafialny „Continuo”. Ksiądz proboszcz w kazaniu nawiązywał do długotrwałej tradycji szacunku do chleba. W swej homilii cofnął się do czasów, gdy rolnicy własnymi rękoma wiązali snopy siana, a przed siewem święcili nasiona i poświęconą wodą kropili pola. Podczas mszy świętej zostały także przekazane dwa chleby dla wójta gminy i księdza proboszcza, który postanowił podzielić się z senatorem. Po mszy dziękczynnej korowód dożynkowy przeniósł się na stadion sportowy, gdzie od godziny 14:00 zainteresowani mogli skorzystać ze stoisk z poczęstunkami przygotowanymi przez poszczególne Koła Gospodyń Wiejskich z każdej wioski. Natomiast po drugiej stronie boiska zorganizowano wystawy i kiermasz, gdzie można było nabyć przepyszne naturalne soki, miody, wytwory rękodzielnicze, zabawki czy maści i kosmetyki. Na stadionie odbył się też pokaz jałówek, które zostały zaprezentowane przez swych hodowców. Zwyciężyły podopieczne Darka Klupsia, Grzegorza Jackowskiego i Grzegorza Koniecznego. Atrakcją stało się wypuszczenie gołębi przez pana Piotra Snelę z Magdalenek. Odbył się też konkurs witaczy dożynkowych, w którym to dzieci poprzez głosowanie podjęły decyzję o zwycięskiej wiosce. Imprezę poprowadził Stanisław Sielicki. W międzyczasie zorganizowano pokaz sekcji taekwondo KS Tiger Wielkopolska oraz turniej tenisa. Ogromnym zainteresowaniem okazał się koncert gwiazdy disco polo Pudzian Band zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. O godzinie 20:00 słowami piosenki dyrektor GOK, Leszek Żelazny, przywitał zgromadzoną publiczność, przedstawiając przybyłych gości: wokalista Krystian Pudzianowski (brat strongmana Mariusza), urocze tancerkami: Anna Zientara i Joanna Dziadczyk oraz  didżej Artur Grzeszczak. Zespół na co dzień można usłyszeć i  zobaczyć na wielu koncertach oraz w programach telewizyjnych, choćby w POLO TV czy oficjalnym koncie youtube. Nowy projekt solowy z muzyką dance, profesjonalne tancerki i efekty pirotechniczne w 100 procentach wywołują pozytywne emocje wśród publiczności.

            Koncert zakończył się morzem oklasków, bisami i godzinnym spotkaniem z fanami, gdzie można było otrzymać pocztówkę z autografem oraz wymienić uścisk dłoni z gwiazdą disco polo oraz poprosić o wspólne zdjęcie. Po występie zespół udał się na wypoczynek do ,,Gościńca Pępowo”, by odpocząć przed ponad sześciuset kilometrową trasą. Po koncercie spragnieni zabawy mieszkańcy gminy bawili się do północy z zespołem RATMIX.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Podziękowania składamy sponsorom: panu Sebastianowi Koncewiczowi a także panu Pawłowi Maciejewskiemu za ugoszczenie zespołu. Dziękujemy panu Bogusławowi Kaczmarkowi za sprawowanie pieczy nad energią elektryczną. Dziękujemy także zgromadzonej publiczności, bo gwiazda disco polo przyjechała specjalnie dla Was!

galeria 26 20170807 1722414710

W ostatnią niedzielę, 6 sierpnia po raz kolejny wyruszyliśmy na przejażdżkę rowerową. Punktualnie o godzinie 15:00 spod GOK-u wyjechało 70 osób. Pogoda świetnie dopisywała. Było nieco wietrznie, zatem upał nie dawał się we znaki. Trasa została zmodyfikowana podczas jazdy, by dostosować ją do podróżujących. Pilotem rajdu po raz wtóry był niezastąpiony pan Janek Szpak.  Naszym celem stałą się tym razem Biskupizna. Z Gębic udaliśmy się do Ludwinowa, następnie do Sułkowic, dalej do Wymysłowa, Starej Krobi i Domachowo, gdzie zatrzymaliśmy się pod kościołem na dłuższy postój. O 16:40 pojechaliśmy dalej: do Rębowa i Ludwinowa, by tu zatrzymać się w agroturystyce ,,Bajka”. Wszyscy uczestnicy rajdu mogli tutaj posilić się pyszną zupą węgierską oraz schłodzić zimnymi napojami. Po obiedzie uczestnicy wypili kawę i herbatę według preferencji. Po poczęstunku, około godziny 18:00 grupa się rozdzieliła. Część z okolicy pojechała w kierunku domów, pozostali zwartym peletonem powrócili do Pępowa.

Jak zawsze pępowskich rowerowiczów asekurowała nasza straż. Gminny Ośrodek Kultury kieruje ku nim serdecznie podziękowania! Szczególnie Agacie i Piotrowi za prowadzenie wozu strażackiego i podwiezienie dwóch uczestników wraz z ich niesprawnymi rowerami. Dziękujemy także wszystkim rajdowiczom za tak chętne uczestnictwo w naszych wyjazdach i miłe spędzenie kolejnej niedzieli.

Był to już piąty wyjazd z zaplanowanego cyklu, przed nami jeszcze dwa. Stąd szczególne zaproszenie do osób, które dotąd nie skorzystały z oferty rowerowej, a mają jednoślad i lubią nim jeździć. Najbliższy wyjazd odbędzie się 10 września nowo otwartą drogą. Prosimy o rezerwowanie terminu ! Szczegóły niebawem.

twoja trasa wielkopolskie

 

I edycja konkursu dla mieszkańców woj. wielkopolskiego

„Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie wielkopolskim”

Drodzy Mieszkańcy!

Czy są wśród Was entuzjaści wycieczek rowerowych? Nie wyobrażacie sobie weekendu bez Waszych ulubionych dwóch kółek? Do pracy jeździcie rowerem? Świetnie się składa! Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl. Jedyne, co musisz zrobić to przekonać nas, że to właśnie Twoja ulubiona trasa rowerowa ma w sobie to coś! Oceniamy nie samą trasę, ale atrakcyjność jej przedstawienia.

Forma pracy:

  • mapa + opis
  • tekst do dwóch stron A4, w formacie .doc lub .pdf
  • zdjęcia lub materiał filmowy (Twojego autorstwa)

Zasady:

  1. Do udziału w konkursie zapraszamy mieszkańców woj. wielkopolskiego w wieku od 15
    do 115 lat.
  2. Proponowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w obrębie województwa wielkopolskiego.
  3. Nie ograniczamy konkursu tylko do oficjalnie wyznaczonych szlaków rowerowych! Tematem Twojej pracy może być dowolna, ulubiona trasa.
  4. Praca może być napisana w języku polskim lub angielskim.

SUMA NAGRÓD 2000 zł

I miejsce: 1000zł

II miejsce: 600zł

III miejsce: 400zł

 

Aby wziąć udział w konkursie wyślij swoją pracę na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W temacie maila wpisz: Moja trasa rowerowa

Zwycięskie prace zostaną opublikowane na blogu http://www.info.clicktrans.pl/ lub http://clicktrans.com/blog/ w celu promocji trasy w Polsce i za granicą.

Czekamy na Twoją pracę konkursową do 13 sierpnia 2017 r.

Więcej szczegółów i regulamin pod adresem: https://clicktrans.pl/info/konkurs-rowerowy-wielkopolskie

wakacje

Wakacje GOK Pępowo 2017

Dla dzieci i młodzieży GOK kieruje wakacyjną ofertę, bazującą na cyklicznych spotkaniach edukacyjno-zabawowych. Program zaplanowany jest w taki sposób, by każdego dnia dziecko – czasem z pomocą rodziców – mogło wybrać zajęcia zgodnie ze swoim harmonogramem dnia. Spotkania są interaktywne, każdego dnia pobudzające inny wachlarz zainteresowań najmłodszych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a ich uczestnicy mogą liczyć na nagrody za systematyczność i frekwencję.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą wakacyjną  ofertą.

BAJKOWE PORANKI – to cykl filmów animowanych, zarówno nowych jak i klasyki kina. Dzieci wraz z filmowymi bohaterami będą odkrywać nowe horyzonty, poszerzać słownictwo, uczyć się empatii. Wybieramy historie z największych wytwórni filmowych, rekomendowanych przez pedagogów i ludzi kina. Dzieci zobaczą filmy najlepszych producentów, często opierających swe filmy na najpiękniejszych baśniach. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 10:00 w ,,Klubie na piętrze” i trwają 70-120 minut (w zależności od długości filmu).

WARSZTATY WOKALNO-JĘZYKOWE – propozycja skierowana dla dzieci i młodzieży, nie tylko dziewczynek! Na zajęciach wybierzemy się w podróż po krajach Europy, by zapoznać się z najbardziej popularnymi hitami na przestrzeni lat. Dodatkowo na każdym spotkaniu w ramach wstępu odbywać się będzie krótki ćwiczeniowo-zabawowy wykład związany z emisją głosu i aparatem głosowym. Poza tym kładziemy nacisk na poznawanie różnych słówek z każdego zakątka Europy. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godzinie 13:00 w ,,Klubie na piętrze” i trwają do godziny 14:30.

ZABAWY RUCHOWE – skierowane głównie do dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkoli. Zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Swą aktywność fizyczną dzieci wykażą w zabawach ruchowych, wyścigach, grach w piłkę, torach przeszkód. Zabawy dostosowane będą do ilości i wieku dzieci uczestniczących w spotkaniach. Ćwiczenia odbywają się w każdą środę o godzinie 11:00 w sali gimnastycznej i trwają do godziny  13:00.

ZAJĘCIA AKTORSKO-FILMOWE – to zajęcia, na które szczególnie zapraszamy młodzież interesującą się grą aktorską, dziennikarstwem, reportażami, pracą nad nagłośnieniem i oświetleniem. Będziemy pracować nad projektem, o szczegółach którego zapoznamy się na pierwszym spotkaniu. Zapraszamy na casting w czwartek w samo południe, a kolejne spotkania (związane z pracą w plenerze) zostaną uzgodnione na pierwszych zajęciach.

            Ponadto zapraszamy każdego dnia na indywidualne zajęcia w sali gimnastycznej, siłownię oraz korzystania z X-BOX (poniedziałek-piątek, godz.12:00-15:00).

galeria 12 20170703 1855408327

2 lipca jak każdego roku w Borku Wielkopolskim odbył się odpust zupełny. Gminny Ośrodek Kultury postanowił z tego tytułu zorganizować pielgrzymkę rowerową, jako że w Pępowie jest wielu miłośników rowerówek, a tradycja pielgrzymowania do Borku istnieje już prawie 20 lat. Niestety niepewna pogoda nie przyciągnęła zbyt wielu osób, nawet tych, którzy się zapisali. O godzinie 9:00 spod GOK-u wyruszyła piętnastoosobowa grupa, która już o godzinie 11:00 dotarła do Borku. Przed sumą odpustową ku czci Pocieszenia NMP o 12:00 była możliwość skorzystania ze spowiedzi i wysłuchania Koncertu Muzyki Folkowej i Kościelnej w wykonaniu Witkowskiego Zespołu Flażoletowego ,,Wietrzyki” pod kierownictwem Iwony Walkowiak-Piórkowskiej. Sumę Pontyfikalną odprawił ksiądz biskup Zdzisław Fortuniak, witając na niej pielgrzymów, w tym grupę rowerową z Ośrodka Kultury w Pępowie. W kazaniu ksiądz biskup nawiązywał do Zwiastowania oraz peregrynacji Maryi do świętej Elżbiety, do Ain Karem. Po udzieleniu błogosławieństwa zaproszono wiernych na ,,budy”. Także uczestnicy pielgrzymki udali się na piknik, gdzie zostali poczęstowani kawą, herbatą i pysznym plackiem drożdżowym. Szczęśliwi i umocnieni Maryjnym Pocieszeniem o 16:30 wrócili do Pępowa.

DSC03060

W dniu 25 czerwca na Placu Cyryla Ratajskiego Gminny Ośrodek Kultury zorganizował pierwszy Pępowski Maraton Zumby. Dotychczas GOK zapraszał na wiele konkursów i przeglądów związanych z promocją śpiewu. Tego dnia postawił jednak na taniec. Organizatorzy festiwal pozwolili sobie nazwać ,,maratonem”, gdyż zaplanowane zostały trzygodzinne intensywne ćwiczenia, z przerwą na pokaz jogi.

Warto wspomnieć, czym jest owa energetyzująca zumba, że budzi powszechne zainteresowanie wśród pań dbających o sylwetkę. Choć nazwa podobna do zorby, nie należy mylić tych dwóch pojęć. Zumba to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Został opracowany przez tancerza i choreografa Alberto "Beto" Pereza w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Choreografia łączy hip-hop, sambę, salsę, mambo, a nawet sztuki walki oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego oraz treningu cardio. Instruktorzy mogą zdobyć kilka stopni tzn. Zumba Basic, Toning, Aqua, Gold, Kids, Zumbatomic, In the circuit. W Pępowie działa sekcja zumby przyciągając nawet czterdzieści pań na jednych co środowych zajęciach.

Impreza na pępowskim Placu Cyryla rozpoczęła się o godzinie 16:00. Święto tańca prowadzone było przez trzy osoby: Aleksandrę Pazołę, Joannę Kaczor i zaproszonego gościa z Bydgoszczy: Pawła Milhausena. Pani Ola jest instruktorem aerobiku i zumby i zajęcia te prowadzi w Gminnym Ośrodku Kultury. Na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego, a od niedawna także wychowania przedszkolnego. Poza tym w wolnych chwilach gotuje i piecze: lubi kuchenne eksperymenty zarówno jak tradycyjna polską kuchnię. Oprócz tego kocha wszelkie aktywności fizyczne na świeżym powietrzu. Joanna Kaczor to osoba znana mieszkańcom Pępowa, gdyż dziesięć lat pracowała w Centrum Sportowo-Kulturalnym jako animator kultury i sportu. Od 11 lat wraz z mężem kieruje własną szkołą Desperado w Gostyniu, którą nazywa fabryką tańca. Oferta szkoły obejmuje zajęcia dla dzieci i dorosłych, od baletu przez taniec towarzyski, hip-hop po zumbę. Dużym zainteresowaniem cieszą cię lekcje indywidualne dla par i nowożeńców. Wraz z paniami na scenie wystąpił gość specjalny – Paweł Milhausen. Choć swoją przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 8 lat od stylów standardowych, to z czasem odkrył, że ma latynoamerykańską duszę. Do certyfikatu trenera tańca towarzyskiego i Step Basic Fitness doszła zatem licencja instruktora Zumby Fitness. Jego zdaniem dynamiczne połączenie aerobiku i kroków znanych z salsy, flamenco, samby, cha-chy czy rumby to nie tylko gwarancje dobrej zabawy.

Maraton zumby odbył się w dwóch półtoragodzinnych blokach, z przerwą na pokaz jogi. Dla zgromadzonej widowni poprowadziła go pani Katarzyna Święcicka. Pani Kasia jest instruktorką fitness i jogi. Zajęcia z tych dyscyplin prowadzi w Gostyniu, w klubie Sporty Walki. Natomiast zajęcia ABT kształtujące sylwetkę prowadzi w GOK-u w Pępowie. W maratonie udział wzięło około 100 tańczących uczestników. Ku naszej radości wśród ogromnej rzeszy pań można było wypatrzeć i tańczących panów. Instruktorzy kolejno wchodzili na scenę ze swymi ulubionymi układami. Maraton rozpoczęła pani Ola, następnie pojawiła się pani Asia, na końcu zaproszony gość, pan Paweł. Ogromne brawa należą się wszystkim uczestniczkom, które w prażącym słońcu wytrwały w trzygodzinnym tańcu, od czasu do czasu tylko robiąc przerwę na łyk wody. Wiele elementów było zupełnie nowych dla tańczących, gdyż – jak zauważyła pani Asia – każdy instruktor ma indywidualny styl prowadzenia zajęć. Mimo tego uczestnicy nie bali się układów i świetnie sobie poradzili w nowej sytuacji. Podczas godzinnego treningu zumby można spalić 800 kcal, stąd warto zauważyć, że w niedzielę na Placu Ratajskiego w Pępowie łącznie straciliśmy 240 000 kcal !

Gminny Ośrodek Kultury kieruje podziękowania straży za zabezpieczenie terenu, pani Julii Matyli za udostępnienie pomieszczenia a także pracownikom wydziału służb technicznych Urzędu Gminy za przygotowanie miejsca i sceny. Dziękujemy instruktorom zumby za wspaniale spędzony czas i poprowadzenie przez nich niedzielne ćwiczenia ruchowe. Cieszący się dużym zainteresowaniem maraton tańca, wyzwolonej energii i spalania kalorii zostanie zapewne w Pępowie powtórzony w przyszłym roku.